дефинирайте "кич"

  • 680
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 034
става въпрос за следното - щерката явно се заплесва по принцески атрибути, аксесоари и всякакви красотички .
но някои от нещата, които си харесва, за мен са си откровен кич. принципът при нея е - трябва да е лъскаво, ако като бонус и блести - значи е нейната вещ.
опитвам се да й обясня, по-скоро да и дефинирам що е то кич. но напоследък се оплитам в собствените си обяснения.
ясно е, че личният пример е много важен, но в тази нейна възраст, той все още като че ли не е пуснал коренчета...

а реплики от типа на "това е кич, защото НА МЕН / като твоя майка/ не ми харесва" не ми влизат в устата. идеята ми не е да й налагам МОЯ вкус, а да й помогна в изграждането на неин собствен. /тя има и проблясъци в това отношение, тъй като си избира дрехите сама и определено наблюдавам вече умение да си съчетава цветовете, без да изглежда така, сякаш е трябвало да се облече за норматив и е взела първите и три попаднали неща/.

т.е. питам се - лъскавото въпрос на период ли е или трябва да се работи над него - ако не може да изчезне, то поне да стане по-пастелно?

вие как дефинирахте на децата си вашата представа за кич /ясно ми е, че това е силно субективно понятие/?

# 1
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
И Рони залита по всичко що е лъскавко и блестящо...ако е и розово - това е нейната вещ Crazy. Не се опитвам вече да я спирам - разрешавам и вкъщи да се гласи както си иска - според мен това е период, който ще си отмине с времето. Единствено не и разрешавам да излиза с корона, жълта гривна и лилав гердан например:ooooh:....обяснявам, че не си отиват...засега се съгласява с моето мнение Wink.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Период е. Явно, за да изградят собствен вкус, трябва да "опитат" от всичко. Моята вече надмогна розавото и лъскавото и вече добре подбира и съчетава дрехите си. Много се дразнех преди на кичозния й вкус, но доколкото можех го приемах, като все пак си казвах мнението, но последната дума имаше тя.

# 3
  • Мнения: 24 467
Да дефинирам не мога, то си е въпрос на вътрешно усещане. Въпреки това общото, което виждам при т.нар. "кич" е това, че става въпрос за прекалено претруфени, лъскави, шарени на външен вид неща с плоско или никакво съдържание /говоря не само за играчки и предмети, говоря общо- за филми, за музика, за поведение/ или по- общо казано несъответствие между външното и съдържанието, като външното се набива прекалено много на очи с цел да заглуши липсата или минималното съдържание.

# 4
  • Мнения: 1 426
Х-м... Много е тънка разликата... Кич по принцип са произведения на масовата култура, евтино копиращи даден стил в изкуството... Човек се научава постепенно, задълбочавайки собствените си естетически възприятия.
Децата възприемат отношението на родителите си към дадено нещо, ако това отношение е достатъчно дълбоко. Така че - не се притеснявай да й показваш отрицателното си отношение. Разбира се, не можеш да й забраняваш, но нека тя е наясно, че не ти харесва.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 866
Друга тактика имам:
Обяснявам, че различните дрехи и аксесоари са подходящи за различни поводи и места. Например:
- лъскавите розово-блестящи щуротии с пухчета са прекрасни... за игра у дома или на двора, т.е. за замъка на принцесата или за карнавал.
- на тренировки се ходи с анцуг и маратонки, може да си позволи някоя волност, но на първо място трябва да й бъде топло и удобно.
- на детска градина се ходи с дрехи, които са удобни и носят на цапане (все пак за цял ден има възможност за едно преобличане), но пък там е позволено да има "принцески" или "рицарски" (или друг, според текущата мания) елемент.
- на църква ходим прилично облечени, като целта не е всички да се обръщат след нас.
- на гости/ресторант/кино ходим облечени според обстановката там.

Има надежда. Виктория вече не понася розово. Облича се предимно в пастелни нюанси на оранжево и зелено и, разбира се, в черно.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 788
Всички малки момиченца обичат лъскавите одежди и аксесоари. Това е временно явление, си мисля, което ще отмине.

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Мда и аз се чудех ... дабже бях пускала такава тема в клюкарника ....

