какво да правя ? освен кърма,тече и кръв

  • 3 371
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 267
Става дума за ситуация свързана с едно моя близка. От 10 дни е мама, всичко е ок с кърменето, но от няколко дни й са се разранили зърната, болката е доста голяма при сукането -особено в началото . Днес освен болката вече тече и кръв от зърната, и има температура 37,5-38.
Маже гърдите си с гермастан, не мие със сапун, а само с топла вода преди кърмене,оставя капчици кърма след всяко кърмене да попият ,но явно това не е достатъчно, ползва и силиконови зърна,за да облекчи болката от вчера. 
Момичета, обръщам се към вас :Какво да прави? Педито я посъветва днес да преустанови кърменето за два три дни,но дали няма опасност от отбиване?А изцеждането колко често да е?
Много ще се радвам на вашите мнения и съвети, за да мога да й помогна.
Тя е доста тъжна,че така се получава ....

# 1
  • Мнения: 114
голям проблем има горкичката,
освен капчици кърма е добре да оставя гърдите си на въздух - при  мен това помагаше,
и ако може да намери кърма или 2-3 с АМ мисля че няма малчето да се откаже, за цеденето - при напрежение в гърдите след горещ душ
Дано съм била полезна и скоро да се оправи милата  Hug

# 2
  • Мнения: 2 829
Първо нека провери дали бебето засуква правилно! Не е нормално гърдите да се разраняват така! Нека прочете в библиотеката, има статии за правилното поставяне на бебето на гърда. Може да потърсите и някоя опитна майка-кърмачка от Бургас, да погледне на място. Доколкото знам такъв проблем може да има и ако бебето има къса юздичка на езичето-нека погледне и това.
Дали е нужно да преустанови кърменето за няколко дни може да прецени само тя-все пак никой друг не знае колко я боли. Дали всъщност проблема не е причинен от помпата? Изцеждането с помпа болезнено ли е за нея?
Преди време четох за поглъщането на кръв от бебето-мнението беше, че на бебето това не му вреди, та за това може да не се притеснява.
Дано скоро мине! Hug

# 3
  • Мнения: 640
Здравей,

След като родих и аз се сблъсках със същия проблем. В един момент зърната бяха станали като наядени, а отстрани имаше дупчици, все едно липсваше парченце месо. Отгоре пък се бяха разранили и пускаха кръв. Всичко се оправи когато си взех колекторите за гърди на Авент и така не се допираше нищо до гърдите, което да дразни. Освен това като бебко се опита да засмуче зърното, то не е "спляскано" навътре и не го нараняваше при засукване.
Само да кажа, че нито ден не съм спирала да кърмя, въпреки силната болка (на моменти едва издържах). Все пак детето трябва да си обработи зърното иначе и след като отново започне да кърми ще се получи същия проблем. А за кръвта - не му пречеше  Peace

# 4
  • Мнения: 484
Същата работа и при мен - Яна не се научи да захапва правилно, зърната ме боляха почти до края на втория месец. Няколко пъти повръщаше кръв, но не съм се тревожела, защото педиатърката ме предупреди. Не успях да сложа изкуствени зърна, а и според някои мнения те водели до отбиване... Когато много ме заболеше, цедях с помпа и давах с шише. Гледах да не е много често или да редувам хранене с шише (изцедено от едната гърда) и сукане от другата. Болеше, но търпях. Кремчетата не ми помагаха особено, пробвах гермастан и дефламол. Но после болката мина като че ли изведнъж и кърменето наистина стана удоволствие, колкото и да не ми се вярваше в началото. Но като съм чела разни неща за кърменето - правилната захапка на бебето е ключът към решаване на проблема - стига да успее да накара бебето Simple Smile

# 5
  • Мнения: 267
ами при изцеждането с помпата, болката е малка , а с храненето с силиконовите зърна, пак я облекчава...аз виждам как засуква бебето, определено е доста добре, явно ще погледнем юздичката...дайте мнения или напътствия

