Майчинството счетоводно - 6

  • 63 575
  • 1 194
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5


Incandescent  bouquet Hug Peace
ZinaSt  bouquet Hug Peace
ДейзиГ  bouquet Hug Peace
RadoMit  bouquet Peace
Стики  bouquet Hug Peace 

 


Малко хумор:
Мърфи за счетоводители: ако не излиза, значи има грешка; ако излиза, значи има две грешки.

# 1
  • Мнения: 912
Първо искам да изразя ХИЛЯДИ БЛАГОДАРНОСТИ  Hug  bouquet   Hands Clapна всички момичета, изброени горе, които така съвестно и своевременно ни отговарят и помагат със сложния казус да бъдем майки, които да могат да отстояват правата си и да се гордеят с това, че са родили деца на майка България newsm51.
Малко лирическо отклонение Blush, но съм сигурна, че говоря от името на всички майчета, които пишат тук и са минали по този път.

# 2
  • Мнения: 168
Здравейте,мами.Имам няколко въпроса,но за да ви стане ясен случая ще се постарая да го опиша съвсем накратко.Имам 10 месечна дъщеричка род. 16.12.06г и сега съм бременна отново(съвсем в началото Laughing )Преди да изляза майчинство шефа с моя помощ ме осигуряваше на 300лв. и така аз до скоро взимах 90% от тях,които той лично ми даваше т.к. съм заварено положение и не ми ги превеждаха директно на мен.По редица причини които няма да дискутирам тук,той не можеше и не може все още да си прибере тези пари от сметката на фирмата,т.е.плаща ми от джоба си.Затова когато изтекоха тези 315 дни той по идея на счетоводителката ме назначи в друга фирма и сега би трябвало паричките да идват директно на моя сметка.Та въпросът ми е -как ще стои ситуацията с втората ми бременност,на каква база ще се изчислява болничният,какво се случва с тези 180лв.които взимам сега,т.к. дъщеря ми живот и здраве ще е на 1г и 7м.Само уточнявам че не съм се връщала на работа и честно казано и не мисля засега.Аз тези дни ще говоря с него,но ми се ще да съм поне малко подготвена.Много ви благодаря предварително.


До момента, в който следва да излезеш в болничен за бременност и раждане за второто дете / 45 дни преди термин/ ще си вземаш обезщетнието за гледане на дете за първото. След като излезеш в болничен ще имаш право на 1/2 от обезщетението за първото дете докато то навърши 2 години + обезщетение за бременност и раждане, което може да е в същия размер като за първото дете, ако това е по-изгоден за теб вариант / както е в случая /. Всичко това важи, ако двата вида обезщетения се застъпят и не си прекратила отпускът за отглеждане на първото.




А  ако във втората фирма ме назначат на по-голяма заплата?И в този случай какъв ще е размера на осигуровките и кой ги плаща.Оф стана много объркано даже аз не го разбрах,ама имам предвид че сега когато съм отпуск по майчинство шефа не плаща пълните осигуровки или..... ?


Не се оправям добре и не знам как да изкарам цитат от тема 5,та за това отговора на Incandescent излезе така.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 11:18 от Rinusha

# 3
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте,мами.Имам няколко въпроса,но за да ви стане ясен случая ще се постарая да го опиша съвсем накратко.Имам 10 месечна дъщеричка род. 16.12.06г и сега съм бременна отново(съвсем в началото Laughing )Преди да изляза майчинство шефа с моя помощ ме осигуряваше на 300лв. и така аз до скоро взимах 90% от тях,които той лично ми даваше т.к. съм заварено положение и не ми ги превеждаха директно на мен.По редица причини които няма да дискутирам тук,той не можеше и не може все още да си прибере тези пари от сметката на фирмата,т.е.плаща ми от джоба си.Затова когато изтекоха тези 315 дни той по идея на счетоводителката ме назначи в друга фирма и сега би трябвало паричките да идват директно на моя сметка.Та въпросът ми е -как ще стои ситуацията с втората ми бременност,на каква база ще се изчислява болничният,какво се случва с тези 180лв.които взимам сега,т.к. дъщеря ми живот и здраве ще е на 1г и 7м.Само уточнявам че не съм се връщала на работа и честно казано и не мисля засега.Аз тези дни ще говоря с него,но ми се ще да съм поне малко подготвена.Много ви благодаря предварително.


