Мюнхен-Германия

  • 2 458
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Има ли мами,живеещи в Мюнхен? Интересува ме,как стои въпросът със раждането на дете в Германия,от българка? Мисля да родя в Мюнхен,но ми трябва повечко информация. Знаете ли нещо за осигуровки,превилегии за новородено,трябва ли ми адресна регистрация,изобщо всичко свързано с раждането? Какви документи се изискват? Ще се радвам да ми помогнете. Прегледах целият форум,но не открих полезната за мен информация. Моля ви, помогнете ми! Благодаря,предварително! Praynig

# 1
  • Мнения: 7 605
В немската тема има немалко мами, живуЩи в Мюнхен.

Ти zаЩо искаШ да раждаШ там?  newsm78  Ако да ре4ем си като турист в града и слу4айно zапо4ва родилния процес, би трябвало раждането да се покрива от евр. zдравна карта, но ти питай в НЗОК.
ПрИвилегии zа новородено няма, какви да има?  newsm78

# 2
  • Мнения: 945
До колкото zнам раждането не се плаща от касите, zащото не е "животоспасяващо", а може да се предвиди. Тъпо го обяснявам... абе не е нещо като счупен крак или инфаркт, например.
Отиваш в МЮнхен, иzбираш си болница, ако искаш и акушерка, плащаш си като поп и ето че си родила (поне с 2 до 5 000 евро трябва да раzполагаш). Раждаш българче и то има права като всички българи, повече не...

# 3
  • Мнения: 7 605
Гери, моята инфо е то4но противоположна, а доста се zанимавах с таzи zдр. карта  Thinking  Но нека моми4ето попита в НЗОК и най добре и в АОК, никой нормален 4овек не би тръгнал да ражда, раz4итайки на форумски мнения  Laughing

# 4
  • Мнения: 945
Аz го каzах, понеже преди време имах "туристическа" zастраховка (време оно, когато българите бяха чужденци в Германия Wink) и там иzрично беше написано, че при бременност и раzдане нищо не покриват. Абе някак си не ми се връzва в БГ да пръскат така парите от zастраховките. Ама най добре да пита, ти си права.

# 5
  • Мнения: 7 605
Аz нямах предвид теzи тур. zастраховки, които ги правят в zастрахователните компании, а Европейската Здравна Карта, която се иzдава от НЗОК и важи zа спеШни слу4аи по време на тур. престои в страни от ЕС  Wink  Но да пита във всеки слу4ай, но поемам гаранция  Wink

# 6
  • Мнения: 1 294
Абе май всичко зависи от обстоятелствата... Ако си примерно в 7мия месец и изневиделица тръгнеш да раждаш (но до колкото знам, самолетните компании не дават да се пътува след 7мия месец и без това, ама това само съм го чувала, не го знам от опит), не може да се счете че е предвидимо, щото е много рано, ама ако си в 40тата седмица, няма според мен никоя застраховка да ти покрие подобен риск, щото то не е риск ами неизменно и много близко бъдеще  Simple Smile Нито пък касата ще ти покрие нещо извън това което ти се полага в БГ само щото ти е хрумнало да раждаш незнам къде си (това го казвам, ако си просто турист). А привилегийте, ако е за това за което аз си мисля (еднократна помощ при раждане) тя се полага само на хора с постоянно пребиваване, но го казвам от това, което знам за Норвегия, но се съмнявам, че е кой знае колко различно в Германия.

# 7
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Сега не знам как е в Мюнхен, но за "редовно раждане" ако нямаш майчински паспорт, направление от гинеколог, лични документи, застраховка и адресна регистрация става сложно, сиреч скъпо.
Може да идеш да родиш  амбулаторно в Geburtshaus вместо в клиника, но и там искат да те познават, да си бил на прегледи при тях, да предплатиш определен депозит, който после ти го връщат, след като си оправят разплащанията с касата и прочие.
Или остава да рискуваш да родиш по пътищата в линейка, което си е игра с късмета и живота, май само в Берлин има специализирана акушерска линейка. Но от линейката пак ще те вкарат в клиника и пак ще ти искат документи. Нали и акт за раждане трябва да се издаде все пак.

# 8
  • Мнения: 3 521
Нещата са точно както Татяна ги е обяснила.
Трябва да имаш Европейска здравна карта. В този случай раждането не се заплаща, НО всичко останало като упойки, обезболяващи, санитарни материали за след раждането, дори и болничен престой се заплаща по немските цени.

# 9
  • Мнения: 558
не знам какво ти разбираш под привилегии,но ако става въпрос за получаване на гражданство(както в САЩ)),никъде в европа няма тая привилегия:-)
в австрийската тема бях засякла преди време,че приятелка на едно от момичетата дошла от бг и родила във виена...естествено раждането не е било безплатно...ако те устройва, питай  как е станало..ако държиш на мюнхен,питай директно в някоя болница при какви условия можеш да родиш при тях...телефоните/емейли са в интернет...

# 10
  • Мнения: 9
Радвам се,че ми пишете как стоят нещата около раждането. Аз сам живяла 2 месеца в Мюнхен (точно по нова година)и имам адресна регистрация от януари 2007г. Но сега съм си в България. Затова ми е необходима информация. Терминът ми е за март месец. Благодаря на всички които ми писаха. Ако имате още информация,пишете. А кой е този клуб на германските мами,във форума?  bouquet

# 11
  • Мнения: 11 306
Вили, заповядай в немската тема тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=240482.0

Общи условия

Активация на акаунт