Изпитана рецепта за обредна пита

  • 12 157
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 298
Здравейте,
миналата седмица правих една сукана пита, на която ме е учила баба ми. Стана много хубава. Но тя се навива  като баница, а аз искам да пробвам да направя питка, гладка отгоре с орнаменти. Не знам обаче от това моето тесто дали ще се получи и как точно се прави. Ако някоя е правила такава пита и е ставала хубава, моля да каже рецептата. Ето моята:
СУКАНА ПИТА1 кубче мая
1 пакетче масло
700 мл прясно мляко
1 яйце + 1 жълтък
2 с.л. олио
2 с.л. захар
брашно 1,5-2 кг

В съд слагам  една чаша мляко, добавям захарта и олиото. Разтварям маята и оставям на топло да втаса около 20 мин.
След като втаса маята се прибавя при останалото мляко и яйцето и след това цялата тази смес се излива в брашното, като преди това се прави кладенче и внимателно се замесва.
Меси се до меко, да не залепва по пръстите. След това тестото се разделя на три  и всяка топка се меси отново. Разточва се на кора, колкото по-тънка, толкова по-добре и отгоре се поръсва с капки разтопено масло. Така получените три кори се слагат една върху друга. И се завиват с помощта на някаква хартия, която е положена отдолу, на руло. След това рулото се захваща от единия край и започва да се усуква и леко да се разтегля. След което се завива на спирала и се слага в намазнена тавичка. В началото не запълва цялата тава, но се оставя около 20 мин на топличко преди да се почне печенето да втаса. Маже се с жълтък и се пече.
Става много вкусна, дебела пита, особено като е хубаво усукана се къса почти като козунак.
За по-начинаещи- тези дози са за голяма питка, става една огромна тава.
Дано нещо не съм пропуснала да ви напиша, че рецептата не е пред мен, но мисля че всичко написах. Бая играчка е, но си заслужава резултата. Ще съм ви благодарна ако ми дадете идея как се правят онези така красиви и вкусни обредни пити. Grinning  Grinning  Grinning

# 1
*vera, абе не знам как ги правят обредните пити, но докато работех навремето в една сладкарница, когато поръчеха обредни пити единственото по-различно беше само окрасата. Иначе от същото тесто правеха и тутманици, и милинки , и хамбургери (питките) и какво ли не.....
Та майстора си правеше отделно джурканица за окрасата само от вода, брашно и сол.
Аз съм пробвала от това, от което правя питата да си правя окраса, но не става така ефектно, защото и самата тя се надува много и по някога ми се е пукала дори Sad . Та това са моите наблюдения де Grinning

# 2
  • Мнения: 4 298
Ами освен да опитам от същото тесто, без да го разточвам. Тъкмо по-малко брашно ще поеме и ще стане по-меко. А за украсата ще пробвам твоето предложение. Благодаря.  Grinning

# 3
  • Мнения: 1 116
Цитат на: *vera
Ще съм ви благодарна ако ми дадете идея как се правят онези така красиви и вкусни обредни пити. Grinning  Grinning  Grinning

Отделяш една малка топка, а другото го оформяш ня една цяла гладка питка и така го слагаш в тавата да втаса. Малката топка я замесваш с още брашно, докато стане доста твърдо тесто и от него си правиш фигурките.

Общи условия

Активация на акаунт