сос Бешамел

  • 1 749
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 686
Здравейте.
Моля ви дайте рецепта за сос Бешамел.

# 1
Сос бешамел:
1суп. лъж. брашно
1/2 ч.ч.  прясно мляко
1/2 ч.л. масло
сол на вкус
-----------------------------------------
Препеченото брашно се разтваря в малко студено млако или бульон и се прибавя към врящото мляко (бульон), като постоянно се бърка. Маслото се слага когато се дръпне от огъня. Сервира се веднага.
За фрикасе се прибавя яйце.
Аз овкусявам с дафинов лист, няколко зрънца бахар и чер пипер, а когато нямам мляко и бульона е достатъчен.Дано съм била полезна.

# 2
  • Мнения: 3 622
Готовия сос Бешамел на Маги също е добър  Peace

# 3
  • варна
  • Мнения: 1 830
И аз ползвам готовият на Маги Peace.

# 4
  • Мнения: 22 867
Рецептата е от нета, харесва се вкъщи.

Ситно нарязания лук и дафиновия лист се слагат в тенджерка, заливат се с млякото и се оставя да заври. Тенджерката се сваля от огъня , оставя се настрана и след 15-20 мин. млякото се прецежда. В кравето масло се запържва брашното до златисто и на тънка струйка се налива прецеденото мляко. Сосчето кипва, като се бърка непрекъснато. Добавят се сол и подправки, и се вари 15-20 мин на слаб огън, като пак се разбърква. Хубаво е накрая пак да се прецеди, за да се получи съвсем гладък сос. Вкусен е!

прясно мляко - 3 ч.чаши
главичка лук - средна
краве масло - 4-5 с.л.
брашно - 1/3 ч.ч.
сол, чер пипер, дафинов лист

Ако имате пресен бульон от варено месо, може да разредите с него млякото, т.е. да сложите чаша и половина мляко и чаша и половина бульон.

# 5
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 624
И една рецепта от родината на Бешамела :
500 мл мляко
50г масло (не се заменя с друга мазнина)
60г брашно
мускатовo орехче
сол, черен пипер

Прясното мляко се сварява. В дълбока тенджера се стапя маслото на умерен огън и се добавя брашното. Разбърква се енергично за 2-3 минути, докато добие златист цвят. Полека се добавя млякото. Огънят се намаля и се разбърква често, за да не се образуват бучки. Оставя се да се вари на съвсем слаб огън, за около 15ина минути, до сгъстяване. Подправя се на вкус със сол, черен пипер и индийско орехче.
(Мой коментар  - гледах едно кулинрно предаване с гост известен майстор готвач, той обясняваше, че бешамелът не трябва да завира, затова било добре като се добави млякото, огънят да се намали съвсем и да не се оставя да заври. Аз вече така го правя и става много хубав).

Общи условия

Активация на акаунт