плодови сокове - начин на употреба

  • 5 755
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
От две седмици се опитвам да давам на децата плодов сок на гладно, да компенсирам намалената консумация на пресни плодове през времето, когато са на детска градина. Първата седмица всичко беше ОК, но от няколко дни синът ми се оплаква, че много го заболява корем като изпие сока. Не се глези, сокът му харесва, и допреди да почне да го боли корем, винаги пиеше и допълнително.

Вие давате ли плодови сокове на гладно? Имат ли децата оплаквания? Дали проблемът е в сока или в коремчето на малкия? Чела съм, че пиенето на плодов сок е в общи линии безсмислено, ако не е гладно...

# 1
  • София
  • Мнения: 311
Аз давам фреш от портокал на сина ми след градина, тоест някъде около час, час и половина след следобедната им закуска. Не се е оплаквал, че го боли корем. Слагам и малко мед, че иначе му киселее, но няма проблем. 
А ти какъв сок даваш?  Peace

# 2
  • Мнения: 3 506
Микс от каквото има в хладилника - ябълка, морков, грозде, банан. Гледам уж да не са много разхлабващи...

# 3
  • Мнения: 1 655
А студен ли е сока? Синът ми често се оплаква от коремче, когато е пил студен сок (той друг не признава) и го е излочил набързо, понякога и на гладно.

# 4
  • Мнения: 3 506
Не е студен - вадя плодовете от хладилника от предишната вечер.

# 5
  • Мнения: 4 414
май различните хора понасят различно плодове и сокове на гладно....може би зависи и от самите плодове, например цитрусите дразнят доста хора. напоследък много специалисти по храненето отричат пиенето на сокове, дори от възрастни. не помня точно причината, но примерно се увеличава киселинността или пък "омекотяващото" влияние на фибрите липсва....нещо такова Embarassed аз реално в природата се сещам само за кокосовия орех, който си има отделно сок...другите са за "смесена консумация". в тази връзка, не ме учудва факта, че някой хора не понасят добре фрешове.
аз давам прясно изцеден сок на дребната при болест /не че много го пие/ - повече за пречистване и за регулиране на чревната флора...

# 6
  • Мнения: 1 655
напоследък много специалисти по храненето отричат пиенето на сокове, дори от възрастни. не помня точно причината, но примерно се увеличава киселинността или пък "омекотяващото" влияние на фибрите липсва....нещо такова Embarassed
Заради целулозата. Комбинацията на фруктозата с целулозата в плодовете спомагаше за усвояването на първата, нещо такова ми се върти из главата.

# 7
  • Мнения: 3 506
По принцип и аз доскоро недолюбвах соковете и никога не съм им давала. Но откакто са на градина, това ми се струва най-лесният вариант да не изостават с консумацията на плодове. Така сутрин още преди да тръгнат за градина, са изпили сока на 3-4 плода - нещо, което не може да се случи, ако трябва да ги изядат натюр. Не знам, дано има още мнения по темата. Все пак, струва ми се, има все още и доста специалисти, които насърчават пиенето на сокове.

# 8
  • Мнения: 4 414
аз обичам сокове и си правя често. добре ми се отразяват. Ния, обаче ги недолюбва и затова не я насилвам. според мен, ако децата ги обичат, няма причина да им ги спираш. ако количеството е по-малко, пак ли се оплаква, че го боли коремчето?

# 9
  • Мнения: 4 150
МариаСТ
Не се прави МИКС от сокове.Някои продукти не се комбинират иначе наистина има болки в корема.
Например морков с ябьлка е ок.Но ако сложиШ гроzде става ужас.Гроzдов сок се пие сам раzреден с вода даже,zаЩото е силно концентриран.
Морков може да се комбинира и с портокал или лимон и с яньлка.

Ако го боли корема,непременно раzреждай соковете с вода.Например 300мл сок и 200 мл вода.Така няма да има проблем. Peace
Соковете не са питие,а храна,която се иzпива не zа 20 минути (zа колкото обикновено се храним) а zа 1 или няколко минути и от там и проблемите.

# 10
  • Мнения: 3 506
Christian,

Право в десятката, както обикновено   bouquet

Току що с една приятелка разнищхваме проблема и се сетих, че болките започнаха, откакто със сестра му си обявиха състезание кой ще си изпие пръв сока и ще получи допълнителното.

Отделно явно стои и въпросът с комбинирането, за което изобщо не ми беше хрумнало (даже се радвах, че мога повече плодове да давам на "куп"). Имаш ли линк към таблица кое с кое може да се комбинира? Имам една книжка за соколечение, но не си спомням в нея да има такава информация. Другата, която имам е за разделното хранене, но там май гроздето можеше да се комбинира (ще погледна довечера)?

Благодаря!

# 11
  • София
  • Мнения: 9 850
Аз искам да използвам темата,за да попитам нещо.Моите деца много обичат фреш от полтокал и лимон с малко мед вътре.Пият го между храненията.Може ли тази комбинация да навреди по някакъв начин?

# 12
  • Мнения: 4 150
МариаСТ,
В БГ има една книга на Норман Уокьр zа соковете.Там са описани всички комбинации.
http://www.bastis.org/juicing.htm#Great%20Combinations
http://ezinearticles.com/?Our-Four-Favorite-Raw-Fruit-Juice-Recipes&id=362425
http://www.living-foods.com/recipes/juicerecipes.html

Валенце,
Кисели сокове между храненията може да предиzвикат киселини.На гладно обаче няма такьв ефект.

# 13
  • София
  • Мнения: 9 850
Валенце,
Кисели сокове между храненията може да предиzвикат киселини.На гладно обаче няма такьв ефект.
Значи трябва да давам сока преди хранене,така ли?А аз тичам и бързам като се приберем от градина да го правя,че да мине достатъчно време до вечерята! ooooh!

# 14
  • Мнения: 4 150
Обикновено се пие на гладен стомах.За деца бих го раzреждал с вода.
Преди ве4еря да го дадеШ,Ще имаШ ефект да не ядат ве4ерята Laughing
Опитай да даваШ сутрин вместо zакуска,а кьм 10 да си zакусват както искат.

Общи условия

Активация на акаунт