Гражданска инициатива на осиновени и осиновители

  • 47 178
  • 434
  •   1
Отговори
  • Враца
  • Мнения: 5 197
Протест пред МТСП на 9.10.2007 по повод случаят с децата от институцията в с. Могилино.

Първа работна среща в МТСП - 9.10.2007

Инициатива за писма с личните истории на осиновени и осиновители - начало 10.10.2007
Втора работна среща в МТСП - 18.10.2007

Отговор от евродепутата Душана Здравкова и обещание за среща - неуточнена за момента

Благодарим за вниманието на господин Майкъл Б. Хъмфрис

Официално внесени предложения от Гражданска Инициатива Осиновени и Осиновители на 22.10.2007 в МТСП, АСП, Министерство на Правосъдието и Министерство на Финансите.

РАБОТНА ТЕМА ПИСМА

РАБОТНА ТЕМА АДРЕСИ

Желаещите да помогнат да изпратят на лично съобщение уменията и професиите си на matakosmata или DarZaMen. Информацията ще бъде използвана само за целите на гражданската инициатива!

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 09:38 от wa_wa

# 1
  • Мнения: 1 843


         ДО
                        МИНИСТЪРА НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
               Г-ЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА

         КОПИЕ:   МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ
               Г-Н ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ

         КОПИЕ:   МИНИСТЪРА НА ПРАВОСЪДИЕТО
               Г-ЖА МИГЛЕНА ТАЧЕВА




               УВАЖАЕМА Г-ЖО МИНИСТЪР,



      На 18.10.2007 г. във Вашето министерство бе проведена консултативна работна среща между представители на неправителствени организации и представители и експерти от Вашето министерство. Домакин на срещата бе г-жа Донка Дончева, член на кабинета на Министъра. Конструктивността и опита на г-жа Дончева допринесоха на срещата да бъде взето единодушно решение за създаването на работна група от експерти на министерствата, имащи отношение към обсъжданите проблеми и наши представители. Целта на тази работна група е да набележи мерки и обсъди предложения за промяна в съществуващите нормативни уредби, регулиращи въпроси, свързани с интересите на децата - домове, пълно и непълно осиновяване, приемни семейства, деца с увреждания. Това се налага поради факта, че в голямата си част тези нормативни уредби са морално остарели, а процедурите са тромави и не винаги годни да осигурят адекватна защита на децата, останали без родителски грижи.


      Във връзка с гореизложеното Ви предоставяме нашите работни предложения:

1.   С оглед създаване на подходяща атмосфера и предпоставка за по-бързото приобщаване на осиновеното дете, да се гарантира право на майчинство за период от една година от датата на осиновяване, без значение от възрастта на осиновеното дете;

2.   Кандидат - осиновители, заявили желание да осиновят дете на възраст над 5 /пет/ години да се ползват с предимство при разглеждане на документите/докладите;

3.   За кандидат-осиновителите изявили желание да осиновят дете със заболяване  да се предвиди и гарантира облекчена процедура по осиновяване, съобразно тежестта и естеството на заболяването да се гарантира и предостави с преференциални условия медицинска помощ, лекарствени средства, професионални асистенти, консултации, както и всичко останало което би могло да облекчи отчасти отглеждането на дете със специфични нужди;

4. Да се предвиди процедура, по която предварително одобрените кандидат – осиновители, подали писмена молба за осиновяване в конкретния случай да имат право да приемат детето в своя дом до издаване на решението за осиновяване;

5.   Да се предприеме кампания по популяризиране и разясняване на възможностите за непълно осиновяване сред кандидат-осиновителите и биологичните родители, желаещи да оставят децата си за отглеждане в специализирани институции с цел осниновяване, като превантивна мярка предотвратяваща институционализирането им и възможност на вече попаднали там деца с липса на отказ от страна на родотелите да намерят свой дом. Допълнения в текста на вече съществуващия закон за непълно осиновяване, целящи прецизирането на правата и задълженията на биологичните родители и осиновителите, спомагащи за автономното отглеждане на децата от осиновителите;

