Хитринки как да го науча да оцветява?

  • 5 151
  • 22
  •   1
Отговори
Пускам тази тема с надежда да ми подскажете как да науча моят син да оцветява в полетата на картинката, а не драска навсякъде. Вчера в ДГ са се занимавали и той единствен не знаел да оцветява.
Досега съм опитала най-различни хитринки, но резултат никакъв - отговора е немога ти можеш. На компютъра оцветява със желание и естествено не във полетата и картинката прилича на творение на Пикасо.
Реших да не настоявам и като види децата как оцветяват ще се научи, да ама не. Така че вече сме се изчерапали от към тактики и не ми идва нищо ново. newsm78

# 1
  • Мнения: 2 567
Единственото нещо, което съм правила е да оцветявам заедно с моята щерка. Така с моите наставления и гледайки ме как аз го правя лека по лека се научи. Започнахме като беше около две годишна. Много ни правеше кеф заедно да оцветяваме. Показвах и с каква бързина да си движи ръката в зависимост в коя част на картината оцветява, също и с какъв наклон трябва да държи молива.
Убедих се, че тази тактика е добра, защото примерно племенницата ми, която е на четири и половина не може още да оцветява, но и сестра ми не е оцветявала никога с нея. Явно е разчитала на градината, но не би.
Това лято като приложих тази тактика с нея видяхме, че доста бързо взе да спазва очертанията на фигурите.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 999
А поради що искаш да оцветява в рамките на картинката?  newsm78

Може да е следващия ...Пикасо Wink

Изобщо не съм я учила дъщеря ми как да оцветява. И за цветовете не й правя забележки също. Ако вижда патето зелено, а дървото жълто... то това е нейно право.  Mr. Green

Вече оцветява в контура. Понякога обаче надрасква всичко в черно... настроения  Whistling

# 3
  • Мнения: 101
Аз пък научих моята племенница, която е с 5 месеца по малка от сина ми да оцветява. Седнахме на земята, взехме един вестник и моливи и фулмастери и там където каките и батковците бяха по леко облечени, започнахме да им рисуваме дрехи в различни цветове. Малката се научи бързо, но и определено имаше интерес към това занимание, докато моят Зоро предпочиташе да им рисува коси - явно времето му не е дошло още, защото продължава да рисува навсякъде по фигурата, само не и вътре в нея. За сметка на това, започна пък да прави от строителя различни фигури, а по рано дори не искаше и да го погледне - затова според мен, всичко си е до интереса на детето.
....Може и да изкарате анимационни картинки на ксерокс листи и да ги оцветявате заедно, като включите в заниманието и тати, баба - колкото повече, толкова по - весело!  friendship book

# 4
Летисия той изобщо не проявява желание да оцветява или рисува ако случайно има муза то тя излита много бързо. Точно  това ме притеснява когато оцветяваме заедно много бързо се отказва с репликата - аз немога.
Иса нали затова са картинките иначе ще му дам блокчето за рисуване и да си драска колкото си ще.

# 5
  • Мнения: 2 567
А поради що искаш да оцветява в рамките на картинката?  newsm78

Може да е следващия ...Пикасо Wink

Изобщо не съм я учила дъщеря ми как да оцветява. И за цветовете не й правя забележки също. Ако вижда патето зелено, а дървото жълто... то това е нейно право.  Mr. Green

Вече оцветява в контура. Понякога обаче надрасква всичко в черно... настроения  Whistling

Хе-хе Иса. Това, че детето се научава да оцветява в рамките на картината не значи, че не може да е и Пикасо  Simple Smile
В предучилищната моята щерка точно на него я оприличаваше учителката им по рисуване. Тя от малка си рисува разни абстракции и ги оцветява в странни цветове, но е вътре в контура все пак  Wink

# 6
  • Мнения: 1 234
Трябва да проявиш търпение, и да сядаш заедно с детето. В началото му предлагай по-прости фигури за оцветяване. Сложи си ръката върху неговата,и заедно оцветявайте. Когато добие вече някаква смелост, че може и сам, просто си слагай ръката до очертанията, така че да не може да излезе дори и с по-резки движения. И не забравяй да го похвалиш накрая, колко хубаво оцветява. Peace

# 7
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Честно казано имам същия проблем въпреки че сина ми е вече на 5г.Научи се вече с големи усилия от моя страна и от страна на учителките в детската ,но не проявява никакъв интерес към този вид занимания.Виж да реже с ножица и да апликираме обожава-може да го правим цял ден и няма да му омръзне.Един съвет разпечати си картинки от интернет и го пробвай с акварелни боички-по -лесно е за оцветяване ама повече се цапат.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 999
Летисия, идеята ми беше по-скоро защо им е нужна тази способност?
Нещо с фината моторика ли е свързано? И ако е така може ли това да се развива с нещо друго, вместо с оцветяване, ако на детето не му е интересно да оцветява.

# 9
  • Мнения: 2 567
Иса, мисля, че наистина развива фината моторика. Разбира се сигурно и други неща биха я развивали. Примерно моята за да проверят дали е добре с фината моторика са я карали да поставя в малки дупчици определени неща. Вкъщи примерно с разни конструктори сигурно се постига това или пък мозайки като тази
http://www.igra4kite.com/product_info.php?cPath=&products_id=1136
Моята щерка и с такова нещо и беше интересно да се занимава.
Специално при нас оцветяването не съм си мислила да го правим точно с цел развиване на умения. Просто ни беше интересно и го правихме.
Явно обаче сме съчетавали полезното с приятното  Simple Smile

На този сайт, от който по горе дадох линка гледам, че доста хубави неща се продават. Има подходящи за развиване на мисленето, на фината моторика и на други неща  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 567
http://www.igra4kite.com/product_info.php?products_id=2448 - нещо подобно също би развивало фината моторика.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
Много интересно... Дъщеря ми оцветява много добре и с мозайка си играе. Обаче пъзел и от 4 части не може да нареди. А тази вечер си игра с матрьошка и също й беше трудно да сглобява малките кукли Sad
До колкото знам фината моторика има общо дори с начина, по който говорят...

И изобщо кога започват да си служат с ръцете като хората?

# 12
  • Мнения: 2 567
Иса, не мисля, че дъщеричката ти има някакви проблеми. Просто може някой неща да не са и интересни или пък да има нужда от повече упражнения.
Ако имаш някакви съмнения може да попиташ в по долния форум. Там дори има тема за деца със СИД. Не съм много наясно с тази материя, но мисля, че е нещо свързано със сензорното развитие на детето.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108366.60 - това е темата.
Ето нещо по темата http://consult.speednetbg.net/SID/sid-a.htm

# 13
  • Мнения: 5 877
Показвате на детето да обиколи контура един-два пъти бавничко от вътрешната страна, а после да запълни по-спокойно основния обем. Тоест - близо до външната линия чертите са успоредни и бавнички, вътре може да се работи за количество Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 640
По въпроса за оцветяването,фината моторика,координацията ръка-око--важни са в първи клас -при овладяване писането на  на букви.На дете,което се затруднява с писането ,се предлага като тренировъчно упражнение да оцветява ,спазвайки контура.

Общи условия

Активация на акаунт