Разкажете ми за България

  • 3 075
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 780
Не съм си ходила вече 2 години в БГ. Чувам се с близки редовно и от тях ми е информацията за това какъв е живота там в момента, какви промени са настъпили.. Чета по малко и БГ новини от интернет. Но сякаш не получавам пълна и реална картина. Чувам все едни и същи неща: как цените главоломно се покачват, колко трудно се справят и подобни. Понякога си седя и се опитвам да си представя какъв ли би бил живота ми там ако не бях дошла тук... и не мога. Липсват ми много парченца от картината.
Много ми се иска тези, които са си ходили тази година, да разкажат как те видяха и почувстваха днешна България.

МНОГО се надявам темата да не се превърне в размяна на остри реплики, просто искам да ми разкажете  Hug Heart Eyes  bouquet

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 084
ОК, раздробените пътища са поправени или са в ремонт.
Поне тези на влизане с кола при Връшка чука и Видин.
Има табели. В селата зачестяват изоставените къщи. Собствениците или са в града или в чужбина..или починали. Благодарение на еврофондове има спретнати селски и градски площади. И контейнери за боклук има. Питанка е колко често се изпразват и кой ги ползва.
Цените наистина са брутални за пенсионерите, на майка ми и носих от Германия олио Rolling Eyes защото е по-евтино. Младите майки са по-красиви някак и поддържани (това го потвърди и половинката, сравнявайки с тукашните) Mr. Green Има и прилични детски площадки!
Памперсите се продават и на единични бройки. В магазините на големите вериги персоналът поздравява, митничарите също Wink
Това са ми впечатленията от Северозапада и пътя до морето.

# 2
  • Мнения: 780
ОК, раздробените пътища са поправени или са в ремонт.
Поне тези на влизане с кола при Връшка чука и Видин.
Има табели. В селата зачестяват изоставените къщи. Собствениците или са в града или в чужбина..или починали. Благодарение на еврофондове има спретнати селски и градски площади. И контейнери за боклук има. Питанка е колко често се изпразват и кой ги ползва.
Цените наистина са брутални за пенсионерите, на майка ми и носих от Германия олио Rolling Eyes защото е по-евтино. Младите майки са по-красиви някак и поддържани (това го потвърди и половинката, сравнявайки с тукашните) Mr. Green Има и прилични детски площадки!
Памперсите се продават и на единични бройки. В магазините на големите вериги персоналът поздравява, митничарите също Wink
Това са ми впечатленията от Северозапада и пътя до морето.

А ти как се чувсташе там? Какво беше усещането ти?
Ще ти кажа защо питам. Последният път като си ходихме в БГ, мъжът ми беше пощурял да снима с видеокамерата и да прави филм за БГ. Та в един много студен и мрачен ноемврийски ден пътуваме извън града. В едно село стигнахме до кръстовище с бензиностанция. Той реши да спре и да сложи камерата на статив да снима около 5 минути - без коментар, без нищо.. просто картина и това, което се чува. Аз останах в колата, на топло.. огледах се.. откъм страната където бяхме спрели имаше малка нива, каруца с кон. Дядото товареше дърва, а бабата приведена на две събираше някакви последни зеленчуци. За секунди очите ми се наляха със сълзи, доста си поплаках.. от умиление.

# 3
  • Мнения: 3 367
София-ужасно движение,расла съм от рождение на пл.македония и не можах да пресека бул.Хр.Ботев 10 минути без преувеличение..
-гр.транспорт е доста по-празен,хората се движат предимно с коли (много ,нови,скъпи,големи)
-много нови детски магазини
-няколко нови големи и чудесни книжарници,доста бг л-ра се издава,доста се превежда
-театрите на  които ходих-пълни и 3та(вкл кукленият такъв),дори преди началото на сезона;
-вика се много по децата,пуши се ужасно и навсякъде
-народът е понадебелял
-приятели и колеги са добре,работят си по професииите, ходят на море за по 2 седмици, ядат по кръчми,имат свои -жилища,пътуват,децата им да по частни градини и у-ща и живеят като нас тук с много малки разлики
-скъпо ми се стори,абсол.всичко,без изключение


Трявна-Боженци-Габрово
-нямаше табели;аз ако карах нямаше да се оправя посмъртно
-Габрово запуснато и глухо
-Трявна е чудесна,явно администр, им е добра,много ми хареса

# 4
  • Мнения: 780
Anette1104, и ние като ходихме до Боженци доста се помотахме и спирахме да питаме. Трявна - старият град особено  е приказен! Останахме да спим една нощ там, много ни хареса. Именно там мъжът ми се чудеше и маеше как българите успяваме да сътворим такива прекрасни местенца, докато австралийците имат много възможности, но тази сфера им куца.

