Банки за кърма

  • 700
  • 8
  •   1
Отговори
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Чудя се тука нещо: защо в Бг няма нормална система от банки за кърма. Всъщност може и да е обсъждано, но аз поне не съм много наясно. Та споделете, моля, каквото знаете: Има ли в София функционираща такава, а в други градове? Преди (по соца) как е било? Плаща ли се нещо на донорите, колко плащат потребителите? Ползвали ли сте услугите на подобна банка? А в чужбина как ли стоят нещата? Как са законово регламентирани тез' учреждения? Аз поне като се сетя как съм изхвърляла по половин - един килограм на ден, и чак яд ме хваща, ама на кого да я дам, а?

# 1
  • Мнения: 1 321
Ето ти инфо за банката за кърма.Не я хвърляй щом имаш толкова много кърма.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22902

# 2
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Благодаря ти за инфото, въпросът ме вълнува принципно. А изхвърлях, ама миналата година, и то не в София...

# 3
  • София
  • Мнения: 12 201
  А защо си се цедила? Имало ли е причина? Ако няма нужда изобщо не е необходимо, възможно е  както при теб да предизвикаш хиперлактация. Иначе в София има банка за кърма.

# 4
  • Мнения: 629
В България банка за кърма има САМО в София. Мисля, че функционира от 1989 год. Май е единствената на Балканския полуостров. Изцяло е на издръжка на общината. Но май е оборудвана с много добра апаратура. Направо да се ненадяваш. По соц време такива екстри не е имало.
В момента банката работи предимно с дарителки от София и по-рядко от близките градове. Ако не са от София трябва сами да докарват замразената кърма в хладилна чанта.
Изследванията на майката се правят на място у дома. Идва си екип, който взима изследванията и после уведомява кърмачката дали е подходяща. Кърмата се плаща по 7.20 лв за литър, ако екип на банката идва да я взима от дома на майката (носят и нови празни стерилни банки) и 9.00 лв за литър ако майката или някой друг докарва кърмата на място в банката.
Кърмата се изследва и след това се заплаща. Ако е негодна се излива пред майката в мивката. Ако е замърсена или самата банка, в която е замразена се спука не по вина на майката естествено й се заплаща количеството. До колкото знам имат и някаква машина за дехидратация за да може кърмата да стане като сухо мляко. Но трябвало майката да има достатъчно количество.
За да е донор майката трябва да има остатък поне 350 мл на денонощие (след като е нахранила детето), който разбира се може да се събира след отделните хранения, а не наведнъж.
Кърмата се предоставя на алергични, фамилно обременени и недоносени деца напълно безплатно и на здрави доносени бебета срещу символичната сума от 1.80 лв за литър. Напоследък обаче донорките са много малко и за здравите бебета рядко има количества. Персоналът гледа да разпредели каквото има предимно за проблемните деца защото те нямат голям избор.
Подробна информация и всичко необходимо може да се получи от сайта и песонала на банката.
Всички там са много мили, отзивчиви и загрижени за всяко едно бебенце, което има нужда от помощ за да порасне.
Дай Боже повече мами да могат да помогнат за събирането на тази безцена течност защото иначе за много деца и майки животът би бил един голям ад!

# 5
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Vmitkova, благодаря. Aila, говоря за периода след раждането, тоест - преди година и четири месеца и по-скоро не съм цедяла, ами се чудех как да я спра да изтича манджата  Mr. Green, но не за това беше питането ми.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 201
  Да предположих че е за преди време  Simple Smile. Явно при теб има свръхпроизводство. Някога се интересувах от банката за малките ако не успявам аз да ги кърмя дали бих могла да взимам от там. Оказа се че имат доста малко донори и има само за деца със заболявания като АБКМ например. Заплащането мисля че обаче е доста ниско и не отговаря на истиската цена на кърмата.

# 7
  • Мнения: 3 926
Да, освен това може да се взима само до 8-мия месец на детето. Има и минимум, който трябва да покрива майката като милилитри на ден, след като е накърмила детето си. Мисля че бяха 300 мл. отгоре. Което е много. Просто тези жени трябва постоянно да са в хиперлактация...
Както и да е има доста момичета от този форум, които могат да се включат с лично мнение. Дано го направят.

# 8
  • Мнения: 629
Хм, имам една позната, която даряваше кърма. Не е споменавала да е недоволна от заплащането или нещо да я съмнява като разлика спрямо официално обявените цени. Просто да се цедиш непрекъснато е луда работа. От горчив опит го знам. Аз пък хич не съм от дашните и за да добутаме на кърма се цедях след всяко хранене и между храненията на диването. За да лъжа организма, че не стига. То наистина не стигаше де.  Grinning Изкарах някак до 9 месеца и половина и вдигнах ръце. Сега сме на колкото Господ и малката решат. Просто вече нямам сили. Та ги разбирам жените, че не им се занимава. То си е луда работа с това цедене.  Sad
А период за взимане на кърма не съм чула да има. Ние ползвахме малко подкрепа от банката между 3-тие и 6-тия месец. Говорила съм с жените от банката. Ако правилно си спомням една майка от Перник е давала до годинка и нещо на детето. Мъжът й работел в София и карал кърмата с хладилна чанта. А тя явно е имала сериозна хиперлактация защото количествата бяха 40-50 литра на месец. За цифрите не съм 100% сигурна, но беше нещо колосално в сравнение с моите нищожни дози  Laughing
За подробно инфо обаче всеки може да пита в самата банка.

Общи условия

Активация на акаунт