6.   Да се предвиди срок на престой на дете в специализирана институция до 3 /три/ месеца, като след изтичането на срока да се изиска подпис за съгласие за осиновяване от биологичните родители. При отказ от такъв, да се стартира процедура по лишаване от родителски права по съдебен ред /бързо съдопроизводство/ с цел по-кратки срокове за вписване на детето в националния регистър за осиновяване;

7.   При деца с подписана декларация за съгласие за осиновяване да се предвиди процедура със срок от 1/един/ един месец за подготовка на документите за вписване в националния регистър за осиновяване;

8.   Изготвяне на нов правилник за дейността, честотата и реда за провеждане на заседания на Комисията по осиновяване. Преминаване към режим с редовни седмични заседания, на които Комисията по осиновяване в срок от 1 /един/ месец, от датата на вписване на дете в националния регистър за осиновяване одобрява кандидат-осиновителите;

9.   Предвиждане на задължение за биологичните родители, при деклариране на съгласие за осиновяване да предоставят по изготвен образец на пълна информация за произход, наследствени заболявания и друга полезна информация за психическото и физическото здраве на детето;

10.   Стартиране на програма, във всяка община/кметство и отдел „Закрила на детето”, включваща обучение от добре подготвени специалисти, с необходимия стаж и опит, и ежемесечно актуализиран информационен бюлетин, която да запознава бъдещите кандидат – осиновители детайлно със спецификите за отглеждане на децата отраснали в специализирани институции според възраст, период на престой, специфични заболявания и етническа принадлежност;

11.   Да се предвиди процедура, при която осиновителите да бъдат уведомявани за други деца в пряка роднинска връзка с осиновеното от тях дете и родени от една биологична майка, и при желание от тяхна страна, да се ползват с абсолютно предимство при осиновяване на същите;

12.   Изискванията за имуществено състояние и образователен ценз по отношение на кандидат-осиновителите в процедурата по проучване, да бъдат подложени на преразглеждане във връзка с несъстоятелността на подобни критерии;

13.   При представяне от кандидат-осиновителите на документи за осиновяване да се предвиди процедура по приемане и администриране на документите на едно гише, както и да се предвиди възможността определени документи да се изискват от съответните ведомства чрез Комисията по осиновяване;

14.   Да се уреди и посочат в нормативен акт необходимите документи, които следва да представят кандидат-осиновителите, като превантивна мярка срещу административен произвол;

15.   Включване на разпоредба в Кодекса на труда за гарантиране правата на кандидат-осиновителите за освобождение от работодателя им за набавяне на необходимите документи, посещения на детето в специализираната институция до датата на съдебното дело, за деня на съденото дело за осиновяване както и за извършване на други дейности по във връзка с процедурата;

16.   Да се изберат психолози с професионален опит в областта поне 8 г., които въз основа на атестиране и след изготвяне на профил да дадат своето заключение за кандидат – осиновителите;

17.   Кандидат –осиновителите имащи биологични деца и бездетните кандидат-осиновители да се ползват с равенство при кандидатстването за осиновяване. Обезсилване на съответните разпоредби, които поставят предимства или по друг начин създават дискриминация за някоя от горните групи лица;

18.   Узаконяване формата на „съжителство” с произтичащите права, задължения и данъчни облекчения, включително и при осиновяване;

19.   Да се предвидят данъчни облекчения при Разходи с по-значителен размер включващи лечение, необходима медицинска техника, консумативи, както и обучение;

20.   Семейно подоходно облагане.


      След сформирането на работната група, направените предложения могат да бъдат детайлизирани и съобразени с обществено-икономическата обстановка и да се посочат конкретните законови разпоредби, които следва да се променят.


София,
21.10.2007 г.

