Помощ за довършване на баня - дайте идея

  • 8 101
  • 29
  •   1
Отговори
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Момичета и момчета, имам нужда от помощ.

Тъй като вече 2 години банята чака мъжа ми да я довърши, пък той все си намира извинение, реших, че е време аз да се захвана с тая задача.
Плочките са налепени, мивка и моноблок има, душа е поставен.
Обачеееее....
Плочките не са до тавана и над тях в момента е груба замазка.
Та въпроса ми е - дайте идея с какво да я направя тая част над плочките, че така много ме нервира .
Другото за довършване е тавана - мога ли да сложа от тези стиропорените плоскости, които са като окачен таван? Дали ще издържат на влагата?
И последния проблем за разрешаване - на мястото на отдушника при сваляне на старите плочки зейна гигантска дупка и сега се чудим как да закрепим вентилатора.

Е, това е като че ли, надявам се да не съм ви досадила и да ми дадете някакви ценни идеи и съвети. И все пак да не са супер-сложни за изпълнение, че не ме бива много с разни пробивни машини и от този тип. Всъщност, ако трябва нещо да се дупчи, ще викна комшията Mr. Green

Утре ще пробвам да снимам какво е положението и ще постна и снимки.

# 1
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
Малееее, със сложна задача си се заела, но те разбирам  Tired
За стената над плочките ти препоръчвам пръскана мазилка, влагоустойчива - ама трябва майстор да ви я нанесе, не знам как става в домашни условия Simple Smile. За стериопорените плоскости не съм сигурна, че стават за баня  newsm78
Успех ти пожелавам!  bouquet

# 2
  • Мнения: 797
И аз бих ти препоръчала пръскана мазилка  някакъв вид,която почва от края на плочките и по целия таван- при нас е така,защото не искахме плочки от земята до тавана- някак си ми изглеждаше подтиснато  Sad.  А относно дупката за вентилатора- ами можете например там да си я допълните с цимент,или някаква подобна смес,или пък силикон-ако не е огромна, или пък там над плочките /е предполагам/ да си лепнете един гипсокартон,отгоре пръскана мазилка ,и си оставяте дупка с размера на вашият вентилатор newsm78

# 3
  • Мнения: 14 471
относно окачените тавани /т.нар. от теб стириопорени плоскости/ има специални за бани. питай фирмата, която ще ти ги слага. ние имаме от три години, няма мухъл никъде, а банята ни няма най-добрата вентилация  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 7 173
не разбрах как точно смяташ да довършите банята - майстор ли ще викаш все пак?  newsm78 Какви финансови ограничения има довършването на банята?
За тавана бих ти препоръчала хидрофобен гипс картон (в зелен цвят), който после се боядисва.
За дупката при вентилатора - не разбрах. Вероятно е в зоната, в която няма плочки? Да, трябва да се запълни с нещо тип цимент, теракол.
Иначе за пространството над плочките - каза ли са ти за пръсканата мазилка. Аз лично не съм фен, не ми харесва. Може и някакъв тип по-гладка мазилка, тип силиконова, но трябва да се провери дали конкретният продукт става за мокри помещения.

# 5
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Идеята ми е да се справя сама с довършването, по възможност без намесата на майстор. Затова и питах за някакви по-лесни за изпълнение идеи.
Вентилаторът действително е в часта, където няма плочки - съжалявам, че не съм уточнила в началото.

Варианта с пръсканата мазилка и на мен не ми допада особено, а и за нея си трябва майстор.

За тавана бих ти препоръчала хидрофобен гипс картон (в зелен цвят), който после се боядисва.
Гипс-картонът предполага направата на рамка от шини(не се сещам в момента точната дума), на която да легне - подобно на окачения таван - не е ли така? Или директно с винтове се навива в тавана? newsm78

# 6
  • Мнения: 223
Окаченият таван можете без проблеми да си го направите сами! На мен и съпруга ми, ни отне 3 часа всичко.  Peace Купуваш бял алуминиев профил Г образен (поставя се по стената) и Т образен, които се пуска от стена до стена, на разстояние, колкото една плоскост. Стиропорените плоскости стават на 100%, но вземете от по-дебелите (да не е 0,5см, а 1 см. примерно) Ние 2 години сме така и няма мухъл.  Peace
над плочките при нас е измазано с теракол - влагоустойчив, а за уплътняване на дупката около вентилатора може да ползвате парченца и-тонг и теракол (ако наистина е огромна) или само теракол или силикон, ако е само за уплътнение.
Успех!
Всичко, което си направила със собствените си ръце, ти носи по-голямо удовлетворение!  Laughing  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 7 173
Ами да, трябва такава "рамка".
Но ако сама ще се справяш, не е добра идея.
Ще помисля малко, да видя дали нещо ще ми роди главата  newsm78

# 8
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Пастичке, а стиропорените плоскости не може ли директно да се лепят за тавана, вместо да се слагат на рамка newsm78

Сега качвам снимки и ще покажа какво е положението.

# 9
  • Мнения: 223
Върху въпросните пакети със стиропорени плоскости, има описание, че може и директно да се залепят на тавана,  Rolling Eyes но нямам наблюдения дали се получава, а и предполага гладък таван  newsm78

# 10
  • Мнения: 1 209
за дупката на вентилатора- продават специални декоративни решетки. ние купихме бяла метална за около 9 лв. по-широка е от дупката. хваща се с винтове и дюбели.
за тавана - и аз предлагам сами да си поставите пръскана мазилка. слага се с една джаджа с ръкохватка, в която се изсипва готова смес. отнема около 30мин. аз лично не бих поставила стиропор в банята.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 13:00 от harmony_broken

# 11
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Ето тук снимки
http://eliza3107.multiply.com/photos/album/6

# 12
  • Мнения: 1 207
Според мен май ще трябва майстор да ти го замаже особено часта около вентилатора,а ако искаш по-лесно да стане за тавана можеш просто да го боядисаш в бяло.

# 13
  • Мнения: 223
и аз намерих една снимка, но е правена малко преди да завършим тавана. Смятахме да е така, но поставихме после профил на всички стени.
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4457886
Ако решиш да лепиш, задължително, ще трябва да изравниш предварително с теракол.  Rolling Eyes
И стените са за изравняване, като гледам.  Thinking Дупката около вентилатора ще трябва на 2 пъти. Първо по грубо я стесняваш с парчета и-тонг и теракол и след това втори път с цялото изравняване.
На мен пръсканата мазилка не ми харесва.  Stop
Не искам да налагам мнението си на никой и не претендирам, че разбирам много.  Peace
Снимката показва какво направихме (като аматьори) за 3 часа.  Wink

# 14
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Благодаря на всички, които се отзоваха дотук. Hug

Пастичка, плоскостите мазахте ли ги с нещо, преди да ги сложите newsm78 И още нещо - виждам, че само покрай едната(дългата) стена има профил. Не е ли по-добре да се сложи и покрай другата стена - перпендикулярно на този профил, който сте сложили?

Стените определено са за финна замазка, освен ако не реша да правя пръсканата мазилка, но, както вече казах, тя не ми допада особено Tired

Общи условия

Активация на акаунт