Анемия (при майката) и кърмене

  • 2 940
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 919
Добре де, има доста теми за анемия при бебетата. Дайте да поговорим за анемията при майките.
Днес попаднах на една статия в която се твърдеше, че анемията може да е отговорна за много от проблемите на кърменето и се замислих..

Моя хемоглобин преди няколко месеца беше 13. Не няма грешка. Борих се повече от месец за да го докарам до там, преди това беше 7, като за нормален тук приемат между 14 и 144.
Не разбирам как се стигна до там, винаги съм имала супер хемоглобин, дори когато бях бременна. Ям месо, много зелени зеленчуци, цикъла ми дори е по лек от преди... защо тогава?
Иска ми се да почнем да работим за второ, но с този нисък хемоглобина... май няма да е много честно спрямо новото евентуално бебе Rolling Eyes

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А ясно ли е каква е анемията при теб? По нашите ширини средиземноморската анемия е доста честа, тогава хемоглобинът няма да се вдигне, ако щеш да се убиеш. Но пък казваш, че преди ти е бил нормален...
Във всеки случай кърменето не изразходва запасите ти от желязо - в кърмата количеството е константно и доста ниско, така че причината да си анемична е друга и е добре да я откриете, преди да започнете работа по новото бебе Grinning
Статията е много добра - тази страница е посветена изцяло на жените с проблеми с кърменето и се води от някои известни консултанти по кърмене, така че инфото в нея е достоверно Grinning

# 2
  • Мнения: 5 401
... По нашите ширини средиземноморската анемия е доста честа, тогава хемоглобинът няма да се вдигне, ако щеш да се убиеш...

Аз си живея и кърмя с тази анемия, позната и като талъсемия. Цяла бременност ме тъпкаха с железни препарати въпреки обясненията ми, че цялата ми рода е анемична и нищо няма да ми вдигне хемоглобинът.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 094
... По нашите ширини средиземноморската анемия е доста честа, тогава хемоглобинът няма да се вдигне, ако щеш да се убиеш...

Аз си живея и кърмя с тази анемия, позната и като талъсемия. Цяла бременност ме тъпкаха с железни препарати въпреки обясненията ми, че цялата ми рода е анемична и нищо няма да ми вдигне хемоглобинът.
И при мен е същото положение.

# 4
  • Мнения: 919
А ясно ли е каква е анемията при теб?
Ами намекнаха ми че кърменето е причината. Не бях се замисляла, че може да си е просто нещо генетично.. и все пак преди никога съм нямала нисък хемоглобин newsm78 В интерес на истината не се чувствам прекомерно изтощена или нещо такова. Страховете ми са най-вече за дребната, че тя предпочита цицето пред каквто и да е било друга храна, но пък и от ЛЛЛта ми казаха че не е проблем..
Мислех също за странични фактори, например това че миналата година се преместихме на ново място, но пък хемоглобина на мъжа ми излезе 140. Друго не се сещам какво може да бъде причината и чинно си пийвам сиропа и хаповете и се надявам просто да се оправи.

pepelyashka, ти и двамата младежи ли ги кърмиш? Имаше ли някакви проблеми като се роди Фабиан или по време на втората ти бременност, свързани с недостига на желязо? Знам че бебетата на анемични майки понякога също имат проблеми с хемоглобина. И кога започна ако изобщо си пила желязо през втората бременност?

# 5
  • Мнения: 104
    Хемоглобин 140 за жена в България биха го приели за свръх висок.Тук 120 се приема за нормален.
    Да не би да има някаква грешка при изследването.Защото направо ми се струва невероятно от 70 да скочиш на 130 за един месец.Дори с кръвопреливане е трудно да се постигне такъв резултат.

# 6
  • Мнения: 5 539
Какви са тези стойности 7 и 13 #Crazy? Явно при вас мерят по някаква друга скала. Тук нормата е 120 за жени и 140 за мъже. Под 80 май беше, се смята за тежка форма на анемия. Но дори и таласемиците не падат много под 70-80.
Даже бях чела някъде, че от 50 надолу не трябва да си жив Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 919
Vesssi, става въпрос за 7 и 13, явно скалата е по-различна, както казах между 14 и 144 се счита за приемливо за жени. Тоест аз съм близо, надявам се дори вече да съм в нея Wink

Но идеята ми за тази тема беше по-скоро да обменим опит и да разгледаме евентуалните проблемите свързани с кърменето когато майката има нисък хемоглобин.

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 01:47 от Гаргамелчо

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Проблеми за кърменето има рядко, може би най-често споменаваната е намаляване на млякото при някои жени, ако анемията е в по-изразена форма. Но тогава по правило и жената има оплаквания - лесна уморяемост, раздразнение, задух и т.н. Ако майката се чувства добре, рядко анемията причинява нещо на кърменето.

# 9
  • Мнения: 104
   Според мен скалата е една и съща.И тук в България един казва хемоглобин 12 ,друг 120-едно и също е.
    Незнам какви биха могли да бъдат проблемите анемия-кърмене.Аз от 11 години съм вегетарианка и още като забременях всички ми надуха главата ,че ще се разболея от анимия,но уви за сега съм нямала проблеми.
    Но все пак си мисля ,че трябва пак да си изследваш хемоглобина.

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 094
...
pepelyashka, ти и двамата младежи ли ги кърмиш? Имаше ли някакви проблеми като се роди Фабиан или по време на втората ти бременност, свързани с недостига на желязо? Знам че бебетата на анемични майки понякога също имат проблеми с хемоглобина. И кога започна ако изобщо си пила желязо през втората бременност?
Кърмя и двамата, по време на бременността (и първата и втората) вземах таблетки желязо (Фоликомбин, вътре има и фолиева киселина) по предписание на докторята. При мен със сигурност е генетично проблемче, защото и баба ми и майка ми са с анемия.
За бебетата - при Мартин имаше съмнение за анемия заради бледата му кожа според тогавашната ни педиатърка, боцка го 2 пъти и се оказа, че всичко е наред със стойностите. При Фабиан досега не е имало забележки от страна на педиатрите.
Започнах с желязото....в 30 г.с. на първата бременност; после нередовно, когато се сетя и при втората пак някъде накрая трябваше да вземам. Обаче за сметка на това пък гледам да ям богати на желязо храни, та затова не се кахъря, ако съм пропуснала няколко дни или седмици да се "ожелезя" профилактично.

# 11
  • Мнения: 873
Проблеми за кърменето има рядко, може би най-често споменаваната е намаляване на млякото при някои жени, ако анемията е в по-изразена форма. Но тогава по правило и жената има оплаквания - лесна уморяемост, раздразнение, задух и т.н.
това за мен се отнася-с таласемия съм и ми преливаха кръв след раждането.сега се поддържам с фолиева киселина и витамини.май съм добре и си кърмя Praynig

Общи условия

Активация на акаунт