# 8
  • София
  • Мнения: 9 458
Предпочитам сама да си изгради идея за това, кое е кичозно, или не.
Даже, се забавлявам от избора и. смятам,ч е всеки човек, трябва да изживее своите моменти. Wink
Разбира се, не на последно място е личният пример.
Старая се самата аз да не бъда кичозна. Wink

# 9
  • Мнения: 3 034
Зомбайо, аз пък разрешавам да излиза с корона, жълта гривна и лилав гердан...само обяснявам защо аз не бих излязла така.

Лекси, моята е на 5, като гледам твоята - на 7. значи има светлина в тунела....

Judy, много хубаво си го казала, ама я сега се опитай това да го обясниш на едно дете...

Nevada, показвам го, но не ми се иска да го натрапвам...

Янита, това е вариант, но пък понякога следва въпросът : "Защо не може да ходя така постоянно?"
а защо, наистина?
 и освен това тук не става въпрос само за определено карнавално облекло - проблемът е по-скоро в цялостния вкус. един пример - на морето й купувам ластиче за коса. аз много й харесвам едно с някакви леко наивистични, идиотски и смешни рибки. тя, обаче си харесва едно с делфинчета, които БЛЕСТЯТ.....купих и това с делфинчетата. приемам, че не е нужно вкусовете ни да съвпадат, ама как пък все на лъскавото и блестящото се лепи....

Киса, надявам се наистина да е временно явление.

secretgarden, сори, не съм прочела темата....много е субективно дефинирането на кича. винаги има опасност човек да залитне в "защото така ми харесва" или "това е моят вкус и той е хубавият, а ти се научи да го следваш", което....хм... не ми се струва най-удачно.

# 10
  • Мнения: 3 146
Кич е бутафорното - всичко онова, което имитира оригинала, но няма съдържанието, целта му и неговото качество, т.е. стойност.
Например, детската коронка е кич, защото короната не е прендазначена за украшение и не се ходи с нея всекидневно, тя има определени значения, които носи. Не това, че е от пластмаса, я прави кич, но го подсилва.

# 11
  • Мнения: 3 447
Ивиче, сещам се за една случка... била съм точно на възрастта на дъщеря ти. Майка ми ме обличаше основно в кафяво и бежово, такава беше модата тогава. Едни кадифени сукмани, много английско, много шик  Simple Smile Добре, ама аз се влюбих в едни обувки. Лачени. Отровно, крещящо синьозелени. Освен, че бяха изтезание за погледа, не ми се връзваха на абсолютно нищо. И майка  ми ми ги купи. Мога да си представя какво й е било отвътре Simple Smile Но цял живот ще помня този неин жест и това, че ми позволи аз да избера. След това вече не съм имала влечение към лачени обувки в ужасяващи цветове  Simple Smile
С това искам да кажа, че а) е временно явление и не я обрича на лош вкус в бъдеще и б) че ще ти бъде признателна, ако зачиташ моментните й увлечения, макар и прекалено екстравагантни  Simple Smile

# 12
Оставям дъщеря ми да ходи с дрехите, които избира. В магазина оставям тя да си избере цвета на дрехата. Аз преценявам само дали ще и топли на кръста (дрехите в магазините не са кич, но не знам как точно да дефинирам боклуците там), материята дали е добра (и лесно да се поддържа). Оставям я да избира още от 2 годишна - много хора ме обвиняваха, че дете на тази възраст не е в състояние да избира и ме смятаха за глупачка.
Миналата година и бяха подарили корона - разреших и да излиза с нея - кога друг път ще може да се фука навън с нея - като порастне ли? Според мен сега е възрастта децата да ходят облечени както те се харесват, да експериментират с дрехите и цветовете. По-добре да видиш едно 5 годишно момиче цялото в бляскави розови дрънкулки, отколкото 15 годишно тепърва да експериментира със сюрреалистични дрехи и грим.
Оставям дъщеря ми в къщи да се гримира понякога, с уговорката да не се показва навън гримирана. Резултатът е умерено сложено червило и умерен грим. Интересното е, че мерака за сенки на очите и мина - засега е само с гланц върху устните против напукване.
Сега розовият цвят е предпочитан, но не е задължителен. Случвало се е да предпочете синя и оранжева дреха пред розова... На 6 години е.

Общи условия

Активация на акаунт