плаща ли се потребителска такса

  • 11 385
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 367
здравейте!не знам към кого да се обърна с въпроса си.знаете ли дали пенсионерите плащат потребителска такса при личен лекар,ако вземат направление за специалист?предварително благодаря за отговора.

# 1
  • Мнения: 9 063
Мисля, че не.

# 2
  • Мнения: 712
Освободени от потербителска такса са няколко групи лица, сред които не влизат пенсионерите (все още, предлагат го за следващата година). На ако пенсионерът е хронично болен (диспансеризиран), тогава е освободен от потребителска такса, но поради болестта си, а не защото е пенсионер.
А такса се дължи при всеки преглед - щом лицето е прегледано, за да се установи необходимостта от консултация със специалист, значи дължи потребителска такса, освен ако не е в групата освободени лица.
Няма вариант да бъде издадено направление, без първичен преглед, в листа от този преглед се писва издаденото направление.
При диспансеризираните лица е малко по-различно, но те са освободени от такса, без значение на каква възраст са

# 3
  • Мнения: 1 367
благодаря,Roxanne25!  bouquet

# 4
  • Мнения: 9 063
на кабинета на моето джипи има табелка, която гласи, че лица до 18 години, пенсионери и войници са освободени от потребителска такса newsm78 Защо тъй Thinking

# 5
  • Мнения: 712
Ей сега ще се консултирам с Дж.Пи-то (мама, по стечение на обстоятелствата  Wink)
Така... значи, не са освободени пенсионерите все още, евентуално ще бъдат, когато влезе в сила това, дето е още предложение. И то засега - само пенсионери над определена възраст, а не всички пенсионери.
Децата до 18 и войниците са освободени. И хронично болните (тези, които имат Лекарствени книжки и ползват лекарства с намаление).
Стеф, не знам, мила, що твойто джи пи е толкоз раздаващо се... провери пак като отидеш следващия път...
Но като се замисли човек, реално кой над 60г няма поне едно заболяване, за което да е диспансеризиран  Thinking newsm78
Ама по закон (или наредба, не знам как е уредена материята  Confused) е тъй.

# 6
  • Мнения: 1 367
Става дума за баба ми,която е на почти 75 години и май взема лекарства с намаление.Поискал докторът потребителска такса и после взел парите на ръка,без да минават през касата на ДКЦ-то.То големите пари де,два лева,ама от нея два,от другия два...Затова питам,ако е освободена от такса,да мога да вдигна скандал и да го нарисувам този така наречен лекар,знам как  #2gunfireИ аз имам мътен спомен,че последния път,когато ходих за направление,платих такса,а личната лекарка и роднина на мъжа ми.Едва ли ще си позволи точно мен за излъже

# 7
  • Мнения: 174
Извинявам се, ако се намесвам неуместно, но ме вълнува и виждам компетентно лице, та а трябва ли да плащам в мед. лаборатория такса, когато взимат рутинните изследвания кръв и урина за бременна или бебе. Детето ми стана на 1 год. И колкото пъти ме пратят, все ми искат пари, което малко ме учудва. Благодаря!

# 8
е се опитам да ви дам чисто професионално отговор. Заболяванията на лицата, които са освободени от потребителска такса, са включени в една наредба, с която работи здравната каса. Значи там заболяванията фигурират с кодовете си. Така че ако пенсионерът има дадено заболяване от този списък, е освободен от такса. Това може да се провери при всяко джи пи, тъй като те разполагат с този списък. Да не говорим, че трябва да е залепен на видно място някъде в кабинета.

# 9
  • Мнения: 5 178
И аз да питам..
Защо на детето ми на 1г и 1м не му се полага спешен преглед по ЗК, когато сме на територията на друг град. Питаха ме изрично кой е педиатъра на детето, и като казах, че сме от Варна заключиха.. ПЛАТЕН ПРЕГЛЕД, е после и манипулациите станаха платени..

# 10
Няма такъв филм, както се казва. Когато ходите в провинцията би трябвало да носите синята здравноосигурителна книжка на детето, а пък и на вас. Но дори и без тези книжки, никой не може да откаже на детето преглед по здравна каса. А пък докторът /който би трябвало да има договор с касата/ знае как да си отчете този преглед. Ей, пазете си интересите, бе хора.

# 11
  • Мнения: 5 178
аз дето друг път ще дам пари.. Но като качи темп и като се отпусна изобщо не ми беше до разправии.

# 12
  • Мнения: 25
абсолютно съм сигурна че не се плаща.Питала съм лична лекарка на баба ми и тя ми беше казала че ми би трябвало,същото е както при непълнолетните.

# 13
  • Мнения: 14 133
Извинявам се, ако се намесвам неуместно, но ме вълнува и виждам компетентно лице, та а трябва ли да плащам в мед. лаборатория такса, когато взимат рутинните изследвания кръв и урина за бременна или бебе. Детето ми стана на 1 год. И колкото пъти ме пратят, все ми искат пари, което малко ме учудва. Благодаря!
Не трябва нищо да плащаш, ако си с направление. Бременните и децата са освободени от такси.

# 14
  • Мнения: 5 178
В лабораторията за взимане на кръв винаги са ни взимали 2 лв за услугата, а не за изследването.. то си е безплатно по ЗК за малкия..  ходи ли сме само за регулярните на 6м и 1г изследвания

Общи условия

Активация на акаунт