А на какво мирише...?

  • 11 200
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
А на какво мирише града, селото, мястото, където живеете? С каква миризма го свързвате?

За мен са много силни тези спомени, провокирани от определени миризми (май се казват олфактивни) и един лек дъх на нещо познато е в състояние да ми припомни цели истории. Особено свързани с определени места. Като студентка ми се случваше да ходя в Прага - любим град. Не знам как е сега, но винаги миризмата на топли парки на Вацлавске намести ще ме връща в студентските ми преживявания в този град. Откакто съм тук пък, кой знае защо, винаги като ми замирише на цигари, се сещам за..... София  Confused

Как сте вие, имате ли подобни усещания и с какъв аромат свързвате мястото, където живеете? А коя миризма ви напомня за родината? Wink  [ ooooh!Grinning

# 1
  • Мнения: 3 611
Типичната крьчмарска мириzма ми напомня zа БГ. Там zа мен е един постоянен праzник по крьчми, механи и кафета.
За сьжаление тук рядко иzлиzам, а още по_ рядко ходя и по ресторанти. А в дискотеката, макар и zапушено, мириzмата не е сьщата.

Приятелката ми живее в едностаен и обожава да си надуе парното и да zапали цигара. Топло и zадимено.  Crazy Е това ми напомня пьрвите ми студентски години, когато бях на квартира в една малка стаичка и пушех като zа последно... имам толкова хубави спомени от това време, нищо че по 3 дена ядях трушия беz хляб  ooooh!

Сьщо като грейне сльнце, все zа БГ се сещам. Тук почти го няма (по някакво чудо сега е напекло  Laughing), все е мрачно.


П.С. Да допьлня.
Знаете как почти всеки в БГ (или поне в моя мальк град е така) zимата се отоплява с печка на дьрва (или тьй наречената камина). Та като се раzпушат онея ми ти комини, стой та "дишай".
На няколко пьти тук ми е zамирисвало на пушек и все zа "zимата в БГ" се сещам.

Последна редакция: пн, 29 окт 2007, 15:08 от arrows

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Хубава и интерсна тема, chumbi.

Аз живея в провинция на Холандия, която е предимно земеделска. Равни, огромни територии ( за тукашните разбирания), които редовно се наторяват с естествена тор. Можете да се сетите на какво мирише  Wink в няколко дни от годината. Определено се свиква, а и след това като погледна красивите крави и овце, които спокойно си пасат и въобще не забелязвам миризмата ( но я свързвам вече с тук). Както и морският мирис. Никога не съм живяла на море, а сега да и непрекъснато се наслаждавам на водата; нейният глас и мирис.

България свързвам с миризмата на печени чушки.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


България свързвам с миризмата на печени чушки.

тази миризма ми напомня за село и варенето на лютеница. Laughing

миризмата на изгорени газове ми напомня за родния ми град.

тук не мирише на нищо...стерилно е някакси.
установих, че тук миризмата от парфюм не се стели зад парфюмирания, а се качва нагоре Thinking
като стоя на прозореца и подушвам преминаващите Shocked

# 4
  • Мнения: 6 167
Последният път, когато слязох от самолета в София ми замириса на оцет.
Иначе, асоциирам миризмата на стара София с тази на печени чушки.
Разходка по Княз Борис Първи.. златни листа и аромат на печени чушки...класика.

Когато слязох на летището в Токио ми замириса на Кореком. Така ми миришеше и в цяла Япония - от Сапоро до Окинава все на Кореком, никакви вишни  Laughing

Тук ми мирише на вода. Усещам морето.

Цяла Германия и Швейцария ми миришеше на тучна трева и много, много .. тор  Laughing

# 5
  • Мнения: 141
Интересна тема.  Simple Smile

Тук в Цюрих ми мирише на цигари / пури с най - различни аромати. Много се дразня, защото трябва да ги вдишвам, а понякога е неизбежно. Всеки трети върви с цигара в ръка.
През есента мирише и на печени кестени.

Бостън, (преди живеех там) го свързвам с миризмата на BBQ, примесено с влага.

