Кърмене в първите дни

  • 1 533
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Здравейте, мами! Въпросът ми е най-вече към кърмещите майки.

Прочетох доста информация относно кърменето от Bg-mamma и тук-таме от някой и друг сайт. Доста неща ми станаха ясни, но има и някои малки противоречия или неточности, които ме объркват.

Вече съм 9-ти месец и скоро ми предстои раждане. Вече разбрах, че колкото по-често кърмя толкова по-добре, защото ще имам повече кърма и за по-дълго време. Но разбрах, че първите дни след раждането и след коластрата организмът на майката произвежда обикновено доста повече от необходимото количество кърма, тъй като все още не са урегулирани нуждите на бебето с необходимото количество кърма, което организмът на майката трябва да произвежда. Стигало се тежест в гърдите, болки, запушвания.

Въпросът ми е:
Трябва ли в началото (особено докато съм в болницата и не ми дават бебето на по-малко то 3 часа да го кърмя и така да си изпразвам гърдите) да се доизцеждам?
Трябва ли да доизцеждам наистива всичко до последно?
Няма ли опастност от свръхлактация?
И как е най-добре да се изцеждам - на ръка или с помпа и ако е с помпа, какви бихте ми препоръчали?

Съжалявам, че стана малко дългичко, ама искам да съм максимално подготвена и ми е за първи път!
Благодаря предварителяно за отговорите!

# 1
  • Мнения: 154
На мен лично веднага не ми слезе коластрата,докато с момичето,с което бях в една стая гърдите и капеха,бяха подути,болезнено твърди,тогава се налага изцеждане.Според мен най-добре е с помпа,на мен впоследствие ми беше трудно с ръка,ползвах механичната помпа на АВЕНТ ,от която съм много доволна, добре е да имаш подръка в болницата помпичка,но всичко е индивидуално.А относно хиперлактация не мисля,че в първите дни може да ти се случи.

# 2
  • Мнения: 2 829
Здравей, според мен най-добрият вариант е ако може бебето да си е при тебе още от самото раждане. Моят син си беше с мен веднага след раждането, засука 30 мин. след като се роди и си го кърмех на поискване от самото начало. В резултат на това не ми се налагаше да се цедя изобщо, а и в малкото случаи когато съм опитвала (от любопитство) не можех да изцедя повече от 10 грама. Нито с помпа Авент (всички я препоръчват като най-добра) нито на ръка. Важно е да прочетеш как правилно се поставя бебето на гърда, за да не ти разрани зърната. Не си мий зърната със сапун, и въобще не ги мий повече от 1-2 пъти на ден само с вода. След кърмене можеш да изцедиш 1-2 капки кърма или коластра (каквото има Laughing) и да намажеш зърното с нея. Оставяш да засъхне на въздух-това е прекрасен крем! Има смисъл да цедиш само ако бебето е отделено от теб, или когато гърдите ти са напрегнати а бебето не иска да суче точно тогава Grinning
Потърси по възможност някоя майка, за която кърменето е било приятно и успешно, ако може и 2-3 такива мами. Вземи им телефоните, да има на кого да се обадиш за съвет. Колкото и да четеш сега, като родиш все ще се чудиш-нормално ли е бебето да суче толкова често/толкова рядко, дали му стига кърмата (най-важният показател за това са напишканите и наакани памперси!) и още много други такива Grinning

Желая ти леко раждане и приятно кърмене!

# 3
  • Мнения: 3 695
Здравей.
Аз лично никога не съм се цедила и не съм имала проблеми. Първите дни бебето си беше при мен постоянно. Цеденето се налага при възникване на някакъв проблем или при необходимост от запаси. Виж тази статия от библиотеката на кърмаческия:
Изцеждане на кърмата - кога е необходимо това? 
Успешно и приятно кърмене!  Peace

