Педиатърката не разрешава плодове до 1 г.?

  • 1 675
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 695
     Отскоро сме при тази педиатърка, още не знам доколко мога да й имам доверие, затова се допитвам и до вас. Значи тя подкрепя кърменето и късното захранване. Обаче май се оказва по-предпазлива и от мен, защото нейното мнение е, че не бива да дават плодове на детето до 1 г. Мотивите й са следните: сурови - алергизират; на пюре (топлинно обработени) - имат висока киселинност и са предпоставка за гастрит в юношеска възраст.
    Доколко е основателно това?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
А какво препоръчва педиатърката като подходящо? Ти как чувстваш бебето си по отношение на храната?

# 2
  • Мнения: 3 695
А какво препоръчва педиатърката като подходящо? Ти как чувстваш бебето си по отношение на храната?
Зеленчукови и месни пюрета, каши. Аз приемам плодовете като най-полезната храна за вързастни, но при децата не знам всичко за храненето, все още чета и се уча. На малката давам да гризе сурови резени ябълки и круши. Плодови пюрета - рядко.

# 3
  • Мнения: 8 242
Я пък ново двайсе за плодовете  Crazy Туй сефте го чувам  newsm78 И как така сурови алергизират, а варени не - това да не е животно алергена да го утрепеш с варене  ooooh! И алергизират НЯКОИ плодове, които се препоръчват за след годинката - примерно пряскови, кайсии, киви, цитруси.. ягоди, малини и тем подобни даже още по-нататък се предлагат..
Ама ябълки, круши, сливи, грозде, банани..  Не виждам проблем да предлагаш. Ако се получи евентуално реакция - дали са варени или сурови плодовете е все тая  Rolling Eyes

Ами за зеленчуците същото може да се каже - раздуват много стомаха (заради целулозата) и са по-трудно смилаеми от плодовете.. Да не говорим за месото що неща могат да се кажат.. А кашите пък много "напомпвали" децата..

Айде бе  Twisted Evil

Я си давай на детенце всичко без да се притесняваш  Hug

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
Странно. Аз лично съм давала на моя син и почти всичките сочени за алергизиращи плодове. Захранен късно, на 6 и отгоре месеца, навършени. Но той прояде към 9тия месец, до тогава една-две-три лъжици. Обаче веднъж като му се отвори апетит - край, спиране нямаше. И се почна - праскови, банани, дини, пъпеши, круши, ябълки, боровинки, каквото му попадне пред погледа, всичко иска и яде. Според мен е добре да даваш каквото употребяваш ти, и като бременна и като кърмеща си яла. Така малко или много вкусът и съдържанието на дадения плод са познати на бебето. А за варенето - не знам, аз предпочитам да давам сурови неща. Като свариш един плод, отнемаш почти всичко полезно - повечето витамини се разграждат при варенето. Първи отлита вит.С.

# 5
  • Мнения: 629
Е това вече ме разби.  newsm78
Ами както duhi_puhi казва - зеленчуците с целулозата...?
За месото, токсините, до които води..и въобще начина, по който се гледат и хранят животните....
За стомашно-чревните проблеми на по-голяма възраст и аз съм чувала. Но ставаше дума за твърде рано захранени деца и неприемали кърма, а краве мляко. Това претоварва недоизградената храносмилателна система...и с времото тя избушва.
При късно захранено дете и ако се внимава какво и по колко се предлага едва ли плодовете ще се окажат ТОЛКОВА опасни. А за алергизиращите - да, можеш да поизчакаш. Но ябълки, круши, банани (те съдържат хистамин и понякога наистина алергизират), грозде, сливи. Аз предлагам по малко всеки ден и то в суров вид. Само в началото леко ги варях на пара или давах на пюре.

# 6
  • Мнения: 1 440
Е,те такова нещо не бях чувала! Shocked
За алергизиращите плодове и аз съм съгласна,но за ябълки,круши,банани,сливи няма причини да не се дават.

# 7
  • Мнения: 1 674
Що за педиатърка е пък тая.Аз бих я сменила.Защо не я попиташ какво тогава да даваш?Аз съм ЗА късното захранване -след 5.5-6 месец,Майката винаги знае ,какво е най-добе за детето и.ама то пък чак толкова.Решението все пак си остава твое.

# 8
  • Мнения: 5 401
Бря!  #Crazy Момичетата са коментирали достатъчно мнението на педиатърката ти, така че мисля да скипна и да пиша как подходих със захранването.