До момента, в който следва да излезеш в болничен за бременност и раждане за второто дете / 45 дни преди термин/ ще си вземаш обезщетнието за гледане на дете за първото. След като излезеш в болничен ще имаш право на 1/2 от обезщетението за първото дете докато то навърши 2 години + обезщетение за бременност и раждане, което може да е в същия размер като за първото дете, ако това е по-изгоден за теб вариант / както е в случая /. Всичко това важи, ако двата вида обезщетения се застъпят и не си прекратила отпускът за отглеждане на първото.




А  ако във втората фирма ме назначат на по-голяма заплата?И в този случай какъв ще е размера на осигуровките и кой ги плаща.Оф стана много объркано даже аз не го разбрах,ама имам предвид че сега когато съм отпуск по майчинство шефа не плаща пълните осигуровки или..... ?


След като сте в отпуск за гледане на дете до 2 год. се дължат само ЗО в размер на 3,9% от 220 лв.
Вие към момента сте в заварено положение и дори да сте назначена в нова фирма, обезщетението ви се тегли чрез работодателя.
Зависи от кога ще ви назначат на по-голяма заплата и каква ще бъде тази заплата, за да ви кажа колко ще са ви осигуровките. Част от осигуровките са за сметка на работодателя, а другата част за сметка на работника.

# 4
  • Мнения: 168
Много благодаря.Иначе казано цялата тази идея на счетоводителката е безмислена??Това значи че на шефа ще му стане лошо като разбере че чакам още едно бебче и ще трябва да плаща още дълго. LaughingА за осигуровките питам понеже аз ще си ги покривам(като миналия път)та се чудех има ли смисъл?

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
От 01.10.2007 г. има нов размер на осигурителните вноски.
За 2008 г. ще има нови прагове и може би нови осигурителни вноски. Трябва да публикуват бюджета на ДОО и КСО за да ги видим
Ще има и нов вид данък - 10% плосък данък за доходите на всички

# 6
  • Мнения: 33
Момичета, моля help!  bouquet
нещо не разбирам - 90 % от средно дневното ми възнаграждение (изчислено в/у сумата накоято се осигурявам за майчинство , тр.злополука ...) ми се струва че винаги ще е по-голямо от средно дневното нетно възнаграждение за същия период (данъците са повече от 10 %) - освен ако може би работя за >1400 лв или ме осигуряват на по-малка сума - т.е. ако всичко ми се облага - нетното ли ще получавам?
...съвсем се обърках... Cry

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Момичета, моля help!  bouquet
нещо не разбирам - 90 % от средно дневното ми възнаграждение (изчислено в/у сумата накоято се осигурявам за майчинство , тр.злополука ...) ми се струва че винаги ще е по-голямо от средно дневното нетно възнаграждение за същия период (данъците са повече от 10 %) - освен ако може би работя за >1400 лв или ме осигуряват на по-малка сума - т.е. ако всичко ми се облага - нетното ли ще получавам?
...съвсем се обърках... Cry

Максималната сума за обезщетение е 1260 лв.
Не можете да получавате повече от тази сума или повече от средно дневното нетно, ако по малко от това

# 8
  • Мнения: 33
Момичета, моля help!  bouquet
нещо не разбирам - 90 % от средно дневното ми възнаграждение (изчислено в/у сумата накоято се осигурявам за майчинство , тр.злополука ...) ми се струва че винаги ще е по-голямо от средно дневното нетно възнаграждение за същия период (данъците са повече от 10 %) - освен ако може би работя за >1400 лв или ме осигуряват на по-малка сума - т.е. ако всичко ми се облага - нетното ли ще получавам?
...съвсем се обърках... Cry

Максималната сума за обезщетение е 1260 лв.
Не можете да получавате повече от тази сума или повече от средно дневното нетно, ако по малко от това
ДЕЙЗИ ,   bouquet
значи при положение че брутното за тия 6 месеца е м/у 900-1200 (за различните месеци е различно но в тия граници) и  всичко ми се облага , аз ще взимам нетноно си възнагражение - така ли? (защото то винаги при мен е по-малката сума)

# 9
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Момичета, моля help!  bouquet
нещо не разбирам - 90 % от средно дневното ми възнаграждение (изчислено в/у сумата накоято се осигурявам за майчинство , тр.злополука ...) ми се струва че винаги ще е по-голямо от средно дневното нетно възнаграждение за същия период (данъците са повече от 10 %) - освен ако може би работя за >1400 лв или ме осигуряват на по-малка сума - т.е. ако всичко ми се облага - нетното ли ще получавам?
...съвсем се обърках... Cry

Максималната сума за обезщетение е 1260 лв.
Не можете да получавате повече от тази сума или повече от средно дневното нетно, ако по малко от това
ДЕЙЗИ ,   bouquet
значи при положение че брутното за тия 6 месеца е м/у 900-1200 (за различните месеци е различно но в тия граници) и  всичко ми се облага , аз ще взимам нетноно си възнагражение - така ли? (защото то винаги при мен е по-малката сума)