България не знам на какво ми мирише.

# 6
Мирисът на сняг ми напомня за България.
Италия, особено неделя пообяд _ розмарин .....

# 7
  • Мнения: 1 909
Vanilla Sky, сериозно ли толкова се пуши в Швейцарско? Мислех го за супер стерилно място, особено пък Цюрих - винаги съм си представяла, че мирише на портфейли от крокодилска кожа (не че знам дали изобщо миришат де Grinning)

Ах, тези печени чушки... и от други живеещи в чужбина съм чувала, че  им навяват носталгични спомени. Тукашните печени чушки пък изобщо не миришат  по същия начин... Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 3 423
Винаги, като кацам на летището, ме
лъхва оная миризма на пържено, не
може да не я знаете, ако сте минавали
покрай имбис в Германия. Винаги така
мирише. Това е Германия. Както и винаги
познавам, ако покрай мен мине рускиня.

# 9
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Та като се раzпушат онея ми ти комини, стой та "дишай".
На няколко пьти тук ми е zамирисвало на пушек и все zа "zимата в БГ" се сещам.
винаги казвам в такива моменти, че ми мирише на България Grinning
а миризмата на печени чушки свързвам с 'бабини'...

# 10
  • Мнения: 138
Интересна тема ..преди малко в Skype с една моя близка приятелка точно това обсъждахме .. Как ,когато усетим някоя миризма и в съзнанието ни излизат конкретни събития ,спомени с този аромат ...Сякаш времето ни отвежда на даденото място и дори изпитваме същите чувства ,които са ни вълнували тогава ..Мисля си ,че някои аромати, свързани със силни наши преживявания ,се явяват  като една виртуална машина на времето.. Simple Smile Понякога ми е много приятно да използвам тази "машина " за да избягам от действителността и да се принеса във времето на страсти ,любови и романтични преживявания ...

# 11
  • Мнения: 352
Много интересна тема Simple Smile

Тук, в Словакия, есента мирише на печени кестени. Зимата - на печена наденица в хлебче и греяно вино.

А като се разхождам покрай Дунав, миризмата все ми напомня за България...

А за чушките... даааа  Wink  Вкъщи така си "правим" България - печем чушки Simple Smile

# 12
  • Мнения: 3 611
А за чушките... даааа  Wink  Вкъщи така си "правим" България - печем чушки Simple Smile

Чушки не пека, ама пьлня. Не стават обаче като на баба, каквито и техники да им прилагам   Sad
Пьлнените чушки ми миришат на "сбор".  Обожавам ги.  И мине не мине някой друг месец, току zапрятам рькави   chef

# 13
  • Мнения: 138
[Чушки не пека, ама пьлня. Не стават обаче като на баба, каквито и техники да им прилагам   Sad

Ами ,не стават щото им липсва от "онуй" ..Моята  баба така казваше :на всяка манджа да се слага от онуй  .. Имала е предвид ,може би , да сложим лъжичка търпение ,лъжичка фантазия и много ЛЮБОВ.. Simple Smile 

# 14
  • Мнения: X
 в наш'то село мирише малко на море и на гора
ако имаме късмет - и малко на фабриката за целулоза отсреща  Mr. Green

за БГ - аз прекарвах по половин година при баба в Бургас
та там миришеше страхотно - комбинация от риба, море, водорасли, пясък, странджанки, наливен сок (само там съм пила такъв, колко ли е било хигиенично, ама толкова ни бил акъла), и малко на канал на определени места на плажа, ама то си беше част от романтиката  Sick
и разбираше печени патладжани - помня тях, не чушките

а София мразя - там е една голяма смрад

в Копенхаген на нищо не миришеше - силният вятър отвяваше всичко
само веднъж един се опита да ни трови с пури, но му се наложи да се изнесе бързо, нали сме си нахални, веднаха почнахме да махаме с ръце срещу дима и дядото го хвана срам
иначе през уикендите по центъра миришеше гадно от пияните шведи, разлята бира и някои "естествени миризми" като вследствие на горното

Общи условия

Активация на акаунт