Детето и (не)желанието да ходи на градина

  • 563
  • 10
  •   1
Отговори
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Питанка към всички мами с деца ходещи на градина:
Как се справяте с проблема "Не искам на градиннааааа, искам у домааааа Cry Cry Cry"
Това го слушам почти всяка сутрин, следват дискусии и убеждаване, обличане почти насила и задължително вземане на нещо от дома( играчка или книжка). Задължително оставаме поне по 5-10 мин в групата му вътре, за да се заиграе и тогава да каже спокойно "чао"
Следобяд пък не ще да тръгне от градината.

Как да разбера дали проблема е в градината, в детето или в нас Thinking
Синът ми е на 2,6 г. и от 10-седмичен е на ясла, т.е. има опит с пребиваване с деца и възпитателки.

Моля модовете да не местят темата в Нашите деца, защото има разлика м/у БГ градини и чужбинските.

# 1
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Пепе,когато Джулия тръгна на градина преди около 2 години първата седмица особено беШе коШмарна.
Понеже я водеШе баЩа и направо и той изпадаШе в потрес от драмите ,които се разиграваха всяка сутрин. Crazy Детето се запъваШе в колата и едвам я изкарваШе оттам.После се налагаШе у4ителката да я изтръгне буквално от ръцете му, заЩото тя се вкоп4ваШе като пиявица за него и не ЩеЩе да го пуска.Доста брутално беШе погледнато отстрани ама....отШумя. ОЩе пове4е аз самата съм била свидетел как в момента ,в който те загубят от полезрението си веднага спират да пла4ат и се заиграват все едно ниЩо не е било.
Въпреки ,4е ве4е две години близо ходи на градина пак сме на моменти.Понякога и ние се кандардисваме,4е и днес трябва да отиде на "у4илиЩе" а не може да остане у дома.Има моменти,в които си измисля какво ли не от сорта на " уморена съм", " не ми е добре" и разни подобни. Задължително всеки ден мъкнем освен рани4ката и разни кукли,плЮШковци и какво ли оЩе не.
Не мисля,4е проблема е в у4ителките.Познавам ги добре,виждала съм ги " в действие" и им имам доверие. Според мен самите деца са си просто на моменти.Понякога им се ходи,понякога не. Като се заиграят пък е трудно и да ги накараШ да си тръгнат.Абе детска им работа...
А конкретно на въпроса ти как се справям с " Не искам на градина,искам у дома" и казвам,4е и днес трябва да отиде както вси4ки големи деца ( тя много държи да я таксуват като голяма Wink )и,4е примерно след два дни е събота и тогава вси4ки Ще сме си вкъЩи заедно и можем да правим каквото си искаме. Grinning
Въпрос4е:да не би Мартинката да има проблем не толкова с у4ителките,колкото с някое дете от групата.Джулия имаШе такава слу4ка... Thinking
Давай смело,Ще мине.И не дълбай непременно да търсиШ вината у себе си. Peace

# 2
  • Мнения: 434
Най-напред бих поговорила с Мартин. Бих питала дали се страхува, бият ли го, взимат ли му играчките, яде ли достатъчно и т.н. Явно социалните контакти не са проблем за сина ти, щом като от бебе ходи на ясла. Може тогава да се касае за единичен случай, но и той трябва да се отработи. Най-вече бих наблюдавала детето при влизане в групата - страни ли конкретно от някого, колко бързо и как се заиграва с другите деца.

Веднага след това бих поговорила с възпитателките и не бих приела отговори от типа "това е нормално", "повечето така реагират" и т.н. Може би някой говори с по-висок тон от обикновеното или темпото на ядене да е твърде бързо. Би могло да има хиляди "малки" за нас, но "големи" за детето причини. Аз лично гледам да избягвам обобщения от типа "фаза е, ще мине", защото мисля, че малките човечета си имат своите доводи.

Моето впечатление е, че всичко, което се различава драстично от домашната среда, стряска детето и му изпарява желанието. Аз бих потърсила причините и на трите места, които си изброила. Само без паника.

Моята дъщеря също се запъваше няколко пъти на вратата и след разговор се оказа, че възпитателят говори с много висок тон в сравнение с този вкъщи /по това време в групата имаше няколко доста шумни момчета от по-големите/.  Една малка беседа свърши работа, но не веднага.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Хмм, не съм се замисляла за дете от ггрупата.
Но и възпитателките нищо не казват за такова нещо. В същата градина, но в други групи са познати деца (на бившата съквартирантка дъщерята, също българче) и 2 деца от яслата. Разрешено е да влизат в другите групи, затова и първата седмица все извиквахме Аня да влезе при Мартин, за да се пусне от нас.
Другото, което ме притеснява, е че Мартин не говори още ясно и не казва например какво е ставало през деня. Така от Аня разбирам, че Мартин е плакал на обяд или че я драскал. Това възпитателките не ми го казват. За тях тук всичко е нормално в детското поведение.

