Кога започват бебетата да дъвчат?

  • 4 753
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 131
Дъщерята е на 8 и половина вече, но категорично отказва всичко, което е пасирано само с вилица - започва да се дави, да плюе, да се мръщи, колкото и да й е любимо предложеното Crazy
Всичко трябва да е мноооого фино пюрирано и тя да го изсмуче от лъжичката....
От кога да очаквам да се заформи някакво дъвкане и мога ли с нещо да и помогна?  newsm78
Посъветваха ме със солети, ама аз още такива работи не давам така че... Confused

# 1
  • Мнения: 1 691
Бебето се учи да дъвче с практика. Тоест за да се научи, трябва да му дадеш нещо, с което да се упражнява. Солетите обаче не ми се виждат най-подходящият вариант (солени са). Може да пробваш например с дълго парче краставица, ако обича. Или пък ябълка. Въобще нещо, което може да хване с ръка и да го смуче, но не и да отхапе голямо парче и да се задави.
Другото, което можеш да направиш - да й даваш малки парченца непасирана храна, например 1 трохичка хляб, трохичка варен картоф, 1 зрънце варен ориз. Не за наяждане, а за упражнение.
Аз моето синче така го научих малко по малко и в момента вече сам си яде хляб на залци, варени картофи на парченца и т.н. (а още няма зъби).
Предупреждавам! Отне ми около 3 месеца, докато го науча (започнах на 7 месеца).

# 2
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Същото е и при нас. От 2 месеца почти и давам да дъвче бисквити, хлебче, ябълки и т.н. Но в момента, в който усети по-едро парченце в пюрето плюе и си стисва устата. Храненето приключва до следващия път ooooh! Затова първо храня с пюре, после давам бисквитката или плода и между две хранения предлагам 1-2 лъжички намачкан хляб с пюре. Живея с надежда скоро да започне да яде и по-едро пасирана храна Grinning

# 3
  • Мнения: 254
Мойта дуда пък вече не иска пасирани манджи - явно вече не са й интересни, но наистина зависи и от детето и от това, което му се дава. Аз от рано започнах да и давам краставицата и ябълката да си ги държи в ръка и да си ги рендосва със зъбите. Отначало с краставицата само си ги чешеше и като и пораснаха и горни зъбчета започна да отхапва парченца, та и спрях краставицата че е много твърда.
Но иначе всичко и е много по-интересно ако може да си го заръфне.

# 4
  • Мнения: 629
Децата са различни, учат се различно и предпочитат различни неща. Аз обаче, БЕЗ ДА СЪМ СИГУРНА в правотата си, но поне от това, което видях при моята хубосница е, че ясен рефлекс за дъвкане идва с първите зъбки. Те все пак не са за украса  Grinning Вярно, че човек се учи от немай къде и старите хора дъвчат на венци...ама природата си знае работата и зъбите си идват с определена цел. Какво ли не опитах за да я провокирам да дъвче, но...ефектът беше мнооооого минимален и незадоволителен. И с появата на долните резци - стана за няколко дни. Може и съвпадение да е, не знам.
Иначе след наистина доста мъки от моя страна установих, че много обича едно пюре на Гербер - супа от пуешко с домати и ориз (оризът е цял и перфекто сварен). Толкова й хареса, че от там разчупихме леда с преглъщането на по-големи частици. После й дадох и парченце царевичен хляб (едни жълти, тънки правоъгълни плочки като сухарчета). Лесно се размеква и явно това я подпомогна. След няколко дни с появата и на зъбките всичко се оправи и въпреки, че сме далече от дъвченето на възрастен човек вече си гризва и дере ябълки, въпросните царевични сухари, варени картофи, а едрите парченца от пюретата някак си ги претрива с езика и венците.
Опитай и с рендосани на дребното ренде любими плодове. Хем не е супер пасирано, хем е много фино. Не знам дали сте въвели банан (ние на 10 още не го даваме), но знам, че децата много го харесват и понеже е мек може и да се съгласи на някое по-големичко парченце.
Солети и зрънчовци аз поне не бих дала защото не ми се виждат подходяща храна (ако въобще могат да се нарекат така) дори и за едногодишно дете, хеле пък на 8 месеца.
Сигурна съм, че ще се научите. Не се притеснявай.  Laughing Само трябва да откриеш нещо, което много й харесва на малката. Успех!