# 4
  • Мнения: 1 517
Yanast ти е казала най-важното.
Ако обаче си в болница, в която носят бебетата на 3 часа (като в Шейново например), е задължително да се доизцеждаш. По принцип на ръка е много уморително, аз си купих помпа на Avent, но пък я ползвах само първия месец, май не си заслужаваше много.
Иначе не е нужно да изцеждаш всичко до последно, това може да доведе до хиперлактация - важно е да намалиш напрежението в гърдите.
Повечето въпроси обаче възникват след раждането, така че наистина е добре да имаш подръка телефони на кърмещи майки, които да ти помогнат със съвет. Тук можеш да се снабдиш с координатите на хора, които могат да ти помогнат много!
Леко раждане и успешно кърмене!  Hug

# 5
  • Мнения: 65
Много Ви благодаря, момичета, за подробните отговори! Дано да се справя успешно с кърменето и да нямам проблеми! Искам бебето ми да е на изключително кърмене и ще направя всичко възможно! Дано да се справя!

# 6
  • Мнения: 175
Аз мисля,че при всеки е индивидуално. Нпример аз родих със секцио и след 24 часа ми дадоха бебето, но тя веднага засука и след това и аз като тебе бях чела много по въпроса и знаех, че трябва да започна да изцеждам. Правех го с помпата на Avent - много съм доволна. Ръчно не съм цедила, защото ме болеше и така и не се научих. Всички казваха да цедя докато гърдата ми омекне, на в началото аз не разбирах какво имат предвид, защото и двете ми гърди бяха еднакво напрегнати и аз колкото и да цедях не омекваха. После лека полека схванах тактиката - след всяко сукане слагах топли кърпи на гърдите и цедях докато ми писне. При мен поне нмаше момент да не мога да изцедя нищо - колкото и да цедях все излизаше мляко. После се научих да различавам кога са ми напрегнати и кога свободни гърдите. Много ми се разраниха зърната от помпата, но ме спасиха едни компреси на Мултимам. Трудно се намират - аз лично ги намерих само на аптеката до Шейново. И така цедях след всяко кърмене до около 1 месец - после вече нямаше нужда. Но при всички е индивидуално - имаше майки с много кърма, но децата им не искаха да сучат. Така че просто спокойно. Щом наистина искаш да кърмиш ще кърмиш. Ти сама ще видиш как е най-добре да постъпиш. Хубаво е да има някой до теб в този момент, който е минал по този път- майка,сестра, приятелка, защото поне на мен ми идваше да се откажа и да хвърля гадната помпа, но майка ми много ми помогна. Успех   bouquet

# 7
  • Мнения: 47 963
аз раждах в шейново, там бебетата ги носят на три часа и през нощта с пауза 6 часа
изцеждах се само при силно препълване, и не докрай, а само до облекчаване на гърдите
като се прибрахме(и двата пъти на 2 ден), си кърмех на поискване и цедях пак само след препълване на гърдите
аз ползвах помпа тип спринцовка, най- удобна ми беше, наскоро се научих и на ръка да цедя, не е трудно, но изисква практика
и още нещо- първите 2 дни имах само съвсем малко коластра, но слагах бебето да суче винаги, когато беше при мен

# 8
  • София
  • Мнения: 44 028
А защо не раждаш в болница където бебета са при майките си???

# 9
  • Мнения: 1 896
Наистина, ако искаш да нямаш проблеми с кърменето, избери болница в която бебето ще е при теб, иначе трудно ще се разминеш с проблеми като препълване, цедене, трудно засукване. А и ще ви е по-комфортно и на двамата да не ви разделят.
Ако ти се налага да цедиш, нека е само до облекчение, а не до дупка.