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
За София и аз всеки път като ходя се изненадвам на ужасното движение и многото автомобили. В центъра разстояние, което пеша се прави за 15мин, с такси пътувах 40мин Crazy. Цените наистина се вдигат много и неоправдано, за мен това си е търговска спекула. Гърция, която е от скъпите европейски държави вече за някои основни неща е по-евтина, като олио и захар, плодовете и зеленчуците са на еднакви цени. Хората се оплакват, но поне моите познати и приятели живеят по-добре в сравнение с това, което беше преди 5-6 години. Всички работя, които нямаха жилища си изтеглиха заеми и си купиха. Все по-често се карат нови автомобили от "нормални" хора. Тази година специално ми направи впечатление, че много нашенци бяха на почивка тук. Наш познат с таверна на Халкидики сподели, че българите са му спасили сезона и че за 20г в този бизнес за първи път му се е случило да му оставят 150 евро бакшиш.

# 6
  • Мнения: 413
Ако влизаш от Калотина към София, първото което виждаш е мръсотията до Шоповете на безмитна зона, после митничарите те гледат като Дядо Коледа. Пътя до София е мама мия, моя облещи очи  #Crazy да не падне в някоя дупка. Влизаме в София, и какво вижда - прах, мръсотия, изпаднала мазилка от блоковете - все едно си в циганска махала, пътуваш през една улица, от двете страни порутени сгради с фирми в тях я тенекеджия, магазинче, плочките на тротоара или ги няма, или ако ги има са само половината. Моят мъж ме попита /а той е чужденец/ дали всеки град е толкова мръсен, добре че моя роден град е сравнително чист и не изглежда като циганска махала. Надявам се община София да обърне внимание на  този район, че картинката е трагедия.

# 7
  • Мнения: 3 423
София.
Много джипообразни коли.
Шофьорите са каскадьори.
Но доста спират на пешеходни пътеки.
Стерилни и полупразни молове.
Все още се тътрузят разбрицани
трамваи и тролеи. От едно време.
Има улични кучета. Някои паркове
са в ужасно състояние, кочина!!!
Явно обаче на никого не му пука.
Изнервени родители и пенсионери.
Бавни сервитьори, невинаги усмихнати.
Ново летище. Внимателен персонал.
Хубави мъже и жени. Много прах по улиците.
Диво строителство. Нови блокчета, но
наоколо мръсотия. Дупка до дупка.
Сексистка телевизия. Сексистка реклама.
Цените на някои неща са по-високи от тукашните.

# 8
  • Мнения: 1 178
Кацнах на летище Бургас сама с двете деца, бях много приятно иzненадана от доброто отношение на полицейските и митническите служители към нас. След три годишно отсъствие намерих родния си град така както го оставих, мръсен, неподреден нови модерни сгради а около тях иzпотрошени улици, строителни отпадъци, централния плаж zанемарен с иzоставени постройки, превърнали се в убежище на наркомани, добре че беше морето все така красиво zа да компенсира гледката. Има повече детски площадки и паркове, а покрай местните иzбори сигурно са станали повече. И да, беzобраzно високи цени (сравнени с доходите на средностатистическия българин. Купувах прясно мляко "Елена" (zа което се твърдеше, че е био) zа 1,49лв. Улиците бяха пълни с кафенета, нови магаzини, хората добре облечени. Чувствах се добре, като у дома си  Wink, бях с моите родители, сестра ми, посетих гробовете на теzи, които не ме дочакаха  Tired, ей такива неща, които те карат да се чувстваш удома, въпреки материалното.