                  
С уважение:

                  "Гражданска Инициатива Осиновени и Осиновители"


                  

# 2
  • Мнения: 224
 smile3501

 Praynig  да не е отишъл всичкия този труд напразно

# 3
  • Мнения: 4 138
Ta, момичета и момчета. чака ни сериозна работа. седянката свърши, изкопана е томахавката на войната.
Гражданската инициатива осиновени и осиновители е вече факт. като неправителствена организация,
О Ф И Ц И А Л Н А. 
в момента довършваме техническата част по регистрацията и разни други недотам развеселителни дейности.
благодаря на всички, които ми писаха на лични. голям наплив, голямо нещо. но очкавам още хора. нека заедно се преборим в името на децата ни, сегашните и настоящите. нека им оставим в наследство един малко по-добър свят, за които лично ние, техните родители сме се преборили, за да се гордеят с нас.
нека не чакаме някой друг да се бори за правата ни и да оправя бакиите. никой няма да го стори.
нека забравим страховете, предубежденията и личните си драми и да се борим заедно за децата и за себе си. основно правило на нашата инициатива е ДА ВИЖДАМЕ ОРГАНИЗАЦИЯТА В СЕБЕ СИ - А НЕ СЕБЕ СИ В ОРГАНИЗАЦИЯТА.
всеки е добре дошъл, симпатизанти, осиновители, осиновени, кандидат осиновители. всички, които искат да работим заедно за една кауза и за действителни пормени. за да се преборим с причините, а не с последствията, за да не кърпим дупки, а да допринесем за създаването на нещо ново, добро и полезно.

# 4
  • Мнения: 4 138
коси, от теб защо нямам нищо на лични, амн Mr. Green

за тези, които нямат вяра на личните, защото се съмняват, че и друг ги чете, давам мейла си.  обещавам ви, че информацията, която правите мое достояние ще е достъпна само за мен и Дарзамен, докато не уточним кой иска да остане в сянка и кой ще участва явно. помолилите ме вече за подобно нещо и познаващи ме лично могат да потвърдят, че съм оправдала доверието им.
sladun@yahoo.de

Последна редакция: ср, 24 окт 2007, 14:15 от matakosmata

# 5
  • Мнения: 18
Поздравления за всичко сторено!
Аз се включвам късно, но все пак бих искала да споделя и моето вълнение: защо вече осиновилите дете родители когато заявяват желание за второ, трябва отново да минават през целия ад на познатата тромава процедура? Та нали Държавата вече им е гласувала доверие като им е поверила дете за отглеждане и възпитание?! На мен ми е ясно - това се прави с цел да се подредим отново на опашката и приоритет пред нас да имат родителите, които за първи път кандидатстват. Сигурно има някаква справедливост в това, но като всичко останало е въпрос на гледна точка...Какво ще кажете, момичета? Thinking

# 6
  • Мнения: 921
Дар, Мата и всички други момичета (и момчета), които се включиха в тази инициатива.   bouquet  bouquet  bouquet
Аплодисменти за огромния труд, който се положили да систематизирате цялата тази информация и да и придадете вид, удобен за "логаритмуване" от съответнете институции. Адмирации и за положените усилия по създаването, регистрирането и администрирането на една НПО, каквото разбирам че е вече ГИОО (Гражданска инициатива на осиновени и осиновители - как звучи само!). Поклон за дългите дни и безсънните нощи, в които сте пожертвали себе си, децата и семействата си за да работите за правата на всички ни.
Една голяма  Hug!

# 7
  • Мнения: 921
Понеже съм много потресена в момента, не знам дали пиша в правилната тема, но все пак има общо.
Днес при разговор с един вътрешен човек от ДМСГД (дом за деца от 0-3г.) получих следната информация: 
Тъй като местата в ДОВДЛРГ (Дом за отглеждане от 4 до 18г., където трябва да бъдат преместени децата след навършване на 3г.) в регионане достигали, някои от децата се преместват в...... ДДУИ-та (дом за деца с умствен изостаналост) из цялата страна. #Crazy  След като всички знаем при какви условия се отглеждат децата в тези домове Rolling Eyes се питам не може ли да се направи нещо срещу това беззаконие. Не можем ли да включим и някаква клауза, която да защитава децата от подобни решения. Аз се чудя как изобщо е възможно, с какви диагнози постъпват децата там и никой ли не ги преглежда преди да се приемат!? Thinking Не знам, много съм объркана. Цял ден не мога да спра да мисля за съдбата на тези деца, които вече са осъдени.
Източника ми е сигурен, така че напълно вярвам в изнесената информация.