# 6
  • Мнения: 3 092
...аз виждам как засуква бебето, определено е доста добре
Ани , добре засуква , но дали го поставя правилно  newsm78

# 7
  • Мнения: 267
ох, днес отивам да я видя как го поставя бебчо,сега ще почета и за късата юздичка...

# 8
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз имах подобен проблем в началото- ужасна болка и кръв. Въпреки че бях изчела цялата библиотека като бременна се оказа, че не поставям бебето както трябва. Установих го след като теглих няколко филмчета за правилното поставяне и с известно усилие от моя страна преодоляхме проблема. След това болката веднага изчезна, но 1-2 дни прескачах едно кърмих със силиконови зърна докато ми зараснат рагадите.

# 9
  • Мнения: 267
Тази вечер се видяхме с мамата...има мастит, определено е това...зачервявания само на едната гърдата...започнахме с топли компреси и изцеждане , после сложи и зелев лист, и й посочих няколко теми за мастита, а зърната й са ужас...четох в една от темите, клей + зехтин /направихме и сега е намазана с това/.Дано помогне , че незнам....давайте съвети ,моля ви

# 10
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Ами освен да се научи да поставя правилно бебето, за рагадите препоръчвам Лансинох. На мен много ми помогна, също да ходи с открити гърди, за да й зараснат по- бързо рагадите.

# 11
  • Мнения: 129
Аз не съм в позиция да давам акъл - и аз имах проблеми дълго време, но мога да споделя кое ми помогна за разранените зърна.
Както са писали по-горе - лансинох (намира се трудно по аптеките...) или крема за зърна на Авент (пак е с ланолин). Те, разбира се, не отстраняват причината за разраняването, но доста по-леко се понася самото кърмене, понеже няма нужда да се отмиват преди това...
Иначе за силиконовите зърна - изглежда зависи от бебето. Чела съм, че може да се стигне до объркване на зърното, но при моето бебе нямаше проблем със сукането след като ги махнах (което беше след три месеца  Embarassed).

Всъщност, защо не попиташ някоя от по-компетентните дами тук направо на лични...

# 12
  • Мнения: 114
от мен препоръката е горещи душове и гърдите колкото може на въздух - всяка материя дразни
стискам палци за по-бързо възстановяване  Praynig

# 13
  • Мнения: 34
Искам само да споделя какво ми помогна на мен при много подобен проблем. До средата на втория месец ми бяха силно разранени зърната и ставаха все по-зле. Изчетох какво ли не, бях посещавала и курс за кърменето  Rolling Eyes Непрекъснато си говорех с щатските консултанти по лактацията. Бебо засукваше добре, но при поредната консултация ми обясниха, че трябва да го държа възможно най-близо до мен, така че изобщо да не опъва зърното. В средата на втория месец ми предписаха някаква антибиотична паста "Полиспорин" (не зная дали я има в БГ) да се мажа по веднъж на ден. Продължавах и непрекъснато да се мажа с ланолинов крем (Лансинох), проветрявах се на въздух поне 15 мин след кърмене, избягвах мокренето, тъй като водата допълнително изсушава зърната и си намерих нещо като капачета за зърната, които по принцип се слагат върху плоски зърна за оформяне на зърното. (Не зная как точно се наричат по българските аптеки.) Чудесно предпазват от допир и от допълнително раздразнение. Малко след съветите за придържането на бебо близо, зърната ми започнаха да заздравяват, колкото и невероятно да ми изглеждаше. Не зная кое точно, но всичко на куп започна да дава резултат. Появи се леко побеляване на тъканта по края на зейналите рани и за седмица всичко мина. Още се кърмим много успешно и бях забравила напълно за първоначалните неволи. Желая много скорошно оздравяване!!!  Hug

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Трябва непременно да се види как суче бебето и защо стават такива рани. Отделно си трябва и назначаване на лечение за зърната - понякога се налага да се ползват и допълнителни средства, особено когато има инфекция и тя влиза през раните и прави мастит.
Пишете на Асинка или й звъннете по тел да ви каже с коя докторка от бургаското АГ имаха добър контакт и може да помогне при подобни проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт