таласемия?

  • 8 447
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 029
здравейте.Преди няколко години съвсем случайно след най- обикновена пкк и биохимия се оказа ,че имам някакъв вид таласемия (всъщност "оказа се" не е точната дума, защото така и нямам изследване точно за тази болест), но показателите ми са точно като за таласемия минима.След като родих ходих на хематолог, но тогава имах и желязодефицитна анемия и тя беше категорична че това не е таласемия и така и не ме изпрати в центъра по хематология където може да се установи в крайна сметка имам ли или не.тогава погледнах кръвни резултати на баща ми и баба ми (защото доколкото знам тази болест се предава от баща на дъщеря и от майка на син) и техните са като моите,сравнително нисък хемохлобин, еритроцити и слава Богу желязо в нормата.Но все пак много се притеснявам за дъщеря си, с нетърпение чакам профилактичните изследвания на кръвта и слава Богу са в норма.Личната й каза че изследване за таласемия се прави след 6-тата година.
Ако има някой с повече инфо за тази болест моля,споделете

# 1
  • Мнения: 8 585
"...Личната й каза че изследване за таласемия се прави след 6-тата година."
-> Абсолютна глупост. След 3-4 месец при бебетата може да се направят изследвания.

Винаги наблягаме на това, че при деца НЕ бива да се дава безразборно желязо, защото при много от децата СЕ касае за носителство на таласемичен ген и таласемия в минорна форма, А НЕ ЗА желязо-недоимъчна анемия.

"...но тогава имах и желязодефицитна анемия и тя беше категорична че това не е таласемия."
->Лошо,много лошо. Ниска квалификация... много е трудно да се различи желязо-недоимъчна анемия от носителство на таласемичен ген и съответна минорна форма на таласемия. Но е напълно възможно с подходящи изследвания,мисъл и подход.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 18:55 от Birdie

# 2
здравейте.Преди няколко години съвсем случайно след най- обикновена пкк и биохимия се оказа ,че имам някакъв вид таласемия (всъщност "оказа се" не е точната дума, защото така и нямам изследване точно за тази болест), но показателите ми са точно като за таласемия минима.След като родих ходих на хематолог, но тогава имах и желязодефицитна анемия и тя беше категорична че това не е таласемия и така и не ме изпрати в центъра по хематология където може да се установи в крайна сметка имам ли или не.тогава погледнах кръвни резултати на баща ми и баба ми (защото доколкото знам тази болест се предава от баща на дъщеря и от майка на син) и техните са като моите,сравнително нисък хемохлобин, еритроцити и слава Богу желязо в нормата.Но все пак много се притеснявам за дъщеря си, с нетърпение чакам профилактичните изследвания на кръвта и слава Богу са в норма.Личната й каза че изследване за таласемия се прави след 6-тата година.
Ако има някой с повече инфо за тази болест моля,споделете

ако таткото не е носител, няма от какво да се притесняваШ

# 3
  • Мнения: 8 585
Това не е съвсем така.

# 4
Това не е съвсем така.

заЩо? може ли малко по_подробно?

# 5
  • Мнения: 1 029
да и аз искам малко повече подробности ако може, разбира се? има ли някакви външни признаци за наличие на болеста и въобще ако не се направи изследването може ли да се разбере че човек е болен от това?

пп.аз самата нямам никакви оплаквания

# 6
  • Мнения: 1 029
а и още нещо се сетих, задължително ли е желязото да е над нормата при таласемията?

# 7
  • Мнения: 8 585
Ще се радвам да Ви видя на това място:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=34.0

Не участвам вече във форумите тук.
Пиша само в крайни случаи по особено важни въпроси.