Ако някоя от вас има идея или съвет как да разпитам едно малко дете как е минал денят му, така че да получа достоверни отговори, ще съм благодарна!

# 4
  • Мнения: 3 423
Моят син е от два месеца на ясла.
Приревава едва когато го оставям.
Казват, че после се укротявал. чат-
пат викал "мама" или "папа" и ходел
до вратите, но иначе не се опъва.
Понеделниците са особено драматични.
Но да се дърпа или да не иска да ходи, не.
Може би още не му е дошла фаза. Да не
би нещо да го е стресирало детето ти там?
Говори ли с възпитателките? Да не е паднал
или да е уплашен от нещо. Дано да е фаза.

# 5
  • Мнения: 434
Ако някоя от вас има идея или съвет как да разпитам едно малко дете как е минал денят му, така че да получа достоверни отговори, ще съм благодарна!

Точно както тук попита - директно и загрижено, без да приемам измъквания "това е нормално". Не се притеснявай, че ще ги обидиш или натовариш, мисля, че те се радват, когато родителите се интересуват как се чувстват отрочетата им.

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Мишка, разпитвам, но не измъквам прилични отговори.
Миналата седмица успях да разбера, че помощничката на възпитателката (1euro-job) неквалифицирана работна ръка му е взела банана от следобедната закуска. Питам вчера 1 от възпитателките, тя го хвали, че яде добре, но не знае винаги какво става следобяд, защото понякога смесват групите и кой ял, кой не ял Crazy

Лис, точно понеделниците на мен са ми кошмар, защото мъкна и него и бебе сама до градината (таткото спи след нощна смяна ) и преобличането там и оставането вътре е едно малко приключение да забаламосам Мартин, да опазя бебето от любопитните деца без да се събуди..Дано е фаза и на мен ми е надеждата, въпреки че това е една от омразните ми реплики Mr. Green

# 7
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Пробвай да говориШ с у4ителката и я попитай как се държи Марти през деня,дали е забелязала неЩо странно,сподели и какво те притеснява и я попитай на какво може да се дължи според нея.

# 8
  • Мнения: 11 306
Tакъв опит имам само с малкия и то от време на време.
Обикновено сеирите са, ако не е доспал или успее да се счепка със сестра си по време на закуска.
Тогава се хваща като кламер за мен и не ме пуска. Обикновено сядам с него вътре, играем една игра, после даже ме гони да си ходя, но задължително раздава целувки като за последно и ме изпраща до вратата, за да ми маха.
Пепе, питай наистина да има проблем с някое дете - ако не са се познавали, трябва да си разпределят териториите и може да е борба за надмощие, а той като по-малък да не може да се оправи и затова да страда.
Възможно е възпитателките да не забелязват или дотолкова да са свикнали с тия дребни игрички, че да не забелязват.

Сега видях, че пишеш и за понеделниците. Определено и у нас е така.
Не ги оставяй да ти мънкат под носа си - искаш ясни и точни отговори.

Последна редакция: вт, 30 окт 2007, 13:15 от Вечерница

# 9
вероятно ми се струва да е вид ревност. т.е бебчо може да остава в къщи с мама, а аz не мога  Sad  искам и аz ...
другото вероятно е градината да не е наред и да не се zанимават достатъчно с него и да не му обръщат много лично внимание, zащотот моето на 2 г . точно сутрин се облича беz претенции иzлиzа навън, баща му го кара до там, той влиzа и zабравя zа баща си , даже чао не се обръща да каже и се zаиграва с лелките и децата.
Като го вzимам играе с някого или редят пъzел или нещо рисуват или строят, но доста трябва да му жикам, докато ми обърне внимание. Естествено, като ме види тича радостен и си тръгваме, но няма да ме чака в напрежение или подобни.
успех

# 10
по повод прикаzването, още не каzва какво е правил преz деня , но е по малък  newsm78  иначе прикаzва доста ... цветовете zнае и раzбира кога какво и що не трябва да се прави и zащо ... в смисъл е доста съzнателен, но още не може да раzкаже какво е правил преz деня.

Общи условия

Активация на акаунт