# 8
  • Мнения: 2 172
Днес при разговор с един вътрешен човек от ДМСГД (дом за деца от 0-3г.) получих следната информация: 
Тъй като местата в ДОВДЛРГ (Дом за отглеждане от 4 до 18г., където трябва да бъдат преместени децата след навършване на 3г.) в регионане достигали, някои от децата се преместват в...... ДДУИ-та (дом за деца с умствен изостаналост) из цялата страна. #Crazy  След като всички знаем при какви условия се отглеждат децата в тези домове Rolling Eyes се питам не може ли да се направи нещо срещу това беззаконие. 
Абсолютно те подкрепям, трябва да се помисли за това какво предложение да се даде, за да се спре това безумие.А условията в тези домове са точно същите, както са показани във филма за Могилино.Преди няколко години аз бях изпратена служебно да посетя подобен дом и състоянието на децата беше потресаващо. Shocked Shocked Shocked
Наистина персонала там не може или не иска да полага адекватни грижи за децата.
 Защо тогава се пращат такива деца без увреждания там, не им ли стигат последствията от собствената им изолация?Та трябва и да виждат  други деца, част от които умират  пред очите им....
Но това е само емоционален коментар от моя страна.
Важното е тръгналата вече Гражданска инициатива. Огромна благодарност на Дар за мен, Матакосмата, Мираета( и на други, за които може би не знам) за това ,че влагат ум, сърце и сили за да движат нещата.  bouquet  bouquet  bouquet

# 9
  • Мнения: 2 084
Момичета, готова съм да помагам за всичко, свързано с деца, които страдат. Много ми е болна темата за правата на децата на щастливо детство - някои деца изобщо не получават правото не детство. Жалко,  че Добрич е толкова далеч и няма начин да се включвам във вашите инициативи.

# 10
Таня, кажи за кой дом става дума и в кой град? Значи ние сън не спим да мислим как да изкараме някое детенце от домовете за деца с увреждания , а те намислили задрави деца да вкарват там - абсурд. Убеждавам се значи, че когато чувалът е скъсан - с кофите да го пълниш, няма напълване, а тоя чувал е съвсем съдран.

 "Конструктивността и опита на г-жа Дончева допринесоха на срещата да бъде взето единодушно решение "
Дарзамен, разбирам желанието ви да стопите напрежението, но този реверанс ,който цитирах тук,  е излишен - не се сърди, нека бъде - на срещата се дотигна до решение, или - беше взето следното решение, и не използвай думата единодушно, така влизате в риториката на властта...
"...което би могло да облекчи отчасти" - тук е втората ми и по-важна според мен забележка - не бива да залагате в исканията си колебливи и уклончиви изрази, а тук има цели две - би могло и отчасти, облекчи също не е достатъчно, по добре да подпомогне, а защо не значително да подпомогне, защото тия в мин. може да си мислят че и майките ги облекчават с 20лв детски добавки.
така че според мен искането да зчучи така :
   За кандидат-осиновителите изявили желание да осиновят дете със заболяване  да се предвиди и гарантира облекчена процедура по осиновяване, съобразно тежестта и естеството на заболяването да се гарантира и предостави с преференциални условия медицинска помощ, лекарствени средства, професионални асистенти, консултации, както и всичко останало което би трябвало значително да подпомогне отглеждането на дете със специфични нужди;
 
  Само да ме помислите, че се заяждам, нямам подобни мотиви - искрено ви се възхищавам за професионализма и самоотвержеността и се моля да превърните прекрасните си предложения в действителност. Знам че съм ужасно досадна с тия забележки - на себе си най-много, но ми се иска всичко да е идеално.



