За обичая "погача"

  • 2 141
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 276
Здравейте! След известно време ни предстои да направим" погача" на бебчо! събирам интересни предложения как направихте вашите "погачи" И кой замеси питката! минаха доста години от обичая при дъщеря ми и честно казано не си спомням подробности.Само знам че питата трябва да я меси жена с двама живи родители а аз като се замисля всичките ми познати със живи родители не могат да месят! Та да питам мога ли да си поръчам в крайна сметка питка или трябва задължително да е месена? Изобщо събирам мнения и предложения!
Ще помоля ако темата ми не е за тук да я преместят модераторите!

# 1
  • Мнения: 1 931
Ако е за погачата за 40 дни-аз я поръчах. За прохождането на Йони аз му я правих и за тогава знам,че се прави от жена с двама живи родители-майка ми беше до мен и ми казва какво да правя и стана хубава,а може и да беше късмета на начинаещия.

# 2
  • Мнения: 26
Аз сама си месих питите и за двете деца, точно по същата причина, но ако искаш, мисля че можеш спокойно да си поръчаш погача. Аз не си падам много по стриктното спазване на традициите. Знам, че трябва да има повече сладки неща на масата, за да е сладък живота на бебето. Но каквото и да направиш, важното е това събиране да остане един хубав спомен за теб.

# 3
  • Мнения: 593
Свекървата омеси погачата!

# 4
  • Мнения: 11 003
Този обичай не ми харесва и затова не сме го правили. Живот и здраве, ще има прощъпулник, най-вероятно с готова питка.

# 5
  • Мнения: 5 026
Правихме на 40 ден. Меси я свекърва ми, такъв бил обичая, както и всичко на масата беше купено/приготвено от нея.Присъстваха само най-близки жени и това беше.

# 6
  • Мнения: 1 029
И за 40-тия ден и за прощъпулника питката си омесих аз. Според мен важното е да се спази традицията без да се обръща толкова внимание на тези подробности.

# 7
  • Мнения: 842
Само знам че питата трябва да я меси жена с двама живи родители а аз като се замисля всичките ми познати със живи родители не могат да месят!

Поради тази причина аз я започнах, а след това майка ми само я доомеси.

# 8
  • Мнения: 5 362
Не сме правили този "обичай".
На 40-я ден ходихме на църква Peace

# 9
  • Мнения: 3 157
аз също се интересувам,защото тази неделя ще правим погача.Ето какво намерих из форума-погачата се прави само в неделя-тази преди 40-я или след 40-я ден.На нея присъстват само жени.Между тях трябва да има и неомъжена девойка,която завръзва част от питката и няколко монети нависоко,като възела не трябва да е много стегнат за да не е стиснато бебето като порасне и не трябва да е много хлабав за да не е прахосник.Трябва да има много сладки работи на масата за да му е сладък живота.Нищо от това,което е на масата не се изнася от къщи и майката не изпраща гостите за да не и вземат кърмата.Прави се по светло.Това се сещам за сега.Питка не мога да меся,защова ще си я поръчам някъде.

# 10
  • Мнения: 9 973
Правихме на 40 ден. Меси я свекърва ми, такъв бил обичая, както и всичко на масата беше купено/приготвено от нея.Присъстваха само най-близки жени и това беше.
и ние така -свекито готви и пазари.

# 11
  • Мнения: 2 437
Не съм правила погачи и без това всички роднини и приятели дойдоха на бебе, защо да ги събирам специално?

# 12
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
На мен зълва ми я прави. По принцип исках аз, но ми казаха, че не трябвало. А пък тя е с живи родители.
На прощъпулника мисля аз да я правя.

# 13
  • Мнения: 405
Наде, виж това  http://spisania.rozali.com/ot-moeto-dete/p4397.html   smile3525

Ние едва ли ще спазим всичко, но ми беше интересно да го прочета   Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 041
Не сме правили този "обичай".
На 40-я ден ходихме на църква Peace
И ние така  Peace

Общи условия

Активация на акаунт