Коледа наближава!

  • 6 083
  • 98
  •   1
Отговори
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Вероятно ще си организираме тържество- не знам. Може би ще празнуваме заедно. Може би нашите деца ще посрещнат Дядо Коледа "само" 6-7 пъти , както обикновенно. Живи и здрави- и осем не е лоша бройка. Мисълта ми обаче е за съвсем друго нещо. Всички говорим за децата си- разбира се те са най- важното нещо в живота ни. Говорим за тревогите си. Говорим за нехайството на държавата. Говорим за различни такива неща. Говорим кой какво ни дължи- Здравната каса, министрите, учителите.  Ето, че пак избягах от основното което исках да кажа. Всъщност исках да кажа, че има едни деца, чиито родители не говорят за тези неща. Не говорят срещу министрите, срещу учителите на децата им, защото много от тях вероятно не познават децата си, вероятно не знаят къде са тези деца, живи ли са, здрави ли са. Знам, че всички вие знаете за тези деца и техните далееечни роднини. Иде Коледа, а аз си мисля, че тук в нашия форум твърде малко правим за тези деца. Мислим ги, включваме се в чужди инициативи спорадично или с известно постоянство, но си нямаме наша. Иде Коледа, а аз си мисля, че идват и други празници. И делници. И те са си все там, все са си деца и повечето са със заболявания. Имат постоянни нужди от всякакво естество- от памперси до внимание- персонално и лично.
Преди 15 дни говорих с директорката на ДМСГ "Св.Параскева". Дрешки имат. Памперси винаги не стигат. Играчки  имат, но не отказват. Това, което нямат и което ги съсипва въпреки голямата им любов към децата е че нямат персонал, няма достатъчно ръце да нахранят децата бавно и вниматилно. Няма достатъчно ръце да поиграят с играчките и да покажат на децата за какво аджеба служи тази джаджа. Не знам как да им помогна за това. Мисля, мисля и все не измислям. Директорката каза, че нямат малки бебета. Аз се зарадвах, но уви напразно. Просто отделенията са пълни с деца от годинка нагоре до три- три и половина. Голяма част от тях са с увреждания. Голяма част от персонала са прекрасни хора, но не стигат ръцете на рехабилитаторката за всички болни да отдели нужното време. Правят каквото могат.
А ние  какво можем? Някои от вас са били в Св. Параскева. Дайте идеи. Моля ви. Зациклила ми е главата и не знам. Как да им помогнем с ръце? Мисля да им предложим проект някакъв. Нанди, знам, че преди време мислеха да направят дневен център за малки деца. Но трябват парички за това, а по проект е някакъв вариант. Друго за което се сещам е добрволно да се редуваме в ходенето и да помагаме, я за хранене, я за преобуване. Знам, че всички си имате грижи. Но дайте идеи. Моля ви Praynig Директорката вече няма надежда, че ще намери персонал- за 200 лв вече никой не иска да работи- и с право. Акоможем за подпомогнем наличния перснал с физическа помощ или каквото се сетите.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 262
Да, много е тъжна Коледа-та, за такива дечица, макар и повечето от тях да не разбират, каква им  е тъгата и защо така се чувстват, изолирани, забравени и недокоснати. Разбирам идеята ти и искам да кажа едно, моите две ръце 25 часа в 24часовото ми ежедневие не спират да се грижат за две щастливи и напълнени души, така че съм сигурна, че тези две ръце ще могат да помагат и там, само да се направи нещо като график и всеки да си спазва "дежурството", стига директорката да не отказва такава помощ. Аз съм една много богата жена, но не и финансово, а с друго, и все пак, знам че ще успея да осигуря 5-6 подаръка за тия мили и малки същества. Може би ще мога и да пея и да милвам по празниците, така и моя празник ще е пълен. Тази година искам незабравима Коледа, нека тя да е нашия подарък към тия малки и беззащитни души. Аз не умея да правя рехабилитация, но обикновен масаж на малко детенце, ако щеш и бебешки го наречи все още помня как се прави, може и това да е капка в морето. Прави ще са ако не разрешат такова вмешателство, аз не съм специалист и колкото мога да помогна, толкова мога и да навредя! Докато не ходя на работа и си гледам моите деца, мога да помагам повече!
Нека друг пише също, аз наистина не съобразявам какво друго мога да направя за момента...

# 2
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ВАле, единственото за което се сещам е да ги подобрим с подаръци
но ти си писала че не това е окето им трябва
за другото трябва много тичане, много реклама и постоянно някой да работи за набиране на спонсори и с тези пари да се плаща на хора да работят

за мен единствения начин да помогнем и то на много нараз - е като се постигне вдигане на заплащането на персонала на  ДГ - това също са хора и 200лв не стигат да нищо!

