Какво ще направите ако сте изправени пред следния избор

  • 1 593
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Скоро гледах един филм и там "лошия" зададе въпрос към "добрия" - "Какво ще направиш ако се наложи да убиеш едно дете в името на това, хиляди деца след него да живеят..."
Интересно ми е вие какво мислите по този въпрос. Ако трябва вие лично да избирате между това да убиете сега едно дете но след него хиляди, дори милиони други деца да живеят какво бихте избрали.
Само да ви дам един пример. Навремето през 1798 г.  Едуард Дженер открива ваксината против едрата шарка. Естествено тя трябва да се пробва да се види дали действа. И той я бие редовно на своето слугинче което се грижело за конете му. Можел е спокойно да го убие ако е сбъркал нещо. Все пак е било само опит. Не било ясно какво ще стане изобщо. Опит върху живо дете. Но благодарение на този опит сега са спасени милиони други деца.
Или друг пример. Д-р Менгеле, доктора чудовище, който си правил експерименти с живи хора в концлагерите за евреи на нацистите през Втората световна война. Експрементите са били ужасни включително и с деца и почти винаги водели до смърт на децата. Но този доктор си е водил прилежни записки по време на експериментите за реакциите на организма към различни отрови и всякакви други неща и скоро се разкри че тези му записки са особено ценни за съвременната медицина и тя се възползва от тях. Нищо че са добити със цената на нечувани жестокости към децата. Лекарите сега се възползват от записките на Менгеле и едва ли не трябва да са му благодарни че им е оставил толкова ценни данни. Данни които сега спасяват хиляди други хора от смърт...
Та въпросът ми е - Бихте ли убили дете ако знаете че неговата смърт ще помогне след него хиляди други деца да живеят... Оправдана ли е смъртта на един човек в името на живота на милиони други след него...

# 1
  • Мнения: 5 370
Темата ти е отвратително-гадно-провокационна-без цензура. Не ти ли стигна тази за шопите??
Всеки човешки живот е ценен. Точка.
Аз пък сега ще ти доразвия провокацията-ами ако това единствено дете трябва да е собственото ти??? ЩЕ го играеш ли Авраам или бързо-бързо ще се откажеш от алтруистичните си намерения? Twisted Evil

# 2
  • Мнения: 6 029
Та въпросът ми е - Бихте ли убили дете ако знаете че неговата смърт ще помогне след него хиляди други деца да живеят... Оправдана ли е смъртта на един човек в името на живота на милиони други след него...

НИКОЙ не може да знае какво ЩЕ се случи. Нито Едуард Дженер е знаел, нито Менгеле. Нито ти, нито аз. Темата е безмислена.

# 3
  • Мнения: 212
Темата ти е отвратително-гадно-провокационна-без цензура. Не ти ли стигна тази за шопите??
Няма никаква провокация в темата ми. Взета е от реалния живот. Случаите които съм споменал са се случили съвсем реално. ако смяташ че реалния живот е провокация и е гаден това е друг въпрос

# 4
  • София
  • Мнения: 3 099
Борисе, к'во си открил и върху кого имаш намерение да го тестваш? Кажи, та да те оправдаем, ако си струва.

# 5
  • Мнения: 3 405
Не обичам да гадая "какво ще стане, ако..." Вероятно съществуват хуманни методи.

# 6
  • Мнения: 5 370
Темата ти е отвратително-гадно-провокационна-без цензура. Не ти ли стигна тази за шопите??
Няма никаква провокация в темата ми. Взета е от реалния живот. Случаите които съм споменал са се случили съвсем реално. ако смяташ че реалния живот е провокация и е гаден това е друг въпрос
Не ми отговори на втората част на въпроса обаче. Що така я пренебрегна?
Дали щото съм присадена, гадна шопкиня? Mr. Green

# 7
  • Мнения: 212
Та въпросът ми е - Бихте ли убили дете ако знаете че неговата смърт ще помогне след него хиляди други деца да живеят... Оправдана ли е смъртта на един човек в името на живота на милиони други след него...
НИКОЙ не може да знае какво ЩЕ се случи. Нито Едуард Дженер е знаел, нито Менгеле. Нито ти, нито аз. Темата е безмислена.
Вярно никой не е знаел какво ще се случи. Но това не е попречило на Дженер да бие новата ваксина на детето нали? И сега милиони майки трябва да са му благодарни че няма вече една шарка... А конярчето спокойно е можело да умре... Нищо не е било ясно как ще стане

# 8
  • Мнения: 6 029
Е аз сега какво да направя? Освен да пална свещичка на конярчето... Мисля, че вече сме във време, в което не се случват такива неща и децата не се делят на ценни и конярчета.

# 9
  • Мнения: 212
Темата ти е отвратително-гадно-провокационна-без цензура. Не ти ли стигна тази за шопите??
Няма никаква провокация в темата ми. Взета е от реалния живот. Случаите които съм споменал са се случили съвсем реално. ако смяташ че реалния живот е провокация и е гаден това е друг въпрос
Не ми отговори на втората част на въпроса обаче. Що така я пренебрегна?
Дали щото съм присадена, гадна шопкиня? Mr. Green
Никой (с изключение на майките които извърлят децата си в контейнерите за боклук) не би убил собственото си дете дори и от това да зависи живота на всички други деца на света. Не случайно Дженер не пробва ваксината на собствените си деца а на слугинчето...

# 10
  • Мнения: 2 013
Не мога да бъда изправена пред този избор, тъй като никой не може да гадае в бъдещето. Човешкият живот е висшата ценност за мен.

# 11
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Може би трябва да питаш в някой форум на БАН. В този форум надали ще откриеш толкова амбициозен учен който да си пожертва детето за да спаси човечеството.

# 12
  • Мнения: 212
Е аз сега какво да направя? Освен да пална свещичка на конярчето... Мисля, че вече сме във време, в което не се случват такива неща и децата не се делят на ценни и конярчета.
Въпросът ми беше принципен. Оправдана ли е смъртта на един човек в името на това да живеят хиляди други след него.

# 13
  • Мнения: 5 370
Може би трябва да питаш в някой форум на БАН. В този форум надали ще откриеш толкова амбициозен учен който да си пожертва детето за да спаси човечеството.
Абсолютно!
Все едно във форум на болни от някаква тежка болест да зададе въпроса дали има някой, който би искал евентуално да оздравее.....и да оживее.

# 14
  • Мнения: 3 423
С удоволствие бих баннала Борис,
за да се върнат Мама Кенга и Joro01.

Общи условия

Активация на акаунт