послолството за ЮАР иска 1000 Евро гаранция за виза???

  • 1 800
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 804
 Надявам се да има мами от Южна Африка, които са чували за това и да ми дадът малко инфо. Леля ми заминава там при дъщеря си, братовчетка ми, която скоро ще ражда. Леля ходи до посолството за виза, искайки 3 месеца престой, с покана, с документи от работата и всичко необходимо. След няколко дни и звъннали от посолството и издиктували номер на сметка, на която трябва да внесе гаранция от 1000 евро и тогава ще получи заветната виза. Страшно се учудих и се замислих дали това не е измама newsm78 Ами ако тази сметка е на някой си служител? От къде да е сигурна, че тази сметка е на посолството и тя като се върне ще и бъдат върнати тези пари? Чували ли сте някога за такава гаранция, други посолства практикуват ли го?
 Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 959
не живея в Южна Африка но ето какво намерих дано да сам ти помогнала/текста е на англйски/:
"Cost
No fees are charged for the processing of documents.
This could change without prior notice as the intention is to introduce fees in 2007/2008."
Ето и линка:
http://www.dfa.gov.za/consular/legalisation.htm
и още
http://www.home-affairs.gov.za/visa_countries.asp
"Citizens who are holders of diplomatic and official passports of the following countries do not require visas in respect of purposes for which a visitor's permit may be issued or by virtue of being a person contemplated in section 31(3)(b) [diplomatic & official visit] for the period indicated and transit: "
Bulgaria (90 days) 
цитата е от този линк:
 http://www.home-affairs.gov.za/visa_schedule.asp
Аз останах с жпрчатлението че не трябва да плаща и не и трябва виза ако стои до 90 дни/това от последния цитат/

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 21:18 от aniji

# 2
  • Мнения: 804
Благодаря за инфото, никъде не се споменава за такава гаранция, но ето на трябва и виза  newsm78 Просто в Бг се съмнявам за всичко, за това и попитах.

# 3
  • Мнения: 1 959
А няма ли как твоята леля да отиде на място и да подпита някой в посолството.Те по принцип на място си казват,а и трябва да има ценоразпис за извършваните услуги.Аз когато взимах виза за Англия в далечната 2003 имаше изложен ценоразпис казваш им за каква виза кандидатстваш плащаш и чак тогава благоволяваха да ти приемат документите иначе не.Успех и дано се оправите,но пари по сметки не ви съветвам да пращате без да сте говорили лично с някой в посолството. Peace

# 4
  • Мнения: 3 423
Доколкото знам, вече не ни трябват визи за ЮАР.
Някога, когато ни трябваха, ходих там, но никой
не ми искаше да внасям каквито и да било пари.
Може би се опитват да ви измамят. Виж този сайт:

Визов режим спрямо гражданите на Република България

Пише, че до 90 дни престоят на българи в ЮАР е безвизов.

# 5
  • Германия
  • Мнения: 8 099
На мен ми изглежда съмнително. Всеки може да звънне и да се представи за консул примерно. Аз бих проверила в посолството с обратно позвъняване каква е тази работа с гаранцията...при положение, че има безвизов режим. Thinking

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
С ЮАР ту има визи, ту няма... та и аз не знам кое е последно.

Преди години, когато майка ми ходи веднъж при сестра ми също й поискаха гаранция. Но я внесе сестра ми в ЮАР и тук майка ми представи документ. След престоя - сестра ми си взе сумата обратно.

КОгато и да съм ходила в посолството в БГ - винаги са били много любезни с мен. Последно даже не ми искаха никакви документи, заради необичайната ни фамилия си ме спомняха от преди и направо ми казаха кога да отида, за да си взема документите с виза. 

# 7
  • Мнения: 3 521
Не са ми искали никаква гаранция, но бях там преди почти 5 години. Нека най-добре лично провери в посолството, а не по телефона и още по-добре да си изпринти всичките тези информации, които казват, че не трябва да се плаща.

# 8
  • Мнения: 3 423
Добре, де, линкът, който дадох, е от
страницата на МвнР България, едва
ли информацията е непроверена и
неточна. Не проумявам как така се
приемат документи, а после по телефон
се изискват плащания разни, не е нормално.

# 9
  • Мнения: 3 880

Лиске, от тази таблица се вижда, че е безвизов само за хора със служебен и дипломатически паспорт, в графата под "обикновен" има черно квадратче, т.е. с виза.

Аз не бих превеждала пари без да съм говорила с посолството, обадете им се вие, ако няма възможност да се отиде лично. Ако може да ви пратят и нещо черно на бяло- за какво са парите, как и кога става връщането им, подпис, печат. Все пак не са малко пари да ги пуснеш ей така в нечий "джоб" без да знаеш на кой е той Peace
Странно ми се вижда, защо в посолството не са й казали, че ако стане работата с визата ще трябва да превежда пари....

# 10
Az si pravih viza za UAR predi 1 godina, beshe za 3 meseca no ne mi poiskaha garancia. imah samo pokana i rezervacia za polet. no dokolkoto znam ot drugi poznati koito ne sa si pravili vizi v BG , ot posolstvoto imat razlichni iziskvania kam vseki kandidat.

Общи условия

Активация на акаунт