Защо през седмица нова храна?

  • 468
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 565
Сетих се още нещо да питам.Защо през седмица да въвеждам новите храни? Ако има реакция да знам от какво е?Ами тя реакцията не би ли трябвало да се появи още същия ден.Или на следващия? Аз по миналата събота дадох оризова каша.Следващата събота -каша sinlac. Вчера дадох картофено пюре и тъй като бебка днес хапна доста от него без проблем, мисля утре да добавя морков.
А нашата педиатърка каза , че от картофи и моркови никой не правел алергия, да давам смело, а не по 1-2 лъжички.Така ли е?
Изобщо , струва ми се ,че няма проблем да давам нов зеленчук през два -три  дни.Как мислите?

# 1
  • Мнения: 4 242
И мен ме вълнува същия въпрос Rolling Eyes . След месец започвам захранването и сега "кълва" яко Wink .

# 2
  • Мнения: 5 713
Е чак пък през седмица и аз не съм въвеждала. Само в самото начало на захранването 3 седмици изкарахме на каши, после 2-3 седмици вклю4вах някои плодове. Когато запо4нах със зелен4уците гледах  да има 3-4 дни интервал до следващия нов зелен4ук или плод. Реакция от дадена храна може  да се появи както на момента / затова не е хубаво късния следобед да се въвежда нова храна /така и през следващите 2-3 дни.

# 3
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Fighty
Сетих се още нещо да питам.Защо през седмица да въвеждам новите храни? Ако има реакция да знам от какво е?Ами тя реакцията не би ли трябвало да се появи още същия ден.Или на следващия? Аз по миналата събота дадох оризова каша.Следващата събота -каша sinlac. Вчера дадох картофено пюре и тъй като бебка днес хапна доста от него без проблем, мисля утре да добавя морков.
А нашата педиатърка каза , че от картофи и моркови никой не правел алергия, да давам смело, а не по 1-2 лъжички.Така ли е?
Изобщо , струва ми се ,че няма проблем да давам нов зеленчук през два -три  дни.Как мислите?


Това за седмицата разстояние е златно правило. Може и да е 4-5 дена. Причината не е само алергията, но и възможността да се отключи диария. Много по вероятно е да се отключи диария при бързо въвеждане, отколкото при постепенно.

Синлак е хипоалергична каша на Нестле и не е за широка употреба-не че вреди, но си има по-специални показания.

Смело? Бих казал да се дава според желанието на детето-обикновено за 4-5 дена могат да изядат и цял картоф. Картофите запичат някои деца, затова добавката с морков е в полза на моркова като количество. И наистина картоф и морков са от най-безобидните. Може да разнообразите, добавяйки малко мляко в картофа (адаптирано, ако детето е на такова-не чисто мляко), малко сол на вкус и малко зехтин-една "обърсана" чаена лъжичка, не повече. Добра идея за разнообразие е и добавката на една мезурка бебешко оризово брашно към картофчето. Чисто бебешко оризово брашно!

# 4
  • Мнения: 2 258
Не съм спазвала правилото,но пък и не сме имали проблем....Все пак бъди предпазлива,но предполагам ,че щом досега не е имало нещо-няма нищо страшно...

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Въвежда се бавно, защото два дни са много малко време за да се приеме, че детето е захранено с определена храна и да се види дали има алергична реакция ( плюс диарията, която Бърди споменава). Алергия към дадена храна може да се появи както в рамките на часове, така и след определено натрупване на храната( съответно алергена) в организма. Освен това на бебешкия стомах му трябва време да привиква към новите храни и два дни са много малко време. Честно казано не знам защо бързаш толкова с разнообразяването - има си време за всичко.

А педиатърката ви греши - всяка храна е потенциален алерген, специално пък морковите доста често предизвикват алергия, особено при хора, които имат и поленова такава.

# 6
  • Мнения: 4 358
Има алергия към картофи и моркови, макар и рядко.
Хубаво е всяка нова храна да се дава самостоятелно за около седмица и чак тогава да се въведе следващата.
Най-често реакция се наблюдава в рамките на 2 до 48 часа, но има изключения. Реакция може да се отключи и заради прекалено честото даване на дадена храна - например праскови в по-голямо количество всеки ден. (това е заради натрупване на алергена в организма).
Няма закъде да се бърза, особено ако детето е фамилно обременено!

# 7
  • Мнения: 565
Добре де, ако детето се захрани на 6 месеца, за да опита 2 вида каши например, картоф, морков, тиква,ябълка, круша и още един плод през седмица , ще стане на 8 месеца?! Че кога да дам и жълтък, и пюре с месо, и кисел, и други плодове и зеленчуци....то ще стане на годинка:)Тия пюрета дето ги продават навън, асорти-какво след годинката ли ще ги опита?Simple Smile
Иначе , малката не е фамилно обременена.

# 8
  • Мнения: 4 358
На 8 месеца ще дадеш жълтък, месо, ще захраниш с глутенова каша и ще видиш как изведнъж менюто ще се разнообрази  Wink
Ще има проблем, ако искаш на една годинка детенце да яде от вашата храна. Тогава наистина тази схема на захранване е бавничка.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Цитат на: Fighty
Добре де, ако детето се захрани на 6 месеца, за да опита 2 вида каши например, картоф, морков, тиква,ябълка, круша и още един плод през седмица , ще стане на 8 месеца?! Че кога да дам и жълтък, и пюре с месо, и кисел, и други плодове и зеленчуци....то ще стане на годинка:)Тия пюрета дето ги продават навън, асорти-какво след годинката ли ще ги опита?Simple Smile
Иначе , малката не е фамилно обременена.


Виж , ти си решаваш и захранваш детето както сметнеш за удачно - аз от моя опит казвам как постъпвах и защо. Ето ти нашата схема на захранване - на 6 нав. месеца зел пюре и към края на 7мия месец каша, 8мия месец - месо, в края на 8мия, началото на 9тия глутен - тоест през месец почти въвеждах основните неща, а през месеца и в следващите - разнообразявах. Ако спазваш правилото за седмицата в разстояние в един месец можеш да въведеш 4-5 нови зеленчука, на следващия месец като въведеш кашата примерно тя ти е едно ново нещо и през този месец можеш да въведеш още 3-4 плода/зеленчука. До годината имате достатъчно време и ще ядете достатъчно разнообразно.

# 10
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Fighty
А нашата педиатърка каза , че от картофи и моркови никой не правел алергия, да давам смело, а не по 1-2 лъжички.Така ли е?


За инфо на педиатърката ти: моето бебе има алергия към картофи, доказана от алерголог.
А иначе аз в началото наистина въвеждах новите неща през около седмица-5 дни, не само заради алергичните реакции, но и да свикне бебето и храносмилателната му система с новите храни. После започнах по-смело, през 2-3 дни, а сега не спазвам това правило...е, то и не въвеждам много нови храни в момента де.
Хубавото на по-късното захранване според мен е , че можеш да даваш по-големи количества, а не по лъжичка като на малките бебчета...

Общи условия

Активация на акаунт