Майчинство и ясла

  • 1 412
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
Мога ли да дам детето на ясла , без да се връщам на работа , а да продължа да си взимам майчинството ? Кажете мами , много ми е важно , може ли да стане ?

# 1
  • Мнения: X
Аз тръгнах на работа и ми спряха майчинството. Ако не тръгнеш незнам какво се прави.

# 2
  • Мнения: 9 990
Подава се декларация, майчинството се прекратява и се изплащат 50% от полагаемото до края.Чрез работодателя.Ако работодателя рискува и не подаде-може и да си вземеш цялото майчинство и да си бачкаш, но е незаконно и си е на ваш риск с работодателя и на ваша договорка.Знам за такива случаи.

# 3
  • Мнения: 911
Незаконно е и, както Сабина писа в една друга тема по същия повод, следват наказания както за работодателя, така й за теб, парите се връщат с дължими лихви - въобще, не е добра идея. Но съм чувала, че има и майки, които го правят, като се надяват да не ги хванат.

# 4
  • Мнения: 90
какъв проблем с работодателя , ама нали това е идеята , аз няма да се върна на работа , работодателя няма да знае ,че детето ми е на ясла , а аз да си взимам майчинството ...или яслите пращат някакви данни до НОИ за децата , ?????

# 5
  • Мнения: 911
Това, което аз чух по "Хоризонт" минала седмица от някаква отговорна другарка, изказваща се за държавната политика за насърчаване на майчинството и...бла-бла беше, че се "очаква майката сама да осведоми, че дава дете си на ясла, след което се прекратява изплащането на майчински, защото те се дават за гледане на дете." След като детето е дадено на ясла, явно не се гледа от майката. Обясниха, че е незаконно майката да продължи да получава легендарните 180лв.

А Сабина беше написала, че такива изплатени суми се връщат и то със законна лихва.

А иначе - и аз знам, че такава практика съществува.

Съжалявам, че не мога да ти помогна повече - може би някой от адвокатите може да се включи.

# 6
  • Мнения: 357
Принципно като си дадеш детето в ясла се счита, че вече няма основание да ти се изплаща майчинство, защото ти реално не си гледаш детето, обаче дефакто нищо такова не се случва.
Никакви писма не се пращат от яслите до НОИ, няма такава връзка между институциите, така че можеш да си дадеш детето на ясла и ако не се върнеш на работа, ще си получаваш цялото майчинство.
Аз дадох Ивайло в яслата на годинка и осем месеца, но продължих да си получавам майчинството до края и никой за нищо не ми е правил проблем.
Иначе по закон наистина е така, трябва да ти спрат майчинството, но това на практика не се случава, освен ако някой доброжелател не уведоми, където трябва, но това вече е друта тема Wink

Общи условия

Активация на акаунт