наследствен ли е диабета

  • 8 731
  • 7
  •   1
Отговори
С приятеля ми искаме да имаме дете, но той е диабетик от втори тип. Искам да знам каква и вероятността болестта да се предава по наследство. Вярвам че има някой преживял тези притеснения, моля Ви пишете.

# 1
  • Враца
  • Мнения: 871
Не се притеснявай....майка ми е с диабед на инсулин , а ние със сестра ми ..нямаме..той може да бъде и придобит.По принцип тези които имат болни в рода си...са предразположени повече..Но има тема  диабета там ще намериш по-компетенти отовори от моя......Но все пак подкрепям желанието ви...няма по-голямо щастие от детето...  Peace

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Бремеността се наблюдава от специалисти имам близки, които са с татко от дете с диабет, но на детето нищо му няма.
Има и диабетно болни мами, които раждат и нищо им няма на децата.

# 3
  • Мнения: 3 743
Преди години имаше такава теория за наследствения характер на диабета, но сега вече се говори за предразположеност към диабет, ако в рода си имаш. Е, да но по тази логика почти всички хора имат в рода си някой диабетик.
Синът ми е с диабет, нито аз нито мъжа ми имаме, нито пък нашите родители (т.е. бабите и дядовците на сина ми)....
Така, че според мен не се притеснявайте, а действайте Peace

# 4
  • Мнения: 1 271
Имаме приятелско семейство, които имат три здрави момичета, а таткото е с диабет на инсулин от 20 годишен. Ако не бяха родени и трите секцио щяха да си родят поне още едно. Момченце  Heart Eyes
Успех и дерзайте!

Последна редакция: ср, 07 ное 2007, 14:18 от kuneto

# 5
Не знам дали можете да си представите какво правите за мен.Вие ми подарявате крила.  ИСКАМ ДЕТЕ, но притеснението ме убива.В мрежата има толкова много информация за диабета, но не и за наследствеността.Пишете... разчитам на всички Вас имам нужда от информация.

# 6
  • Мнения: 120
 Здравей, Чучинка ! На въпроса ти дали е наследствен диабета, отговарям категорично, че е наследствен.
  Да, така е на теория. Учените приемат, че диабетът е наследствен, свързан с все още неизяснен генетичен дефект. Като за диабет тип ІІ е по-.голям процента на наследственост. Освен тази теория съществува и теорията за придобит диабет, на базата на имунна реактивност на организма срещу вируси, увреждащи Вета-клетките на панкреаса, произвеждащи инсулин.
  За проявяването на генетичния дефект като заболяване важна роля играят така наречените външни "отключващи Фактори". Човек може да носи генетично предразположение, но при липса на "отключващ фактор" цял живот да не прояви диабет. Рисковите фактори за проявата на диабет тип ІІ са наднорменото тегло, високото кръвно налягане, нарушената обмяна на веществата заседнал начин на живот, хормонални промени в организма - пубертет, бременност, климакс. За рискови фатори при диабет тип І се считат стресовите състояния, остри и хронични инфекции.
  Дотук приключвам с тези глупости, защото всяка майка от нашата тема ще ти каже, че при тяхното семейство няма наследствена предразположеност и все пак нашите деца се разболяха. Защо ? Никой не може дза отговори на този въпрос. Но е факт, че има все повече случаи на диабет при децата.
  Ако мислиш, че си намерила човека, с който можеш да прекараш живота си - не го изпускай. Никой не може да ти гарантира, че ако се омъжиш за човек, който няма наследствена предразположеност към това или друго заболяване, ще имаш здрави деца.
  Но трябва да вземеш решението сама и да поемеш риска. Трудно е да си родител, отговорността е огромна. Когато се грижиш за дете със здравословен проблем, нещата са още по-сложни.
  Но не губи вяра и имай надежда. Познавам жена,която се е омъжила зачовек с диабет преди 30 г. и никое от трите им деца и петте им внучета не са болни от диабет. Хората с диабет водят здравословен начин на живот, хранят се балансирано и имат редовна физическа активност.
  Във форум "Диабет" има тема "Живот с диабетик" . Там можеш да получиш отговор на твоите въпроси. http://d.host.bg/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=398&hilit=
  Дано да съм ти била полезна с нещо. Имай вяра и положителна нагласа за живота.

# 7
Ами то някой могат да се наследят някои неща пък не.Например аз не наследих от майка ми и баща ми слуха им,а аз по нататъка като бях 6 годишна слуха постепенно намалява и това е било от антибиотици...А това за диабета не вярвам да се наследи  Hug Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт