Вредни ли са бебешките пюрета?

  • 2 119
  • 28
  •   1
Отговори
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Ето това ме озадачи много newsm78
http://www.lekar.bg/news-41/info-215

Никога не съм си и помисляла, че пюрето не е добро за детето от тази гледна точка(представената в статията).
Моля, дайте малко повече инфо, ако разполагате с такова, по този въпрос, защото в действителност съм много озадачена!
Срещала съм във форума, много мнения на мами, че децата им не искат да дъвчат, моят хубустник също не иска и доесега повечето му храни ги пасирам, за да му е по - лесно.След като прочетох обаче тази статия, се чудя добра или лоша услуга му правя с това пасиране...

# 1
  • Мнения: 6 438
Не мисля,че може да се направи толкова обощен извод,че пюретата са вредни.В началото(6 месец)просто няма как да даваш на бебешока не пасирана храна.Аз вече му я пасирам по-малко,като оставя по-големи парчета вътре.Купешките пчрета също са съобразени с това и не са толкова фино пасирани.А и не бих се доверила много на лекарка,която ме съветва на 6 месеца да отбия детето си Naughty

# 2
  • Мнения: 842
Според мен става въпрос за т.нар. педагогическо захранване

# 3
  • Мнения: 537
Ама, че здравен консуслтант, да съветва да се отбива бебе на 6 месеца  newsm78 Че какво пречи да даваш твърда храна + кърма да кажем.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 011
Ти пасираш на 2-годишният ти син, така ли да разбираме?
Аз бавничко започнах да въвеждам по-големи парченца от 8-месеца и на 10 месеца вече не пасирах. Друг е въпроса, че моя не обича например настъргани плодове и тях засега ги мачкам или пасирам, но е въпрос на малко търпение от моя страна да го науча и тях да яде непасирани.
Иначе си дъвче доста усилено и то одавна.

Снаха ми работи в детска градина, тази година е поела първа група, най-малките в детската градина. Имат доста дечица, които ядат само пасирано. Научават се да ядат нормална храна точно за седмица.

# 5
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Ти пасираш на 2-годишният ти син, така ли да разбираме?
Ами...да EmbarassedНе иска да дъвче.Смятам, че го мързи да дъвче.Е понякога, когато му правя разни бисквитки такива подобни, гризка и всичко е ОК, обаче готвена храна - направо гълта и иска още и още и още...''Зъбим''(дъвчем показно точно пред него) обаче той не иска да дъвче...

# 6
  • Мнения: 5 790
Поредната изтрещяла лелка, която й се е приискало да става известна, като пише безумни статии. Айде нема нужда!

Ти пасираш на 2-годишният ти син, така ли да разбираме?

Пасирах до 2 години и половина и не виждам абсолютно никакъв проблем в това. Да познаваш възрастен човек, който не може да дъвчи? Няма да си тормозя детето, ако иска пасирано да му бутам парчета в устата, щото некой си бил казал, че след 1 година трябвало твърда храна.

Ами...да EmbarassedНе иска да дъвче.Смятам, че го мързи да дъвче.Е понякога, когато му правя разни бисквитки такива подобни, гризка и всичко е ОК, обаче готвена храна - направо гълта и иска още и още и още...''Зъбим''(дъвчем показно точно пред него) обаче той не иска да дъвче...

Ще започне, не му се притеснявай хич!

# 7
  • София
  • Мнения: 6 011
Пасирах до 2 години и половина и не виждам абсолютно никакъв проблем в това. Да познаваш възрастен човек, който не може да дъвчи? Няма да си тормозя детето, ако иска пасирано да му бутам парчета в устата, щото некой си бил казал, че след 1 година трябвало твърда храна.
Нещо явно не си ме разбрала.  newsm78
И аз не виждам проблем, че детето не иска да дъвче, даже затова дадох пример с детската градина, където в първа група доста деца не дъвчат и ядат пасирано. Сина ми също яде някои плодове пасирани и досега.
Плюс това съвсем не ми е ясно как точно се учи дете, под годинка примерно, да дъвче. Моят син сам се научи да дъвче, нито съм му показвала, нито е ял някога с нас на масата за да му даваме пример.

# 8
  • Мнения: 4 290
Оф, то толкова неща станаха изведнъж вредни, че чак взех да се депресирам като се сетя колко неща съм давала на моето дете, все "вредни" както излиза.  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 5 790
Извинявай, Ники, явно наистина не съм те разбрала. Но непрекъснато се учудвам на теми, в които някоя майка се оплаква, че 8-9-10-месечното й бебе не иска да дъвче, а бабите вече се тръшкали, че едва ли не това е най-големия проблем и е станала голяма драма.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
И аз все още понякога пасирам на Тери.Започнах с пюрета и доста време си карахме на тях.Внякой отношения може и да е права/лекарката/,но всеки сам си решава.

# 11
Много интересно.....Само че,аз например кърмих до средата на втория месец и след това кърмата ми просто спря>Започнах с адаптирано мляко.И ега идва въпроса - това даптирано мляко наистина е безвредно,имали истина в слуховете,че адапт млека били канцерогенни.?!?!?!Тази лекарка ,наистина както каза предна мама,май иска да стане известна.Кое дава гаранция,е с яденете на адапт.мл детето си набавя всичко необходимо като вит,мин,баластни вещества,ензими.Кой ще докаже,че са полезни или обратното.В пюретата-зеленукови и плодови и най-вече дом приготвени има такъв огормен набор от вит,мин и мн.други,които са необходими на малкия човек....Съгласна съм само с написаното от нея,че друга храна,освен мляко  трябва да се въведе след 6 месец,защото тогата съзрява и се дооформя храносм. с-ма на бебето.Иначе,не знам,всеки има гледна точка и аз смятам,че колкото повече мнения чуем е и добре и не добре, и затова всяка  мама трябва да извлече най-доброто от тях (според нея).Аз продължавам да й правя дом . зеленч. пюрета,а плодови й давам от тези в търговската мрежа,защото моите отказва,както и соковете ми.Това е моето мнение!

# 12
  • Мнения: 4 496
Най-отдолу пише
....Проф. Дейвид Канди, детски гастроентеролог от Съсекс, предупреждава обаче, че трудно може да се посочи на каква възраст бебетата трябва да започнат да поемат твърда храна, защото дъвкателните умения се развиват с различна скорост у различните бебета.


Това за мен е против всичко, написано в същата статия. И е и моето мнение. Flutter

# 13
  • Мнения: 3 695
Тази статия според мен е написана колкото лаф да става.  Wink

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Пасирах естествено. Без зъби цели парчета ли да гълта? Това не бих казала, че е по-доброто. Постепенно започвах да не пасирам толкова и оставях по-големи парчета. Като започна с попарата, не съм я пасирала, после й давах бисквити, които също не съм пасирала. Лека-полека се научи, не е било проблем. Вече на 2г може и да е проблем тепърва да се учи на обща храна.

Общи условия

Активация на акаунт