# 5
  • София
  • Мнения: 12 201
  Тъй като съм ги захранвала педагогически, според мен дъвчат много отдавна. Никога обаче не съм давала пасирана храна. Все пак ако чакаме зъбките това може да е чак късно след годинката, като първо избиват резците, а реално с тях само се отхапва не се дъвче. Мисля че имаше че към 6-9 месец е хубаво да почнат да усвояват това умение.

# 6
  • Мнения: 131
 Hug
Благодаря ви, мамчета!
Давала съм й от време на време резен ябълка, банан, морков, ама само да си чеше 2-та зъба...не мислех, че ще се отрази нз дъвкането...но ще продължа опитите  Peace

# 7
  • Мнения: 336
Да похваля моята бебка, която днес хапна пюренце с парченца пилешко. След като за десетина дни два пъти повърна при опитите ми да й дам нещо по-едро, с пюрето на Гербер супа с пиле и доматено пюре нямаше никакъв проблем, въпреки че парченцата в него са не по-малки от оризчетата, които я накараха да повърне преди десетина дни. Явно действително трябва да се опитва периодично и то с различни храни. Все още обаче ме е страх да й дам банан или коричка, защото може да се задави, ако си гризне повечко....

# 8
  • Мнения: 8 242
Тони си дъвчеше ое от 8мия месец.. Пюрирах само първите 2-3 седмици - после само мачках.

# 9
  • Мнения: 867
Аз не съм пасирала. Още преди да дъвче гризкаше. Както каза Айла давай неща за гризкане Peace

Иначе около мен майки бол които пасират всичко с деца на по 2 г.

# 10
  • Мнения: 18
Мартин не иска да се научи да дъвче, давам му ябълки, корички, но той ги къса със зъбчетата и гълта направо. Всеки път се дави и му бъркам в гърлото да ги вадя. Направо съм се стресирала, а той вече е голям и не знам как да процедирам вече. Sad

# 11
  • Мнения: 2 616
На въпроса:Когато им се даде възможност за това. Моето дете е захранено на принципа на педагогическото захранване, въпреки че и пюрета хапва, и няма проблем с това да си дъвче храната. Давам му парченца меки плодове или зеленчуци: пъпеш, диня,авокадо... като аз държа по голяма част от резена, за да не се омаже, той ръфа и си ги дъвче и гълта. За сега нямаме инциденти.

Нямаме нито един зъб. Не е проблем при раздробяването на храната.

# 12
  • Мнения: 336
Не и не - моята девойка категорично отказва да лапне каквото и да било, различно от лъжичката с пюре. Подавам и банан, ябълка, пшенична бисквита - разглежда ги безкрайно, без да ги поднася към устата си, за разлика от всичко друго, особено ако не е е предназначено за лапане. Опитах да й дам намачкан банан с лъжичка - стисна уста и това е. Хем не иска, хем ме е страх да не се задави и аз не знам какво да правя... Педиатърката ми каза, че трябва да я науча и то преди да е станала на годинка.  Confused

# 13
  • Мнения: 2 616
Да дойде педиатърката ти да я научи  Mr. Green

Когато сядате на масата я поставяй с вас  и й оставяй 3 парченца храна пред нея, на масата, не в чинийка: морков, картоф, нещо такова, но да са разпръснати  под формата на малък триъгълник, важното е да има разстояние между тях, за да не ги сграбчи всичките. И така всеки път щом сядате на масата. Скоро ще започне да ги взема, да си ги слага в устата и съответно да ги дъвче.
До дни ще пуснем превод на една статия с Grace и Gracem, която обяснява целия процес много подробно, стъпка по стъпка. Процесът на учене трае около 4 седмици.

Причината педиатърката да те кара да я научиш преди 1г е че след това вниманието на децата е насочено към вървене, говорене и т.н и хранителните навици се усвояват с неимоверни усилия   Naughty

# 14
  • Мнения: 336
Ивелина, много благодаря! Аз съм правила опити с парченца ябълка и банан, но тя ги мачка, докато ги направи на каша, и забравя за тях, а да ги лапне и през ум не й минава... Ако пък в пюрето й има несмлени частички, било то намачкан банан, категорично го отказва... Ама че работа - гледам как деца на нашата възраст ръфат банички и банани (вкл. кърмачета) и направо се шашкам...

Общи условия

Активация на акаунт