Иска да яде сама

  • 1 291
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 927
От известно време моята девойка иска да яде сама. Първо й давах празната купичка с лъжичката да се учи, така изкарахме месец-два.
Сега сме на вълна двете да се храним взаимно - давам й лъжицата и така вече е съгласна да си отваря устата. Wink Все още не успява да хапне нищо сама - яденето хвърчи по пода и масата......
Когато яде с пръсти - банани, ябълки, др.под. - няма проблем - всичко попада в устата......

Мисълта ми е: доколко мога да я ограничавам или до каква степен да й дам свободата да яде сама, така че храненето да не се превърне все пак в игра?

Какво бихте споделили.......как беше при вас.....

# 1
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Много е хубаво това, че има желание. Не я спирай. Аз вече давам на Крис, докато ние вечеряме в една купичка натрошено обезмаслено сирене, което той яде сам. Сиренето полепва по лъжичката и се яде много лесно. Давала съм му и други храни. След като дойде неговия час, аз го донахранвам.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 11 340
И Мони е така. Обикаля из къщи с една купичка и лъжичка и се прави, че яде. Храни си и куклите! При опит да се храни сама наистина обаче нищо не става - в устата й попада само празната лъжичка... И аз се чудя дали не я ограничавам, като не я оставям да се храни сама... а й давам... Ще пробвам със сирене - добра идея!

# 3
  • Мнения: 3 042
Моят и той репетира! Аз му давам една лъжичка да си бърка в манджата, а с втора лъжичка го храня. Номерът засега минава.

# 4
  • Мнения: 3 932
И ние сме на тази вълна, в никакъв случай не трябва да се ограничава детето. Аз му слагам докато се храни една чинийка с нарязано морковче, хляб, грах..и др. нарязани на дребно нещица...та аз бутам манджата, а той хапва собственоръчно нещо като салатка.

# 5
  • София
  • Мнения: 39 713
Дияна първо се научи да яде с виличка, лъжицата и беше малко по трудна - много трудно си улучваше устата, пък и лъжицата се накриво й седеше Simple Smile С малка лъжичка се справяше доста добре. В яслата ги хранеха, сега в градината са напълно самостоятелни.
Гледам по аптеките има вече какви ли не прибори за малчуганите, не прекъсвайте мераците им да се хранят сами Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 328
И ние сме така, аз слагам наелон под столчето от известно време, иначе мчесто перем килими....

# 7
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Павлина
Моят и той репетира! Аз му давам една лъжичка да си бърка в манджата, а с втора лъжичка го храня. Номерът засега минава.


И при Дани това минава, даже му хващам ръчичката и му помагам да вкара нещо в устата  Simple Smile  сам.
Не пропускай момента  Simple Smile , давай и, че ако изгуби интерес може да я храниш до ... не знам кога  Wink !
Вики също се научи да яде първо с вилица, дадох му я доста рано, но лъжицата хвана почти на сила към 2 и половина години  Sad .
Успех в мацането  Simple Smile .

# 8
  • София
  • Мнения: 8 272
Цитат на: Taneto
От известно време моята девойка иска да яде сама. Първо й давах празната купичка с лъжичката да се учи, така изкарахме месец-два.
Сега сме на вълна двете да се храним взаимно - давам й лъжицата и така вече е съгласна да си отваря устата. Wink Все още не успява да хапне нищо сама - яденето хвърчи по пода и масата......
Когато яде с пръсти - банани, ябълки, др.под. - няма проблем - всичко попада в устата......

Мисълта ми е: доколко мога да я ограничавам или до каква степен да й дам свободата да яде сама, така че храненето да не се превърне все пак в игра?

Какво бихте споделили.......как беше при вас.....


Simple Smile Браво на детето.... аз скоро чух за една бебка (не от майка й) на 1г и 2-4м, която освен, че се облича, си обува и чорапогащника сама Simple Smile...

# 9
  • Мнения: 3 927
Виждам, че на тази възраст всички правят едни и същи маймунджулъци Wink . Значи продължаваме с двете лъжици...добре, че нямам килим, а само забърсвам пода след "бомбардировките" от манджа Wink


Цитат на: Desem
аз скоро чух за една бебка (не от майка й) на 1г и 2-4м, която освен, че се облича, си обува и чорапогащника сама Simple Smile...


А вече вързва ли си връзките на панделка Wink

# 10
  • Варна
  • Мнения: 5 497
Цитат на: Desem
Simple Smile Браво на детето.... аз скоро чух за една бебка (не от майка й) на 1г и 2-4м, която освен, че се облича, си обува и чорапогащника сама Simple Smile...

Е те това е. Я я дай тая талантлива майка насам да научи моята почти тригодишна госпожица как да си обува сама чорапогащника, защото за сега нещо не се справя.
А за самостоятелното ядене и аз започнах да давам лъжичка в ръката на нетърпеливата да се храни сама госпожица долу-горе на същата възраст. Тя цапа в купата с нейната лъжица, а аз храня с друга. Е бая се омазваше, но как да му убиеш мерака на детето.
След няколкомесечни тренировки като стана на 1г и 6 м я пуснах да се храни сама и на нея така и хареса, че не искаше да я храня вече. Проблем настава сега като дойде майка ми да се занимава с нея, защото хитрушата стои и чака баба и да и слага в устата.

# 11
  • Мнения: 3 479
Щом иска да яде сама й давай. Аз давам на Матей всичко да бърка и пипа - бисквити, хляб и плодове с ръце и с лъжичката в купичката, когато го храня (в купичката с ръце обаче - не). Купих си един голям лигавник като престилка на Бебе Конфорт и като го облека с него, няма поражения по дрехите, а само по столчето и лигавника.

# 12
  • Мнения: 3 211
От 7-8 месечна възраст иска да се храни сама, тя с едната лъжица, аз с друга, иначе не хапваше нищо. Даже скоро прехвърляхме касети от камерата и попаднах на такъв кадър, голям цирк с едно пюре от картофи и грах.... Stuck Out Tongue Снимайте с камера, много е забавно после!
От 1г.3мес.яде абсолютно сама под наблюдение. Когато почна ясла на 1г.6м.казаха, че още от началото яде сама.

# 13
  • Мнения: 234
Браво на тези умнички дечица!
И при нас в началото беше плесканица ,но всяко нещо с времето.според мен на такива самоинициативи не трябва да се отказва.След време ще бъде добре дошло за майката.

# 14
  • Мнения: 1 077
Цитат на: Taneto

Мисълта ми е: доколко мога да я ограничавам или до каква степен да й дам свободата да яде сама, така че храненето да не се превърне все пак в игра?

Какво бихте споделили.......как беше при вас.....


Давай и да се храни сама - от първата лъжица, т.е., когато действително е гладна, започне ли да се превръща в игра - вземаш лъжицата и край с яденето. Е, все пак я остави да те "нахрани" и теб, и някоя кукла, но това не е игра, пак се учи.
Ида се хранеше сама от 1г и 3м. В началото си мислех, че ще стане голяма каша, но не. Дори излизах от стаята, за да не я разсейвам, а и за да не гледам пораженията. Е, такива почти нямаше.
Важно е да уцелиш момента, когато действително иска да се храни сама, за да не се храните после до първи клас... Mr. Green
Ида в момента е в състояние да си изаде всичко почти културно - боде с вилица парченца риба, картофи, зелена салата.

Общи условия

Активация на акаунт