За или против даване на вода?

  • 4 910
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 166
Здравейте,
Имаме бебенце на 3 месеца без няколко дена. Досега сме я хранели единствено с кърма, без да даваме вода и други подобни.
От няколко дена, родителското тяло много настойчиво ни критикува защо не сме давали вода на бебка с мотивът, че това е основна част на човешкия организъм, и че видиш ли всички дават вода.
Нашата педиатърка казва, че до 6 месеца е препоръчатилено ако е възможно бебенце да кара само на кърма и няма нужда от вода.
Моля, споделете давате ли вода или не...и какви са доводите ви  - за и против.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 504
Аз лично не съм давала вода...доводите...кърмех на поискване, бебка не искаше вода, пробвах заради натиск, че лишавама детето от вода...но тя така и не пропи...Предното мляко задоволява нуждите на бебето от вода, а задното пък е по-гъсто и по-хранително..Съдържанието на кърмата е около 80% вода, така че...Изследванията на урината на 6 месеца си бяха ок...при условие, че не е пила вода...

# 2
  • Мнения: 738
Напълно съм съгласна с EmilyR!Не слушай старата генерация, а се води по бебчето-то само ще ти покаже какво и кога иска!!! baby_neutral

# 3
  • София
  • Мнения: 1 504
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=230400.0
имаше още еднатема, но немога да я намеря...доста по интересна беше и доста мами се бяха включили...

# 4
  • Мнения: 260
давали сме вода-още от болницата Peace
на нас ни казваха че трябва да пие за 24ч 120гр вода Peace
сега вече сме големи и "кълвем"  на сокчета Peace

# 5
  • Мнения: 753
СЗО /Световната здравна организация/ съветва да се кърми изключително до навършване на 6 месеца - т.е. да се дава само кърма на бебето, когато то поиска!Така съм правила, той и не поиска да пие дори глюкозата за жълтеницата нито чая от копър срещу колики...
Основен довод за недаването на H2O знам, че е  бебо да получава кърма, да не се запълва стомахчето с друго, което не е толкова нужно за растежа му през този период!/Кърмата са доказали, че удовлетворява всичките му нужди от храна и течности!
Може би, ако имах лятно бебе в небивали горещини и нямаше много мокри памперси, бих се притеснила да предложа и вода.
И мен много ме критикуваха за водата, за късното захранване, за храненето не под час /да почивало стомахчето/ и т.н.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 504
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=233142.msg5292260#msg5292260
това беше темата:)))
Относно тазгодишните летни жеги...и аз се притеснявах за бебка, но те си знаят най добре бебоците...цокаше на около 2 часа... определено като  беше жадна изоцкавше само предното мляко..пускаше цицата и като я сложех на другата пак така...бях се притеснила за кърмата, но нямах проблеми...така че и лятото изкарахме без вода и само на кърма...

# 7
  • Мнения: 11 003
Кърмя на поискване и затова не давам вода. Смятам, че не е необходимо.

# 8
  • Мнения: 114
Здравей! Аз също не съм давала вода. Аргументите: кърмата съдържа 80% вода. Също ми се наложи да удържам на натиск от страна на родителското и свекървенското тяло. Особено когато при моята бебка взеха да зачестяват прояви на безпокойство в периода на коликите, а после и рефлукса, който още я мъчи, всички около мен приписваха тези проблеми на "недаването на вода". Моето бебе е родено на 16 юни в мнооооого големите жеги и дори тогава не и давах вода, а само кърма. Наблюдавах я, разбира се, за признаци на обезводняване, но така и не видях такива. Потеше се като прасе и си пишкаше във всеки памперс, та все я взимаше отнякъде тая вода, явно.  Mr. Green
Сега се опитвам да давам и то по малки милилитри, за да започне да свиква с приема на вода, а и я уча да пие от чаша.
Мисля, че обаче каквото и да прочетеш тук, си е твое решение. Хубаво е то да е информирано решение, затова надникни в Библиотеката. Аз оттам основно съм се учила на грижи за кърмаче.
Успех в избора!   Simple Smile

# 9
  • Мнения: 253
В жегите пробвах да дам вода, защото по едно време все на мен висеше и реших, че е жаден. Категорично отказа - и с лъжичка и от биберон. Не съм давала повече. Кърмих го повече в жегите и си напишкваше памперсите както трябва. Вярвам на детенце - той си знае най-добре.  Peace

# 10
  • Мнения: 176
В началото като се роди Алек, всички вкъщи се опитваха да го наливат с вода горкичкия ми, само и само да не плаче, понеже се хранехме на 3 часа... После бебчо не искаше да суче много и беше кошмар... В един момент си казах- край! Започнах да го кърмя на поискване и спрях водата... Всичко си дойде на място (пу- пу). Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 674
Аз също не съм давала вода.Вече сме на почти 5 месеца ,а водата,която е изпила е не по-вече от 100 грама.Мамите от форума  добре са ти разяснили всичко.

# 12
  • Мнения: 4 394
аз оставих на бебка да разреши спора Laughing.....не и хареса не сим настоявала Peace

# 13
  • Мнения: 100
Смятам че бебето си набавя всичко необходимо с кърмата, затова аз не давам

# 14
  • Мнения: 390
Аз предлагам...бебето решава. Вече е на 6 месеца, започнах захранване, но дори при тези обстоятелства не пие повече от 20 мл на ден...чешейки си венците Grinning

Общи условия

Активация на акаунт