Съхранение на дюли

  • 4 912
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
Моля да ми помогнете със съвет как мога да съхраня дюли. Нямам фризер, нямам мазе, нямам и студено помещение. Дюлите ми трябват за зимата - за един "вълшебен" (както го наричам) чай против кашлица. Проблемът е, че сега ме "заредиха" с дюли, а чаят правя при нужда, декември-януари-февруари, когато се наложи... Имало някакъв способ с парафин, чувала съм и за съхранение в пясък, но нищо не знам със сигурност.
Предварително благодаря за съветите!

# 1
  • Мнения: 5 977
Това намерих в нета, дано ти свърши работа...
Дюля
Известна е от преди 4 000 години, когато е отглеждана в Азия и по Средиземноморието. На вкус е като смесица между ябълка и круша. Твърдото, жълтеникаво-бяло месо на дюлята е сухо и има стипчив вкус.
Как да я избирате
Избирайте плодове, които са големи, твърди и жълти, без зелени участъци.
Съхранение
Съхранявайте ги в хладилник в найлонов плик до 2 месеца.
Употреба
*Поради високото си съдържание на пектин, дюлята се използва най-вече за приготвяне на мармалади, желета и сладка. Обелете я и и извадете сърцевината.
Хранителна информация
*Без мазнини и холестерол.
*С високо съдържание на витамин С.

# 2
  • Мнения: 444
Може ли рецептата за чая !
А може ли да се съхраняват във фризер и как?

# 3
  • Мнения: 4 841
Може ли рецептата за чая !
А може ли да се съхраняват във фризер и как?

Нищо не знам за фризерите, защото нямам. А рецептата за чая е следната:
1 дюля, разрязана на четири (заедно със семенника)
1 глава кромид лук, необелена, разрязана също на четири
4-5 ореха, счупени, но заедно с черупките
4-5 парчета локум или бучка "небетшекер" (не знам дали така се пише  Embarassed)
2 литра вода
Вари се докато водата стане на половина (един литър) - действа невероятно против кашлица, не е и толкова ужасен на вкус, колкото звучи на пръв поглед.

# 4
  • Мнения: 5 001
Страхотно помага при кашлица тоя чай.Изпитано е и при мен  Peace

# 5
  • Мнения: 2 591
много ли са дюлите newsm78 огледай ги дали са в добро състояние, тоест дали не са наядени от червеи и гледай да ги подредиш някъде, така че да не се допират една в друга - дюлите по принцип издържат дълго Peace другото, което майка ми е правила (но с круши), е да увиеш всяка една във вестник Peace и гледай все пак да не са на (много) топло  Peace

иначе аз съм фен на печените дюли - режа ги на тънички резанчета, поръсвам със захар и запичам - става невероятно Peace пробвайте  chef

# 6
  • Мнения: 1 679
Купих найлоново домакинско фолио и ги увих плътно - така ги сложих в хладилника.

# 7
  • Мнения: 1 906
Аз съм ги сложила в една кашонче и си стоят в кухнята.
Може би ще е по-добре, както е казала schneee да се увият по отделно във вестник. Наш съсед така съхраняваше ябълки до пролетта.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 505
Това с вестника много не му вярвам. И нашият дядо ме убеждаваше, че така съхранявал крушите до пролетта. Не знам той как е съхранявал, ама аз 2 години подред го правя и 2 години изхвърлям развалени круши.  Twisted Evil Уж на студено, на тъмно...бла бла. Що плод похабих.

Навремето купувахме по много ябълки и ги слагахме в малки торбички (по 9-10) на терасата на студено. Е, така наистина са запазват до пролетта. Предполагам, че ще стане с дюли, но трябва да са напълно здрави.

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 22:03 от Лалка

# 9
  • Мнения: 3 830
Навремето купувахме по много ябълки и ги слагахме в малки торбички (по 9-10) на терасата на студено. Е, така наистина са запазват до пролетта. Предполагам, че ще стане с дюли, но трябва да са напълно здрави.

 Peace

# 10
  • Мнения: 14
Този чай наистина е страхотен за кашлица... За да се направи е достатъчно да се използва сърцевината на дюлите в която са разположени семките така наречената семенна кутия, а плодовата част изрязваш така че в средата да останат семките в нещо подобно на "фенерче" и  може да се изяде или направи на нещо. Семенната кутия се съхранява много лесно изрежи я и я остави на проветриво и относително топло място да изсъхне и после я съхранявай, така че да не мухляса.  А ако искаш да използваш и самия плод за чай то също можеш да го нарежеш на тънки резени и да ги изсушиш.

# 11
  • Мнения: 292
До колкото знам от баба ми ги овива във вестник и ги реди в щайги в мазата.

# 12
  • Мнения: 94
Извинявайте за въпроса но по колко чай се пие, за 6 годишно дете питам? Благодаря:)

# 13
  • Мнения: 5 001
Извинявайте за въпроса но по колко чай се пие, за 6 годишно дете питам? Благодаря:)
1-2 чаени лъжички 3-4 пъти на ден.На мен так са ми давали...едно време...  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт