въпрос за престой в болница

  • 7 773
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 40
Здравейте, от няколко дена едно дете е в болница с майка си. имам следния въпрос- за престоя там плаща ли се- за детето или за майката или за двамата едновременно? Преди няколко месеца бях в болница с моето дете и не съм плащала, а там,където са, й казали, че ще плаща за придружител на детето или нещо подобно. Става въпрос за университетската болница за детски болести в София, до ВМА. Някой ако знае как стоят нещата, ще съм благодарна.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 537
До колкото ми е известно за деца до 3 г. не се плаща - нито за детето, нито за придружителя. За деца над 3 г. се плаща за придружителя, като изхождайки от различните цени цитирани от майките във форума, явно на болниците им е дадено право сами да определят дневните такси. Мисля, че за детето, което е хоспитализирано не се плаща. Peace

# 2
  • Мнения: 752
За конкретната болница незнам, но съмлежала с малката в Окръжна болница и в токуда. И на двете места плащах за придружител.

# 3
  • Мнения: 2 700
Да, плаща се.
И аз плащах в инфекциозна болница. Не помня сумата, но не беше  нещо кой знае какво.

# 4
  • Мнения: 14 133
Аз стоях със Сашо един ден в болница за махане на хемангиом и не съм плащала нищо. Беше на 1год.

# 5
  • Мнения: 3 116
В Педиатрията в София се плаща за придружител, мисля че беше 10 лева на ден  newsm78

Не съм лежала там с детето (надявам се да не лежа), но сме ходили по спешност и ми се е запечатала една бележка лепната на стената.

То и за преглед по спешност се плаща там в извънработно време, 20 лева  Thinking

# 6
  • Мнения: 43
Не се  плаща потребителска такса за деца до 18години ,а за предружител също поне за деца до 7 години със сигурност Peace

Потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ не заплащат:
Деца до 18-годишна възраст
Бременни и родилки до 45 дни след раждането
Неработещи членове на семейството, регистрирани в Бюрото по труда, независимо дали получават обезщетение.
Военнослужещи на наборна военна служба
Пострадали при/или по време на отбраната на страната 
Ветерани от войните, военноинвалиди
Задържани под стража или лишени от свобода
Социално слаби, получаващи помощи според Правилника за социално подпомагане
Граждани без доходи, настанени в домове за социални грижи
Пациенти със злокачествени новообразувания
Здравноосигурени граждани, страдащи от заболявания с тежка степен на намалена работоспособност, съгласно Наредбата за медицинска експертиза на работоспособността
Медицински специалисти (завършили медицински училища).
плаща за деца до 18 години , и за предружител на деца до 7години със сигурност Peace

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 537
Не се  плаща потребителска такса за деца до 18години ,а за предружител също поне за деца до 7 години със сигурност Peace
...................................
Сигурна съм, че си цитирала някакъв закон или част от него, но и аз съм сигурна, че с големи букви бяха написани тарифите на болницата, в която лежахме не един път /и е в София/ и съм виждала фактурите на др. майки, които са си платили като придружители /това за фактурите го споменавам за да се има в предвид, че явно не става дума за "муфта", а би трябвало да е законно/ на деца м/у 4 и 16 г., единствената, която не плати - детето и беше с ТЕЛК с ЧП.

# 8
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Във ВМА не знам как е, но във втора градска и в правителствена болница се плаща за придружител. Но пък в първата не му се полага храна, легло и човешко отношение.

# 9
  • Мнения: 43
Не се  плаща потребителска такса за деца до 18години ,а за предружител също поне за деца до 7 години със сигурност Peace
...................................
Сигурна съм, че си цитирала някакъв закон или част от него, но и аз съм сигурна, че с големи букви бяха написани тарифите на болницата, в която лежахме не един път /и е в София/ и съм виждала фактурите на др. майки, които са си платили като придружители /това за фактурите го споменавам за да се има в предвид, че явно не става дума за "муфта", а би трябвало да е законно/ на деца м/у 4 и 16 г., единствената, която не плати - детето и беше с ТЕЛК с ЧП.

Не не е закон, а НРД от сайта на НЗОК , и със сигурност деца до 18 годишна възраст са освободени Peace за предружител немога да твърдя но когато аз съм лежала с детенце до 7години не са ми искали и на мен нито във ВМА нито в другите болници.

# 10
  • Мнения: 7 201
Само за придружител съм плащала.

# 11
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Според мен искат да си платиш, ако мине. Ако се запънеш и почнеш да цитираш закони и да спориш, не плащаш - това от личен опит го казвам.

# 12
  • София
  • Мнения: 5 289
В трета градска се плаща само за придружитер 10лв в обикновенна стая,а в такава със санитарен възел се плаща 20лв,и в двата случая се полага легло+храна.

# 13
  • Мнения: 34
Последно лежахме с дъщеря ми в Александровска б-ца- белодробната клиника.Малката  е на 3 г. До 7 г. възраст се плаща 5 лв на ден, а след 7 по 10 лв. Като са придружител не се полага храна и легло. А на всичкото отгоре ние майките трябваше да си чистим стаята и да си мием чиниите. Ако пропуснеш - пак на майките викат.

# 14
  • Мнения: 838
Според мен искат да си платиш, ако мине. Ако се запънеш и почнеш да цитираш закони и да спориш, не плащаш - това от личен опит го казвам.
Peace-абсолютно вярно-в повечето случи се пробват,ако мине,сестра ми е с телк,в две болници лежа и не плаща нищо,а в третата я въртяха докато не вдигнах скандал,същото ми се е случвало и на мен с детето(той също е с телк).
Има и друго,ако престоят на болния в болница е повече от 20дни независимо какъв е(с телк или не) също не се плаща потр.такса.

Общи условия

Активация на акаунт