може да се направи някой и др репортаж и пак да се получи спонсорство...но това са привременни мерки..след месец друг дома пак ще е забравен...
за ме3н единствената правилна политика е да се задължи държавата да поеме най-после отговорност

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
Какво да кажа, за мен всяка майка, която отглежда дете с увреждания или хронични заболявание е голям дарител на обществото, защото различни специалисти трупат опит върху детето, спонсорира фармацевтичните компании като купува лекарствата и се трупат знания за лечението на следващите поколения. За това трябва време и тичане да се води детето по рехабилитации и лекари и да се изкарват пари за терапиите.
И знам, че е най-травилано да се каже, да ама винаги може да се намери малко време, но когато прочетох темата си казах, защо вменяваме още едно чувство на вина в майките на специалните деца. Просто е много трудно да намерят време сред другите многократни грижи за децата. За кампания по Коледа винаги ще се намери време за едно посещение, но доколкото разбирам тук се иска дългосрочен ангажимент.

Мисля си конкретно:
-Управителките на домовете да се научат как могат да увеличават заплатите с извънбюджетни средства, могат да назначат фирми /хора/ на 4 часа и да им плащат като външни услуги. Да се потърсят специалисти да пишат проекти по програмите. Трябват 1-2 човека със знания в тази област.
-Не знам дали може да се направи нещо като общи занимания, майки 2-3 годишни деца да ходят с децата си и да играят общо. Поведенческа терапия или други занимания да се провежда в рамките на дома, външните деца да плащат за специалиста и да се прави общо занимание. Да се покани театър, ние да платим двоен билет за да гледат всички...Но не знам дали ще се съгласят, защото в такива домове много се страхуват от болести и не разрешават да влизат деца.
-И като по далечно предложение, гледах в "Такъв е живота" за семейството от Англия, което гледа 2 деца с увреждания и това е работата и на двамата родители. Чудя се дали нещо подобно не може и в БГ да се предложи.

Последна редакция: сб, 17 ное 2007, 08:49 от tigonew

# 4
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
... защо вменяваме още едно чувство на вина в майките на специалните деца...
Мислиш ли, че това е целта ми? Съжалявам ако мислиш така за мен. Наистина съжалявам. Ок- темата е тъпа и не на място. Ще я заключа.
Съветите обаче не са лоши и ще си ги отбележа. Благодаря.

# 5
  • Мнения: 1 710
Валя, не знам защо си мислиш, че това не е време за такава тема. Напротив - около празниците най-малкото, което правим е да мислим и за тези деца. А кой ако не ние, майките на специалните деца можем най-пълно да разберем нуждата от грижа за тях. Да, всяка от нас е ангажирана и едва ли имаме време за всичко, но пък можем да раждаме идеи зад които понякога заставаме. И мисля, че сме го показали, кога повече, кога по-малко. Така че отключвам темата и тя не е още един опит за вменяване на вина.

# 6
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Къде се намира този дом?

# 7
  • Мнения: 3 914
Валя, не знам защо си мислиш, че това не е време за такава тема. Напротив - около празниците най-малкото, което правим е да мислим и за тези деца. А кой ако не ние, майките на специалните деца можем най-пълно да разберем нуждата от грижа за тях. Да, всяка от нас е ангажирана и едва ли имаме време за всичко, но пък можем да раждаме идеи зад които понякога заставаме. И мисля, че сме го показали, кога повече, кога по-малко. Така че отключвам темата и тя не е още един опит за вменяване на вина.
Peace и аз така мисля.
Темата е страхотна   bouquet

# 8
  • Мнения: 1 271
тук
Намира се на пряка на Щросмаер - ул. Порой мисля, че беше номер 16.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 412
Преди около година бях чела темата, в която обсъждахте ходенето в Света Параскева. Майката трябва да си извади здравна книжка и ходи без деца. С децата от дома трябва мин. да се работи 2-3 пъти в седмицата. От всичко това си парвя извода, че майката трябва да отдели 2-3 дни в седмицата по 1/2 ден, да намери кой да й гледа детето, за да бъде доброволка. Домът се намира във Фондови жилища. Тогавашните условия ме изпълниха с чувство за вина, че не мога да се включа. Няма кой да ми гледа детето толкова често и за толкова дълъг период. Не знам дали има промяна в условията.

Но съм напълно съгласна, че тема за децата от домовете трябва да има, защото майките имат знания и не обръщат глава, когато видят дете с проблем.

# 10
  • Мнения: 3 504
Това, което прочетох ме наведе на мисълта, че майките от Движение за българските майки /ДБМ/ помагат на такива домове и на децата в тях. С тях свързали ли сте се? Ето тук в Пловдив организират благотворителен коледен базар с изработени неща от самите майки от движението. Аз също участвам там.

Преди това се събираха пари за подаръци и за организирането на парти за ЧРД в такъв дом в Асеновград.

