избор- ясла или свекърва

  • 2 211
  • 31
  •   1
Отговори
Вероятно този въпрос е коментиран вече, но не мога да прегледам всички теми. Ако се повтарям, моля дайте ми линк към темата.
Дъщеря ми е на година и три месеца. Мисля скоро да започна да търся работа и да я дам на ясла. Само че свекърва ми, с която не сме в идеални отношения настоява тя да гледа детето- пенсионерка е и си няма работа. Това добре, но не го гледа така, както аз и казвам- все тя знае по-добре. Може би и в яслата няма да я гледат идеално, но поне ще е сред други деца, в подходяща за нея среда. Според свеки обаче щяла да боледува. Мъжът ми ни е оставил да се разберем. А аз не знам кое всъщност е по-доброто решение. Ако има майки, изпадали в подобна ситуация- кажете, как постъпихте вие?

# 1
  • Мнения: 1 220
Не знам дали е дискутирано това, но аз съм за ЯСЛАТА!!!  Не само защото свекито иска да я гледа, бабите са добри гледа4ки за няколко 4аса, друго си е да е сред децата! Вярно 4е 6те боледува пове4е в на4алото, но пък сама ще се убедиш колко не6та ще нау4и!!!

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Яслата е за предпочитане - там детенце ще научи много повече неща и ще общува с връстиници. Сигурно и доста ще боледува и тогава свеки ще може да се прояви.
Дъщеря ми ходи на градина от миналия септември, но престоят и при бабите е много повече, защото е все болна.
Относно мотива на свекърва ти, че детето ще боледува - да, така е, но рано или късно то ще попадне в детски колектив - неизбежно е и тогава ще боледува. По-добре да си създаде колективния имунитет сега, отколкото когато тръгне на у-ще. Сега болестите минават по-бързо, а не губи от учебния материал.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 679
И аз съм ЗА яслата. А пък остави на свеки да я прибира от ясла и да се гледат докато ти се върнеш от работа. В яслата си играят с други деца, учат ги на гърне, да ядат сами...Аз като остана 1 седмица с мойта дъщеря и полудявам - тя има толкова енергия и иска непрекъснато да си играем я на гоненица, я на криеница...незнам една баба как ще издържи на такова темпо - времено да, но за по-дълго според мен е невъзможно.

# 4
  • Мнения: 1 072
Ясла! ако я гледа както искаш може да се чудиш, но при това положение...

# 5
  • Мнения: 597
Моят Влади го гледа свекито в момента,но водим преговори на есен да го пускаме на ясла.Вярно е,че не го гледо винаги както искам,но се старае жената.Пита ме за всичко.Но аз също искам като повечето майки да си общува със себеподобни,да играе с децата,да се научи на навици и ред-а в яслата лелите наистина успяват,незнам как,но го правят.Вярно е,че ще боледува-няма начин и мен това ме плаши най-много,но вчера моята педиатърка точно това ми каза,че колкото по-малко е детето по-лесно се климатизира и към детските болести и към микроклимата.
Успех!

# 6
Ние също не се разбираме добре с моята свекърва.  
Сега сме изправени пред избора: свекърва или бавачка. Избрахме бавачка, въпреки че детето ни е още малко (6 месеца). Ако след 1 година трябва да избирам м/у свекърва,бавачка или ясла, ще предпочета яслата.
Още повече, че за да гледа свекърва ми детето, трябва да дойде да живее у нас, което допълнително ме отказва от този експеримент Simple Smile
В момента и моята свекърва е крива заради избора ни, но мисля, че ще й мине.  Важно е също, че аз никога не съм й искала помощ (откак се е родило детето, не е идвала у нас,,, само ние й ходим на гости - в друг град живее), никога не съм й давала обещания или пък дори повод да си мисли, че един ден тя ще гледа детето.

# 7
  • Мнения: 922
Thinking  Истината е, че децата приемат много, много тежко "запращането" им в ясла или на баба, особено ако мама и баба не се разбират. Децата усещат това и дори да не го показват, го изживяват много тежко (става въпрос за децата до 2 годинки).
Най-добре е да си го гледа мама - децата, отгледани първите три години от майката растат емоционално по-стабилни, от тези, които са отгледани от разни баби, бавачки, а най-зле от ясли...
Разбира се, днес не всяко семейство може да си позволи майката да не ходи на работа.... Но мили майчета, ако нямате друг избор и просто трябва да тръгнете на работа, за да можете да оцелявате, дайте детето на човек, който вие самите харесвате и му имате 100%но доверие. По възможност нека този човек идва у вас и гледа детето вкъщи. Това би било по-малката злина...
Стискам ви палци Heart Eyes
Поздрави

# 8
  • Мнения: 1 038
Аз бих предпочела ясла,не че свеки няма да се справи,но все пак си е друго сред деца. Wink

# 9
  • Мнения: 7 831
И моята свекърва си правеше устата да гледа големия, но ние с баща му предпочитаме яслата и градината. Особено пък когато баба все има свое мнение  Rolling Eyes  Wink  и непременно държи да го наложи.

# 10
Благодаря за бързите отговори. Като цяло мнението съвпада с моето, но не знам как ще се разберем със свеки- много е настоятелна. А ако избера детегледачка пред нея- няма да ми проговори повече Imp Тя и без да работя постоянно идва да взима детето и да го води у тях- живеем много близо- което ми е много неприятно. Ама какво да я правя, не мога да я изгоня!

# 11
  • Мнения: 1 220
При последното написано от теб- ЯСЛАТААА!!!!

# 12
  • Мнения: 3 927
Цитат на: daisy_g
Най-добре е да си го гледа мама - децата, отгледани първите три години от майката растат емоционално по-стабилни, от тези, които са отгледани от разни баби, бавачки, а най-зле от ясли...
Разбира се, днес не всяко семейство може да си позволи майката да не ходи на работа....


Ей, това много ми хареса Simple Smile
Аз съм решила да гледам бубата до 2 годинки, а после живот и здраве на ясла......не че нямям нужда от повече финанси, но така както отлетя една, че отлети още една годинка и тогава ще мисля за работата.......

А ти в коя дебела книга го прочете това за емоционалните отношения между детето и майката?

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Наистина е много хубаво да си гледаш детенцето до 3 г. /аз си го гледах до толкова/, но има и някои негативи.
Моята е по-свитичка, по-трудно установява контакт с деца. Свикнала е с по-внимателно и толератно отношение, очаква да се държат към нея все едно е нещо по-специално. Като тръгна на градина, а и до сега, много се плаши когато г-жите викат или децата се бутат и като цяло доста по-трудно свикна с колективния живот отколкото децата на приятелките ми, които тръгнаха по-рано на ясла.

# 14
  • Мнения: 194
Ясла !!!Ако беше редно бабите да гледат деца,то жените тогава щяха да раждат на стари години Wink И освен това по-добре една голяма разправия сега,отколкото всеки ден по една малка по повод начина на възпитание и т.н. отстрана на бабата.Да не говорим пък после за реплики от сорта на"аз детето им отгледах,а пък те....."Е,може твоята свекърва да не е такъв човек,ама newsm12

Общи условия

Активация на акаунт