# 10
  • Мнения: 2 100
Всичко е индивидуално! Зависи и от бебето и от майката! Много важно е и как процедират в болницата. Аз се зарадвах като разбрах, че болницата, която съм избрала за раждането има политика да дава бебетата на майките по цял ден. Вземаха ни ги само вечер за по 6 часа Simple Smile По принцип колкото по-бързо ти дадат бебето, толкова по добре! Аз бях секцио, както и момичето от моята стая. Дадоха ни бебетата след повече от 24 часа. Аз бях много спокойна и търпелива с моето дете. Милото се мъчеше да суче, справяше се добре. На всяко хранене го слагах да суче около 20мин, след това давах добавката от болницата. С всяко хранене пиеше все по малко от добавката, пък и аз не му я давах в един момент. Трябваше да свикнем един с друг и да си бъдем достатъчни Simple Smile Така засука и не иска нищо друго, даже на добавката се цупеше Simple Smile
За цеденето-цедях се само като усетя напрежение. Но се цедях докато омекнат гърдите! Сега вече не се цедя, регулира се кърмата според нуждите на бебо.
Докато другото момиче много искаше да кърми, притесняваше се, абе...24 часа само за това говореше и мислеше. Според мен бебетата усещат кога майките им са напрегнати. Бебето й не искаше да суче, само ревеше! А тя с това цедене си докара т.нар. свръх лактация и се налагаше да се цеди почти през всяка свободна минута! Така и за бебето си се цедеше, за да хапва поне от шише, но все пак кърма!
Затова бърди спокойна, търпелива! Сама ще усещаш кое е добро за бебето ти и теб! Успех  Peace

# 11
  • Мнения: 188
Не съм специалист, но ето какво се получи при мене.
В началото си се цедях редовно след всяко кърмене и на малкия му стигаше. В един момент разбрах от позната, че тя не се цеди и има обилна кърма и аз оп да не съм по-назад и да си спестя време и труд спрях да се цедя и какво стана, почти ми свърши кърмата. Сега на ден изцеждам със зор по 60 мл, а малкия яде по 150мл АМ. Сега всячески се опитвам да си възвърна лактацията и се опитвам да се цедя по-често, пък да видим какво ще стане.  Peace

# 12
  • Мнения: 65
И аз исках да раждам в болница, където бебето да си е при мен и да го храня когато аз си поискам и да избегна всякакви глупави и остарели модели на хранене на бебето, ама уви, в Русе има само 1 АГ. Има и частна, в която мислех да раждам, за да мога като си плащам и да казвам какво искам, но всеки ме съветва да не рискувам там, че там няма достатъчно техника и дежурен персонал. И като нямаш избор, какво да правиш? Все пак е по-важно да сме живи и здрави и всичко да е наред! Аз ще направя каквото мога в болницата, пък като се приберем в къщи, вече никой няма да ми се меси! Само дано успея да запазя кърмата и стимулирам кърмата си докато сме в болницата, че с това тяхното хранене на 3 часа, не дай си Боже ако не ме послушат и дават на бебето и вода и адаптирано мляко, направо ще ме побъркат. Аз съм се понастроила вече и дано успея да запазя спокойствие, че това ще ми е най-вече нужно на мен и на бебето, за да успея да съхраня кърмата си и бебето да се чувства спокойно с мен!

# 13
  • Мнения: 65
До deskata 07 - Дано успееш да се справиш с проблема си! Бъди упорита и не се отказвай! Цеди се по-често и давай на бебето да суче по-често, както съветват! Аз още нямам опит, ама нали и аз чета от съветите на другите и от bg-mamma, та се надявам, че те ще ни помогнат!
Успех!

# 14
  • София
  • Мнения: 44 028
Ами да ти кажа и на мен ми даваха бебето на 3 часа, но нямаше проблем, той си засука от раз много лакомо и така, повече от година Wink
Пробвах да се изцеждам след кърмене в болницата, а и след това, но не ставаше...не знам от помпата ли от мен ли, но повече от 20-30 гр не можех да изцедя, дори от препълнена гърда...за това пък като той сучеше от едната от другата направо течеше като чешма и събирах по повече от колкото от изцеденото...
Иначе в болницата препоръчваха изцеждане до край в началото, за да се повишава лактацията, но това пък може да доведе до свръх лактация...предполагам зависи и какво количество имаш (то в началото нали е коластра та не е много чак), при мен препълването в първите дни ставаше само през ноща, чак като се прибрахме в къщи почна и през деня да усещам, но тогава вече можех да си го слагам да суче когато си иска....
Та реално проблеми съм нямала, никога не ми се е получавал, мастит, дори и запушване на каналче...нито рани...абе нищо...абсолютно безпроблемно беше...и приятно от първия ден Wink

Общи условия

Активация на акаунт