Жълтък? Кръвен тест за поносимост?

  • 509
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 715
Моля за съвет. Захранвам дъщеря ми след навършен 7ми месец. Досега е яла картоф, тиква, морков, ябълка, круша и банан.
Педиатърката препоръча жълтък още след 6ти месец заради хемоглобин 97. Започнах да давам - 1 лъжичка с кърма. Първия път яде, втория- не. Зпочнах да го смесвам с всичко гореизброено, което харесва (плодовете + морков). Обаче резултатът е повръщане #Crazy А яде не повече от 4-5 л смес, днес бяха 2 Sad По принцип изяжда до 40-50 гр чисто пюре без проблем.
И сега се чудя как да продължа. Вчера педиатърът каза "Пробвай пак. Всеки ден им укрепва храносмилателната с-ма. Ако не, давай телешко"
И се чудя на какво се дължи. Да давам ли месо и то телешко? Или да правя кръвен тест за поносимост към различни храни? Къде се прави този тест? newsm78

# 1
  • Мнения: 629
Вероятността тестът да е достоверен при толкова малко дете хич не е голяма. Това, което в момента излезе като проблем може след месеци или година-две да не е проблем. Аз месото го въведох месец и половина след като се захранихме, и съвсем не започнах с телешкото.
Хемоглобинът май може да се подпомогне с елда. Хем е богата на желязо, хем и на белтъци. Има чиста каша от елда на Хип и Беби. Аз започнах с тях и след два месеца вече си я правех сама.
(мелене) --> (накисване) --> варене --> пасиране
Мелене
Ако е леко изсушена на фурна, елдата се смила по-фино.
Накисване
Накисването е препоръчително за пълнозърнестите продукти (зърна или брашно). Фитиновата киселина (която се съдържа в обвивката на зърната) се свързва в чревния тракт с калция, магнезия, желязото и най-вече цинка, образува неразтворими комплекси и не позволява тези вещества да бъдат усвоени. Разгражда се чрез накисване на зърната или чрез ферментация. Едва тогава полезните минерали могат да бъдат напълно усвоени.
Няма проблем зърната/пълнозърнестите брашна да се използват и без накисване – те си изпълняват функцията на "метла" на червата заради по-високото съдържание на целулоза. Но не се усвояват ефективно минералите и е възможен дефицит на калций, цинк и прочие.
Необходимо време за накисване:
- 7 часа минимум, за да се неутрализира голяма част от фитиновата киселина
- 12 часа е напълно достатъчно време
- 24 часа е най-добре, ако има възможност
Елдата, кафявият ориз и просото съдържат по-малко фитати (затова са и по-лесно смилаеми), така че времето за накисване е по-малко. Овесът и другите глутенови зърнени храни е добре да престоят 24 часа. Брашното също се накисва - когато е за каша. Иначе за приготвяне на хляб се предпочита технологията на ферментацията.
Зърната се накисват във вода със стайна температура или леко затоплена. Водата се изхвърля по принцип. С водата (особено от скълцани зърна или брашно) вероятно се изхвърлят и някои хранителни съставки, разтворими във вода.
Варене
Съотношението елда-вода е горе-долу 1:3. Ако е с накисване – по-малко вода.
Вари се около 10-15 мин.
Оставя се под капак още 10 мин.
Пасиране
Сварената елда да не е много суха – иначе остава лепкава и трудно се пасира.
Пасира се лесно ако се добавят парченца пресен плод или с малко кърма.
Комбинира се добре и с варени зеленчуци.
/Елдата на зърна обикновено е кафеникава т.е. преминала е термична обработка и се предполага, че е загубила част от свойствата си. Целта е да бъде по-трайна. Суровата елда е жълтеникаво-розова./

Ако се кърмите - продължавай в същия дух. Усвояемостта на желязото от кърмата е много висока, за разлика от каквито й да било сокове и пюрета.
Аз до колкото знам стойност 100 е границата. Вие не сте много под нея. Така че, ако дететнце не иска жълтък вместо да се насилвате и двете и тя да изгради негативно отношение към храненето опитай с елда и кърмене.  Разбира се добре е педката да следи какво е положението, но май поне за сега крайни мерки не са необходими. С постепенното  въвеждане на месото, разнообразните плодове и зеленчуци положението със сигурност ще се подобри. А с яйце можеш да опиташ пак малко по-късно.
Успех!

# 2
  • Мнения: 268
  Според мен този тест е напълно излишен.
  след 1 седмица опитай пак-жълтъка по-добре се приема в плодовото пюре,опитай с варена тиква,(в  зеленчуковото) И ПЮРЕТО ДА Е ПО-РЯДКО КАТО КОНСИСТЕНЦИЯ.УСПЕХ!сигурна съм че ще й хареса на бебоката feeding  chef

Общи условия

Активация на акаунт