Точно така, но средно дневно нетно. Събират се нетните доходи за 6 месеца и се разделя на работните дни през тези месеци.
Това ви е дневното обезщетение. После се умножава по работните дни за месеца за който ви се плаща обезщетението. Затова сумата е различна всеки месец

# 10
  • София
  • Мнения: 2 901
И аз благодаря на всички отзивчиви момичета, които разясняват проблемите,   bouquet някои от които се повтарят през страница, но те все имат търпение да отговорят, а не да препратят или да кажат  Naughty "прочети внимателно"

Чета вече всичко, независимо, че нямам въпроси, много ми е интересно и се чувствам по-компетентна.  Sunglasses

# 11
  • Мнения: 33
Дейзи, много благодаря!
и само още нещо - знам че беше коментирано, но не мога да го намеря - т.к. трябва да изляза в болничен (45 дни...) на 10.12 - а искам този месец да ми се включи в тези 6 месеца - нали мога да закъснея и да изляза от 01.01.2008 г . (като болничния вече ще е за дните до термина) - стига всичко да е наред де (12 месец е с 18 раб. дни и средното дневно става голямо)?
 
Валентина, аз нямам против и да препратят или "прочети внимателно" - просто не мога да се ориентирам в толкова много изписани страници  - просто ми трябва инфото, касаещо моя проблем - затова съм благодарна за отзивчивостта   bouquet

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 14:27 от Honora

# 12
  • Мнения: 330
И аз искам да питам нещо от името на братовчедка ми, която е бременна.

Значи тя е назначена на фиктивен трудов договор, като се осигурява върху 300 лв. Термина и е на 27.04.2008 г., започнала е да се осигурява от 01.10.2007 г. да но като смятаме май няма да има пълни 6 месеца осигуровка върху 300 лв., защото се пада да излиза в болничен преди раждане на 12.03.2008 г.
Тя има трудов стаж и от друга фирма, така че може да получава майчинство /т.е. 6 месеца има като трудов стаж/, но тя искаше да се осигурява на 300 лв. за по-високо майчинство.
Та въпроса ми е колко майчинство ще получава /по време на болничния и след това/ и как се отразява това, че няма да има пълни 6 месечни осигуровки в/у 300 лв. по фиктивния трудов договор.
Всъщност колко пари трябва да внася като осигуровка общо за сметка на работодател и работник в/у 300 лв. /съмнява се че и искат повечко пари/.

Дано правилно съм обяснила.

Предварително благодаря!  bouquet

# 13
  • Мнения: 210
Здравейте, искам да попитам нещо:

По принцип майчинството ми(платеното) изтича на втория рождения ден на дъщеря ми - 31 януари.
Искам да напусна досегашната си работа, където ми е текло майчинството. Знам, че съгласно трудовия договор съм длъжна при напускане да подам едномесечно предизвестие и да работя през този един месец.

Въпросът ми е има ли някакъв начин да напусна работа без да се връщам на работа?
Ако да, какви ще са последствията - например, ще мога ли да искам да ми се изплатят натрупаните платени отпуски през време на майчинството?

# 14
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
И аз искам да питам нещо от името на братовчедка ми, която е бременна.

Значи тя е назначена на фиктивен трудов договор, като се осигурява върху 300 лв. Термина и е на 27.04.2008 г., започнала е да се осигурява от 01.10.2007 г. да но като смятаме май няма да има пълни 6 месеца осигуровка върху 300 лв., защото се пада да излиза в болничен преди раждане на 12.03.2008 г.
Тя има трудов стаж и от друга фирма, така че може да получава майчинство /т.е. 6 месеца има като трудов стаж/, но тя искаше да се осигурява на 300 лв. за по-високо майчинство.
Та въпроса ми е колко майчинство ще получава /по време на болничния и след това/ и как се отразява това, че няма да има пълни 6 месечни осигуровки в/у 300 лв. по фиктивния трудов договор.
Всъщност колко пари трябва да внася като осигуровка общо за сметка на работодател и работник в/у 300 лв. /съмнява се че и искат повечко пари/.

Дано правилно съм обяснила.

Предварително благодаря!  bouquet

За м. 09.2007, когато не е осигурена ще се вземе минималната заплата - 180 лева за база. Осигуровката върху 300 лева е около 110-115 лева на месец. Ще взема около 240 лева на месец обезщетение.

Общи условия

Активация на акаунт