Започнах захранване на 7 навършени месеца заради съмнения с АБКМ. Първата му немлечна храна беше картофено пюре с кърма. Месец по-късно въведох следобедни безмлечни каши. След още месец дадох първото плодово пюре от бурканче на Хипп. Суров плод въведох, намачкан, а не пасиран, на около 10 и 1/2 месеца.

Каби имаше период, в който отказваше да яде каквото и да било освен кърма, някоя и друга бисквитка и сурови плодове. Мисля че не бива да се лишава детето от плод.  Peace

# 9
  • Мнения: 3 926
Всъщност жената е права.
Обаче не е права да ги отрича тотално. И тук в някои от схемите на захранване е посочено, че плодовете не бива да се дават сурови поне до 8-мия месец. И ако са топлинно обработени е добре да е леко и на пара. Освен това, приготвени в домашни условия, по какъвто и да е начин е добре да се консумират най-много до 15-20 - тата минута. Иначе се окисляват значително и стават предимно вредни.
Изключение правят само бананът и авокадото - те могат да се дават сурови. Но пак трябва да се консумират бързо.
Просто жената може да не е искала, но изказването е прозвучало малко пресилено. Иначе, както казах в началото, е права Simple Smile

Добър старт за плод е тиквата - хем плод, хем зеленчук, а сега я има в изобилие Grinning

# 10
  • Мнения: 1 449
Съгласна съм с педиатърката – за храненето с плодове преди годинката и пюретата.

Обаче подкрепям:
- захранване със суров плод след 8 месец (или по-късно, ако детето показва дори минимални неразположения от суров плод)
- въвеждане на 2-3 вида плодове в 9 месец (2-3 пъти седмично, в каша, не самостоятелно)
- предлагане на 2-3 вида плодове в 10-11 месец (6-7 пъти седмично, самостоятелно, до 60-70 гр)
- смесване на плодове и разнообразяване на менюто след 11-12 месец
- ябълка, грозде, круша – слабо алергизиращи (но могат да предизвикат колики), нискокиселинни, местни плодове

/При топлинна обработка част от алергените в храните се инактивират (макар че това важи в различна степен за различните видове храни). На алергичните хора се препоръчва да консумират преобладаващо варени, а не сурови храни./

/Органичните киселини в плодовете засилват двигателната активност на стомаха, както и храните с груба целулоза: пълнозърнести, бобови, сурови - но не и варени - зеленчуци./

# 11
  • Мнения: 867
Хм, как да ти кажа и по мои наблюдения така се оказа. Давала съм круша и ябълка преди годинката, сварени естествено, но наистина предизвикваха колики. Единствено банан се понесе добре.
Но това е при деца с чувствителни стомахчета. В нашата отчетна много мами даваха сурови сокове и плодове още от вторият месец пък по техните думи нищо им нямало на децата.

# 12
  • Мнения: 2 614
Съгласна съм с педиатърката – за храненето с плодове преди годинката и пюретата.

Обаче подкрепям:
- захранване със суров плод след 8 месец (или по-късно, ако детето показва дори минимални неразположения от суров плод)
- въвеждане на 2-3 вида плодове в 9 месец (2-3 пъти седмично, в каша, не самостоятелно)
- предлагане на 2-3 вида плодове в 10-11 месец (6-7 пъти седмично, самостоятелно, до 60-70 гр)
- смесване на плодове и разнообразяване на менюто след 11-12 месец
- ябълка, грозде, круша – слабо алергизиращи (но могат да предизвикат колики), нискокиселинни, местни плодове

/При топлинна обработка част от алергените в храните се инактивират (макар че това важи в различна степен за различните видове храни). На алергичните хора се препоръчва да консумират преобладаващо варени, а не сурови храни./

/Органичните киселини в плодовете засилват двигателната активност на стомаха, както и храните с груба целулоза: пълнозърнести, бобови, сурови - но не и варени - зеленчуци./


Да и аз така направих! Август беше на 8 месеца и започнах да предлагам по малко! Приеха се с невероятен апетит. И сега така яде плодове. След като избира плод вм. солети, което за мен е предпочитания вариант.
Е, имаше хора, които ми изнесоха доста лекции по повод, доколко е добре да рискувам със суровите плодове, но съм се водила само и единствено по детето си!  Peace

# 13
  • Мнения: 2 652
Според мен всяка крайност или крайна превантивност е вредна (изказвам се въпреки, че не съм захранила още). Като цяло почти всички плодове са разхлабващи и могат да предизвикат колики. ОК, добре е да се избягват силните алергени, но това не означава да лишиш детето си от разнообразна храна, особено ако детето няма фамилна обремененост.

# 14
  • Мнения: 966
това и аз за сефте го чувам......машта педка пък ме караше да давам повече плодове......

Общи условия

Активация на акаунт