# 9
  • Мнения: 2 257
За София - моля ви, кажете ми, още ли е много важно да седнеш в кафето и най-напред да подредиш GSM-а на масата? А носят ли си ги още по врата? Наистина ли населението е понадебеляло? Съществува ли Женският пазар, като институция - с циганите, кучетата, джапанките, анцузите, гащите и сутиените, виснали на сергиите, точно на спирките на Лъвов Мост? А пред НДК има ли ги още онези кафенета? Паметникът още ли стърчи? Циганките пред Света Неделя искат ли все така да гледат на ръка? Вечер по Витошка фраш ли е? Ех, че си я обичам тази София! Heart Eyes

Последна редакция: нд, 04 ное 2007, 16:16 от Джи

# 10
  • Мнения: 239
Движението в София е повече от безобразно, улиците претъпкани от коли, нови блокове се строят, но никой не строи паркинги. Заведенията и магазините по центъра стават все по-лъскави и все по-скъпи. Много нови заведенията, които все са пълни, отвсякъде се чува диалектна реч. Цените на храните поскъпват ежедневно и на много продукти вече са задминали цените в западна Европа.
Рекламните билбордове са потресаващо безвкусни и сексистки, както каза Лиска.
Кафенетата и паметника пред НДК още са си там.

Хората масово се гласят много, с високи токчета на разходка с детето в парка е абсолютно нормална гледка.

# 11
  • Мнения: 15
аз също съм на мнение, че в софия да се живее е ад. много народ се натрупа там, всеки за столицата се бори, но така е в повечето евро столици. пътувала съм много и това, което ми прави впечатление, че по-мръсна от софия няма за съжаление. Живея и рботя в сащ, това което ми прави тук впеч. е, че е много чисто, но защо? ами защото няма пешеходци, всеки е с кола, кой да хвърли буклук и кой да нацапа. в лас вегас се ходи пеша, е кажете чисто ли е.....мърсотия до колене...и на още други много други места, където се ходи пеша. като цяло БГ е по-хубава, искаш планина палиш колата и за 2 ч. хоп на ските, искаш море 4 ч. и хоп на плажа, това къде другаде го има. Всичко ни е близо, отпуски колкото искаш, хубаво облечени хора, и дпбре изглеждащи, мойте познати поне, всички работят и по отношение на пари не се оплакват. карат чисто нови коли, в нови жилища са...не мрънкат въобще. ходя си в бг по 2 пати в годината и немога да кажа , че ми е лошо, напротив, чувствам си се в кащи. е разбира се, всеки си знае за него си.....и всеки да си стой там, където се чувства добре...

# 12
  • Мнения: 1 436
Витошка пак е пешеходна зона  newsm44, пълно е с народ както винаги. Но пък на кръстовището с Патриарха до миналата седмица седеше знакът 'ЧНГ'  Rolling Eyes - явно са го забравили от миналата година. Смачканият вестник е още по-грозен отколкото беше. Не знам ремонтират ли го или са го оставили да се саморазруши, но е едно грозно ръждясало скеле  Sick. За мое голямо учудване, трамваите имат разписание и го спазват  Thinking. Става все по-застроено. Пълно е с бременни жени и жени с малки деца  Grinning. Заведенията са пълни както винаги. Има нови-новенички контейнери за разделно събиране на боклука, но пък хората май бойкотират идеята  Thinking. Или по-скоро не идеята, а изпълнението - майка ми заяви, че щяла да си разделя боклука, когато видела червен, зелен и син камион да го събират. Не разбрах какъв е проблемът с рециклирането, но явно има  Rolling Eyes.

Новият терминал на летището е много добре  newsm10. Направи ми впечатление знакът Baggage Reclaim  Wink - някоя от мамите в други англоговорящи страни да каже дали така се казва при тях, или наистина е грешно. Митничарите са любезни - за първи път не ме разпитваха надълго и нашироко какво правя в САЩ и с какъв статут съм. Багажът излезе много бързо и двата пъти.

Понеже живея близко до Sofia City Center (което май не е прословутия мол  ooooh!), ми направи впечатление колко идиотско е направено откъм инфраструктура. Входът към паркинга е тесен и само откъм Арсеналски; колите, които влизат блокират и без това тежкото движение. На излизане се вливат направо на булеварда, повечето на ляв завой  Crazy. Станах свидетел на скандал, в който една жена си беше платила паркинга, но беше чакала да излезе повече от 15 минути и платеното не важеше.

