Хайде да обсъдим тоя жълтък, но по "научно" :)

  • 982
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 115
Лутам се тия дни да го почвам ли да не го ли почвам.Едни казват много е важен за мозъчето Simple Smile им и нервната система, други казват не им е нужен първата година.Знам че има много теми за жълтъка но във всички чета:"Аз дадох едикога си.А аз еди кога си Аз пък тогава" Но защо тогава? Давайте статии, причини, доказателства за ползата или пък вредата му и в крайна сматка кое е повече.  Rolling Eyes

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не мисля, че има вреда от жълтъка - вреда може да има при ненавременно даване на всяка една храна, а реално алергиите се предизвикват основно от белтъка на яйцето (заради чуждия протеин). Т.е. препоръката за силно отлагане на въвеждането му е заради извънредна предпазливост във връзка с превенция на алергиите.
На практика жълтъкът е добър източник на лесно усвоимо желязо и на холестерол, който е изходно съединение за определени хормони в организма. Така че - въведен на един малко по-късен етап след началното захранване - може да е полезно допълнение към детската диета.

# 2
  • Мнения: 1 896
А вярно ли е това, че желязото в него е лесно усвоимо? Щото съм го чела на много места това, но също съм срещала и че изобщо не можело да се усвои?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Явно и това е една от спорните теми - сега се зарових повечко. Значи, съществуват изследвания, според които с прибавката на вит.С желязото от жълтъка се усвоява на 100% (изследванията са върху мишки обаче и са бая старички, от 1972г)). Според други - сред протеините на жълтъка имало едно вещество, фосвитин, което свързва желязото не само от жълтъка, но и от останалата храна и то прави неусвоимо за организма (пак изследвания върху мишки). Второто изследване е правено с яйца на прах, предполагам че и това има значение.
Най-много ми хареса това изследване обаче, защото е правено директно върху деца в съответната възрастова група и е от достоверен източник:
Nutritional effect of including egg yolk in the weaning diet of  … controlled trial.
Та според него жълтъкът е ценна храна и е добър източник на желязо за периода на отбиването на детето (т.е. включването на други храни към кърмата).

# 4
  • Мнения: 1 081
Ами не прочетох изследването осторожно, домързя ме  Embarassed  Но ми хареса, че не е крайно. Та значи, след годинка, е Ок да се дава жълтък, нали? Аз  малко съм позакъсняла, но тия дни ще пробвам. Защото периода на отбиване, "т.е включване на други храни към кърмата", при доста мами от тук е едно бая разтегливо понятие...Засега тоз период при нас е 10 месеца, и хич не му се види края. Затуй реших:жълтък след годинката, но преди 1.6 мес...Голяма математика  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 896
То в изследването не става дума дали е ок, а дали има смисъл - дали се набавя желязо от него. Явно че се набавя някакво желязо все пак.

# 6
  • Мнения: 1 081
Е да де,бъдете снизходителни към неделното ми лежерно настроение   bouquet , исках да напиша, че някъде след годинката, според мен, след прочетеното по диагонал, може да се дава жълтък, като достатъчно късна възраст за превенция срещу алергиите, и преди годинка и половина, когато се предполага, че детето е намалило кърмата, която доставя безценното желязо, и има нужда от друг източник, който може да е точно кокоши жълтък.

# 7
  • Мнения: 1 117
Аз дадох жълтък преди седмица и лекинко ми се обрина - някъде около 6-7 пъпки . Повече не дадох и ще изчакам до годинката

# 8
  • Мнения: 97
Може ли и аз да се включа с резултатите от едно "изследване" върху моите синове.Не претендирам да тълкувам правилно, но...
Баткото захраних по "изпитаната наша" схема след навършени 3 месеца.Естествено и сок давах от 2-рия, ама не много редовно, защото интуицията ми започна да ме ръчка с въпроси(според майка ми ме мързяло Blush).Общо взето поради липса на инфо не кърмих дълго.Четири месеца, от които последния с дохранване. ooooh! Като цяло много старателно спазвах схемата и единствената волност, която си позволих беше да отложа жълтъка от 5-ти за 7-8 месец.И за да съм още по-изчерпателна - до края на 9-тия месец пиеше АМ, след това кисело мляко.
Резултатът от изследванията му - на 6 месеца: хемогл. 126, - на 12 месеца: 117.
Малкият още го кърмя, когато си поиска.Захраних го в края на 5-тия месец.Месото го опита чак към края на 9-тия месец.Захранването му е леееко комбинирано с педагогическото захранване.Заради това се е сблъсквал с яйцето(а не само с жълтъка) в кексове, баници и супи, но в толкова минимални количества, че не го броя.Започнах да му давам по малко жълтък едва от тази седмица.АМ естествено не пие.
Неговите резултати са - почти на 7 месеца: хемогл. 105, почти на 11 месеца: 111, - на 12 месеца: 128.
Като видях последния резултат останах силно изненадана.Как на баткото му пада след приемане на желязо от всякакви източници, а на дребоса расте без да яде толкова богатия жълтък. newsm78
Сори за това, че не ми е научен примера и може да съм се оляла в детайлите.Исках да представя случая максим. пълно и да дам още материал за размисъл, специално по повод желязото от жълтъка.

Общи условия

Активация на акаунт