# 11
  • Мнения: 1 843
магла_та, няма проблем за забележките. Проблемът е, че когато трябваше да спретнем за два дни всичките искания, бяхме трима души и наред с всички битовизми и работни ангажименти, с консултации он лайн с юрист, и в цялата тази какафония, хич не сме и мислили, че накрая ще излезе нещо пефектно.
Постарахме се да обединим основните проблеми в осиновителните практики, изказа е чисто юридически, базиран на данни от сигнали на осиновители и досегашно съществуващите нормативни актове.
Писмата са внесени, магла_та, така че, каквото - такова.  Wink

Успокоението е, че това са предварителни предложения, идеята е да се дискутират и коментират с ескперти от министерствата, не са готови парагарафи за промени в законопректите.

Преамбюла е писан от човек, вещ в тези среди, активен участник във всички действия до момента, заложили сме му цялото си доверие и съм убедена, че за да напише горното е имал основанията си. Включително и реверансите към властоимащите.

Съветите са винаги добре дошли, именно и с тази цел, направихме писмото достъпно за всички, надяваме се на повече коментари и идеи, опита на повече хора и умението да изслушаш позицията и на другия, винаги са давали по-добри резултати.

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 09:40 от DarZaMen

# 12
  • Мнения: 1 843
Таня, за съжаление и на мен са ми известни тези факти. Позволих си да ги цитирам в едно интервю...познайте дали ще бъде излъчено някога...

За жалост единственото решение е свързано с много голяма работа във връзка с преструктурирането на специализираните институции, повишаване статута на ангажирания персонал, по-високата му квалификация, адекватно обучение и още редица детайлчета, които са свързани с време, пари и сериозен ангажимент от страна на държавните институции.

# 13
  • Враца
  • Мнения: 5 197
Вчера по новините( забравих да питам по кой канал Embarassed) майка ми каза, че са говорили за промяна в закона за отнемане на родителските права и включване на децата в регистрите ако не са потърсени 6 месеца.
Някой дали го е гледал?

# 14
  • Мнения: 4 138
aз го гледах на запис. ей на линк към бтв. в новините в 19 е. казаха и една глупост, за отказа.........пък знам ли, може и да не е глупост.
http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=179&bm=2

маглата, няма да мислим, че се заяждаш. детската градина я затворихме още оня ден. тук няма обидени, а работещи възрастни хора.
просто това не е реверанс, а факт. дипломацията е едно от основните умения, когато се влиза в преговори, виж мазненето е друг въпрос. от Дончева зависи по-нататъшната съдба на преговорите, а и до голяма степен взимането на решенията. тя е с огромен опит и знае много добре какво прави. протеста си е протест, но за да премине в това, което в крайна сметка беше целта на мероприятието е нужно да проявим здрав разум. човека, които писа увода и наистина има железни доводи именно за този абзац. аз съм непримирим революционер и гоня общественото зло до дупка, но и мен успя да ме убеди. в крайна сметка целта, към която се стремим е най-същественото, но сме далеч от мисълта, че на всяка цена трябва да сме в добри отношения с МТСП. дончева е най-вече професионален политик, независимо при кое правителство е работила. ако тя не беше поела нещата, сега и протеста и борбата за промени щяха да са история и мнението за тях щеше да е, че група скучаещи домакини са уплътнявали свободното си време.
след като имаме работа с професионален политик, имаме нужда и от професионален стратег. организации с няколко годишна дейност постигат малка популярност и участват във фиктивни правителствени мероприятия.
не желаем да се превърнем в една от тях.  нито се стремим към популярност, нито искаме натриването на нечии носове да се превърне в самоцел. борим се за децата и искаме реални промени.

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 11:04 от matakosmata

Общи условия

Активация на акаунт