# 8
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Мъжа ми и големия ми син са носители на таласемия. Действително както е казала gioia ако таткото не е носител на такъв ген детето ти може да е носител, но няма да е болно - т.е няма да има тежката форма на таласемия. Носителите на леката форма си живеят като здрави хора. Свекърва ми е разбрала че има таласемия на 40 години след като е родила безпроблемно 3 деца. Сега е над 70-годишна, но все още се радва на добро здраве. Мъжа ми разбра че е носител когато се роди големия ни син и лекарката ни прати на изследвания за да разберем що за анемия има. Тогава сина ни беше на 6 месеца. Първия признак на таласемия е ниския хемоглобин. Мъжа ми и сина ми са с хемоглобин около 100-110 докато аз и малкия ни син сме със 140. Не е добра идея да се пие желязо. Абсолютно забранено е да се пие БИСЕПТОЛ!!! както и да се яде бакла.  При нас таласемията се е предала от майката на сина и от бащата на сина. Сестрите на мъжа ми не са си правили изследвания и не знаем дали са носители.  При един родител носител вероятността е 25% да е носител детето като не мисля че има значение детето от какъв пол е. % велоятност се определя така понеже носителя има един здрав и един "болен" ген а здравия родител има два здрави.

# 9
  • Мнения: 1 029
значи ако аз евентуално имам "нещо общо "с тази болест, значи съм носител.моя хемоглобин е 110-115, а долната граница е 120

# 10
  • Мнения: 8 585
Мъжа ми и големия ми син са носители на таласемия. Действително както е казала gioia ако таткото не е носител на такъв ген детето ти може да е носител, но няма да е болно - т.е няма да има тежката форма на таласемия. Носителите на леката форма си живеят като здрави хора. Свекърва ми е разбрала че има таласемия на 40 години след като е родила безпроблемно 3 деца. Сега е над 70-годишна, но все още се радва на добро здраве. Мъжа ми разбра че е носител когато се роди големия ни син и лекарката ни прати на изследвания за да разберем що за анемия има. Тогава сина ни беше на 6 месеца. Първия признак на таласемия е ниския хемоглобин. Мъжа ми и сина ми са с хемоглобин около 100-110 докато аз и малкия ни син сме със 140. Не е добра идея да се пие желязо. Абсолютно забранено е да се пие БИСЕПТОЛ!!! както и да се яде бакла.  При нас таласемията се е предала от майката на сина и от бащата на сина. Сестрите на мъжа ми не са си правили изследвания и не знаем дали са носители.  При един родител носител вероятността е 25% да е носител детето като не мисля че има значение детето от какъв пол е. % велоятност се определя така понеже носителя има един здрав и един "болен" ген а здравия родител има два здрави.
Това е точно и коректно.

# 11
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
значи ако аз евентуално имам "нещо общо "с тази болест, значи съм носител.моя хемоглобин е 110-115, а долната граница е 120
Да. Има вероятност да си носител. Нисък ти е хемоглобина. Виж хемоглобина на дъщеря ти колко е. Може да накараш и мъжа ти да се изследва.
Нека каже Birdie дали ако дъщеря ти има тежката форма може още да не се е проявила. Според мен ако имаше тежката форма щяхте да сте разбрали вече, така че в най-лошия случай е просто носител.

venny_b, тежката форма се проявява с доста признаци. Децата родени с тежка форма са тежко болни. Не може да се подмине без да се разбере. А носителството е проблем когато детето ти реши да те прави баба да не се събере случайно с друг носител. Така че е добре да се знае, но може да си живее живота без никога да разбере. Единствения проблем е ако някой лекар реши да дава желязо без да направи изследвания дали наистина детето е с желязонедоимъчна анемия което и на  дете без таласемия не е редно да се прави. Също и бисептол да не пият, макар че не е фатално. Така или иначе изключи бисептола от аптечката. И без това има по-добри лекарства.

# 12
  • Мнения: 7 186
А защо не трябва да се приема Бисептол?

Конкретно по темата- категоричното изследване за доказване на Таласемия е електрофореза на хемоглобин, прави се след 1г 3м /цитирам по мнение на хематолог/, освен това се изследват и двамата родители.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 21:33 от Lady Marmalade

# 13
  • Мнения: 8 585
"...категоричното изследване за доказване на Таласемия е електрофореза на хемоглобин, прави се след 1г 3м..."
->Това не е коректно. След 5-6м може да се направи без проблем, както и тук се прави.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 783
Голямата таласемия се проявява още през първото тримесечие на детето.
Бисептолът и баклата са противопоказани при глюкозо-6- фосфатдехидрогеназния дефицит, за таласемиите не съм сигурна.

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 09:26 от Im_im

Общи условия

Активация на акаунт