Беше заринато с предизборни плакати  Confused

Впечатлението ми от хора моя възраст - приятелите и братовчеди, е че живеят точно като нас тук. Работят, имат коли, теглили са кредит да си купят апартамент и ходят на почивки.

Последна редакция: сб, 03 ное 2007, 20:36 от Juturna

# 13
  • Мнения: 1 147
За София - моля ви, кажете ми, още ли е много важно да седнеш в кафето и най-напред да подредиш GSM-а на масата? А носят ли си ги още по врата? Наистина ли населението е понадебеляло? Съществува ли Женския пазар, като институция - с циганите, кучетата, джапанките, анцузите, гащите и сутиените, виснали на сергиите точно на спирките на Лъвов Мост? А пред НДК има ли ги още онези кафенета? Паметникът още ли стърчи? Циганките пред Света Неделя искат ли все така да гледат на ръка? Вечер по Витошка фраш ли е? Ех, че си я обичам тази София! Heart Eyes

Джи, смяла съм се с глас на твоите въпроси.   Grinning
Много е важно да си извадиш телефона като седнеш на масата, естествено. Иначе, как ще се разбере, че си си взел супер як (нов, скъп, мега хай тек) телефон, ако никой не го види?
По врата вече не си ги носят, освен девойките между 12 и 14  Laughing
Населението е понадебеляло, и се е поналяло, особено мъжете, пупу, язък. И мсе пак, още хващат окото повече от тия тука. Има жени като извадени от списание, поддържани, направени, натокани и изплакнати. Grinning
Женският пазар си е там, все по-пищен, джапанки, анцузи, гащи и "сутеени" навсякъде.. циганки тоже, бабинки също.
Паментикът стърчи, НДК-то си е там, Коледния базар и изложение "Изберете българското" също. Пред НДК - кафенетата на самообслужване, пластмасовите столчета и чадъри на кафе Сегафредо.
Витошка е фраш, вечер, нощем, денем.. само че е пешеходна, минават само трамваи.
А циганките пред Света Неделя намаляват, явно са заети с друг бизнес Laughing

# 14
  • Мнения: 1 147
България...
София.

Много ремонти по улиците.
Нова маркировка по пътищата, голяма изненада.
Шофирането е олимпийска дисциплина, голям кураж се иска, техника също.
Новото летище е супер, чисто, просторно, багажа излиза веднага, на паспортен контрол се държат нормално, каките на чекирането са си все същите простакеси. Кафето и сока на летището са по - скъпи от колкото в центъра на Сан Франциско.
Хората са по-ведри, по-младите особено.
Бабите и дядовците са все по-смачкани.
Сервитьорките в заведенията са по-любезни отпреди две години. Изключения бол.
Заведенията са претъпкани, по всяко време на деня и нощта.
Мимас не работи денонощно, и отваря късно сутрин.
Книжарници има навсякъде, страшно много книги, почти всичко актуално е вече преведено и издадено.
Театрите са пълни.
Градският транспорт е полупразен.
Колите са много, лъскави, нови, големи, скъпи.
Мутрите не са така очевидни, мутреските са в по-ошлайфана версия.
Фитнес центровете са пълни, доста са скъпи също.
Има места, които са модни, които са безумно скъпи. Всички обаче са там. Въпрос на престиж.
Трафикът е безумен, става все по - трудно да се придвижиш от място на място, отнема много време особено сутрин и през деня ...
Мнозинството от шофьорите на таксита са с психични отклонения.
Има по-видимо полицейско присъствие, рушветите са си същите, с инфлацията.
По-осветено е, има много детски площадки, особено по кварталите, има места, където е много чисто,  и места, на които е голяма мърсотия.
Заведенията са страхотни, разнообразни, с голям избор, напълно достъпни, страхотна храна.
Работа има за всички, само да ти се работи.
Квалифицираните хора са добре платени, често изплащат кола или жилище, лесно се реализират, пътуват доста, ядат навън, позволяват си доста неща.
Частни детски градини и детегледачки на поносими цени. Всички девойки се изживяват като "работодатели" на пенсионерки за по 250 кинта.
Във всички заведения се пуши, по улиците също.
Възможности за бизнес и инициатива много, свободни ниши също.



 

Общи условия

Активация на акаунт