Попитайте ДБМ в София, дали този дом влиза в тяхните планове за Коледа и да се включите и вие с вашата помощ, подаръци и внимание не са излишни никога Peace

# 11
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Преди около година бях чела темата, в която обсъждахте ходенето в Света Параскева. Майката трябва да си извади здравна книжка и ходи без деца. С децата от дома трябва мин. да се работи 2-3 пъти в седмицата. От всичко това си парвя извода, че майката трябва да отдели 2-3 дни в седмицата по 1/2 ден, да намери кой да й гледа детето, за да бъде доброволка. Домът се намира във Фондови жилища. Тогавашните условия ме изпълниха с чувство за вина, че не мога да се включа. Няма кой да ми гледа детето толкова често и за толкова дълъг период. Не знам дали има промяна в условията.

Но съм напълно съгласна, че тема за децата от домовете трябва да има, защото майките имат знания и не обръщат глава, когато видят дете с проблем.

ВАленце, аз също се чувствам виновна - не заради темата ти, а пхо принцип
всеки път се чувствам така като говоря с РОси по тел и слушам каков правят за другите, а аз не мога нищо...
вината за тези мои чувства си е моя ,а Танчето не е искала да те обиди или да каже, че темата не е на място
просто може би ние дето си се чувстваме виновни така реагираме...
мисля си, че ако някой от нас мислеше за теб по начин да заключваш темата си - нямаше да си МОД отдавна....
така че не е нужно както сами ми казвате често да ставаме мнителни - достатъчна съм аз тук такава Wink добра съм в това затова моля не ми изземайте функциите

а идеите на Таняа са прекрасни - особено последната - да се осигори д9остъп на майките с деца като терапия....и като начин хем своето да гледаш хем да помогнеш

# 12
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
ДБМ се грижат и за този дом. На тях също не им стигат ръцете. ДБМ се грижат за много домове- ние не можем за много. Предложих този дом, заради няколко причини. Много от вас са ходили там и знаят условията. Аз познавам директора и нуждите до известна степен. Много от децата в дома са с увреждания. Персоналът е добронамерен начело с директорката. Аз не очаквам и не ми се иска да е някакво спорадично действие доброволната работа с дома- не само с децата, но и помощ за проекти например или идеи, или информация, или обучение на персонала, или обучение и организиране на доброволци, което са наши приятели близки, които са по- свободни. Иска ми се да сме последователни. След като мислих дълго време се сетих за една моя приятелка, която по друг повод беше дала страхотни идеи за подготовка на такава дейност за да може да бъде тя успешна.
първото което можем да направим да анализираме ситуацията. Отварят се два въпроса:
1. Положителни неща- ресурси и всичко което е на наша страна.
2. Спънки- това, което ни липсва и за сега не е на наша страна.
Ако желаете и мислите, че има наистина смисъл моля ви отговорете на тези въпроси.
моите отговори за сега са:
1.1. Познавам директорката.
1.2. Положително настроена.
1.3. Позитивен персонал.
***
2.1. Нямаме парични средства.

И един последен въпрос- смятате ли, че наистина можем да го направим? 256 пъти е видяна темата и има 11 отговора и един на лични.

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
значи ако искаш моя искрен отговор - можем някои от нас да разучим правилата по окито се тпускат средства, можем да помогнем в набиране на персонал после и да дадем идеи
искрено вярвам че ще можем да съберем и някои неща за тям - но това е

на 100% знам че никой няма да иде - не повече от един - два пъти инцидентно или дори да са повече - ще са инцидентни
уви хората в моето материално положение нямат свободното време да ходят да помагат - мога да опрганизирам всичко - но за инцидентно - т.е.е днес ще дойде баща ми, после брат ми,

# 14
  • Мнения: 460
Аз съм една от тези, дето често преглеждат темата без да са писали. В началото на лятото, когато казаха, че Йони е приета в дг си казах, че ще използвам част от времето, докато тя е там, за да помагам на тези деца, защото знам че именно ръцете не стигат за за гушкат и помагат. Но сега се оказа, че тя ще е в дг най много за по 2 часа на ден, заради това че е по специална и заради диетата й. Разбирам tigonew, защото когато прочетох темата се усетих как кърша пръсти вътрешно и не мога да го измисля как да помагам.
Погледнах къде се намира сградата на дома, понеже е сравнително близко до Центъра за работа с аутисти, където Йони ще посещава 2 пъти по 2 часа скоро. Бих могла да ходя за 1 час в Дома, 2 пъти седмично, знам че е крайно недостатъчно, но засега е единственото което мога да предложа. Роско проговори късно, Йони е аутист, покрай логопедите ни се научихме да правим различни креативни неща, които развиват дечицата. Ще нося материали и ще помагам, ако нямат нищо против.

Общи условия

Активация на акаунт