нередовен цикъл и завишен Пролактин след раждане

  • 1 298
  • 1
  •   1
Отговори
  • Canada
  • Мнения: 649
Здравейте на всички. Искам да споделя моя проблем с Вас и ако някой е имал сходен проблем моля да сподели какво се е оказало.
Цял живот съм имала не много редовен цикъл - гор-долу на около 35 дни. Забременях след около 9 месеца опити /според мен нормално/, имах хубава бременност без проблеми с изключение на втория месец, когато прокървих и се наложи да лежа 1 седмица и да пия Дуфастон. След това обаче бях постоянно в движение, много активна и не съм имала никакви проблеми. Според мен също в рамките на нормалното.
След раждането кърмих за кратко макар че имах огромно количество кърма. Запчно да ми идва няколко месеца пак на около 35 дни. След което два месеца не ми дойде въобще. Ходих на лекар, изписа ми оргаметрил, пих го два месеца, идва ми и на третия пак закъсня много. Пак ходих при същия лекар.  межзувременно на няколко пъти от гърдите ми течеше нещо. Пусна ми хоромнални изследвания на Пролактин, LH и FSH.  Всичко нормално, само пролактина съвсем леко завишен.
Сега ми казаха че щом е така, значи имам проблеми с щитовидната жлеза и трябва нови изследвания и т.н.
Друг доктор ми казва че абсурд да имам тпроблеми с щитовидната жлеза. Къе е истината и аз не знам.
Можете ли да споделите своя опит...

# 1
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
Не съм запозната с проблемите с Пролактина след кърмене, но знам, че високи нива Пролактин водят често до нередовна менструация. Щитовидната жлеза наистина е "вързана" за пролактина - при намалена функция на щитовидната жлеза е възможно да има завишен пролактин. От своя страна проблемите във функционирането на щитовидната жлеза могат отсвоя страна да водят до нередовна менструация. Според мен трябва да изследваш и щитовиднта жлеза - хормони+ехография.
Иначе за лечение на завишения Пролактин се изписват лекарства, но задължително направи няколко изследвания на хормона преди да предприемеш лечение. Ето една статийка, по принцип е за проблемно забременяване, дължащо се на завишен пролактин, но все пак ще ти даде доста информация:

Хиперпролактинемия

От 15 до 20% от случаите на неродовна овулация се дължат на свръхотделяне на хормона пролактин, което засяга както овуулацията, така и имплантацията на ембриона в матката. Пролактинът се отделя от хипофизната жлеза и е отговорен за производството на кърма. Когато неговите нива са твърде високи, пролактинът стопира отделянето на гонадотропния хормон от хипоталамуса, който повлиява отделянето на FSH и LH от хипофизната жлеза, а това от своя страна нарушава отделянето на естроген и прогестерон. Обикновено нивата на пролоктина са високи, когато има бременност или жената кърми.

В други случаи повишението може да се дължи на стрес, физическо натоварване, дразнене на гърдите и зърната, както и при приемане на протеини (не правете изследване на хормона, след като сте си хапнали гигантска пържола). Операции на гръдния кош също могат да повишат нивото на пролактина, лекарства като амфетамини, транквиланти, антидепресанти, опиати, както и алкохолът, също могат да повишат нивото. Ако имате ПКЯ или понижена функция на щитовидната жлеза (хипотироидизъм), това може да доведе до хиперпролактинемия. 30% от времето, жените, които имат виок пролактин, отделят мляко от гърдите си (галакторея) - спонтанно или при стискане на зърната по време на самоизследването на гърдите. Други симптоми са намаляване на влагалищния секрет и нередовен цикъл. Жените могат да имат твърде леки, нередовни, къси менструални периоди или да нямат такива.

Хиперпролактинемията може да се открие чрез кръвен тест. Най-малко 2 кръвни теста са необходими, за да се открие повишено количество пролактин. Ако то се дължи на храна, може да се наложи да гладувате преди да се направи ново изследване. Често след изследване на кръвта се прави и скенер, за да се види дали няма тумор на хипофизната жлеза (среща се при около 5% от жените с хиперпролактинемия). Всъщност при хронично високи нива на пролактин най-често причината е в такива доброкачествени тумори (аденоми), които могат да бъдат малки (микропролактином – до 10 мм.) или големи (макропролактином – над 10 мм.). Лекарството "Бромокриптин" в повечето случаи помага за понижаването на нивата на пролактин и намалява размера на аденома. Не трябва да се приема без лекарско предписание! Ако бъде открит такъв аденом, може да се премахне оперативно (с достъп през носната кухина), но това не означава, че ще може да се възстанови фертилността Ви. Може да се използва и облъчване, но това е рядко срещано при такива тумори.

Общи условия

Активация на акаунт