Въпроси за амниоцинтезата

  • 1 867
  • 19
  •   1
Отговори
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Shocked Защото на мен ми предстои след две седмици и вече давам заето!
Питам- къде, кога, при кого, колко!
И "за" или "против"? #Bad Talk

# 1
  • София
  • Мнения: 1 402
Привет,
наложи се да си направя амниоцентеза през септември 2004. Ходех на женска платена консултация в Шейново, направиха ми изследване /биохимичен скрийнинг/ който показа висок риск за вродени аномалии /синдром на Даун и т.н. За информация при моите години отношението би трябвало да е 1 към 1200 а при мен беше 1 към 133
за мен тази новина беше ужасна  #Shocked  #Shocked  #Shocked преживях най-дългите си дни докато не получихме резултата. .... на мен ми направиха амниоцентезата в Шейново, др. Велев ги извършва. Заплатих сумата от 75 лв на болницата и извършиха манипулацията. След което трябваше да чакам около 20 дни докато излязат резултатите, които се правят само в Майчин дом /ако не се лъжа беше там/.
Аз лично не се колебах дали да си направя амниоцентезата, исках да знам или поне да съм подготвена какво ме чака, на мнение съм че след като модерната медицина предлага възможност да провериш в какво състояние е детенце - то трябва да го направя.
Нямаше човек който да ме успокои в тези дни в които чаках резултатите, др. Велев ни разказа подробно какво ме очаква, каква е процедурата и ме успокои с думите които никога няма да забравя:
АМНИОЦЕНТЕЗАТА се прави за да докажем че с плода и твоето детенце всичко е наред.
Това много ми помогна.

Знам че можеш да направиш амниоцентеза в Майчин дом срещу заплащане.

Успех и знай че няма нищо страшно, стискам палци.

# 2
  • София
  • Мнения: 725
Мила Пипи,

зная много добре как се чувстваш - и аз минах през същия кошмар....
Ходих на платена консултация в Шейново и при биохимичния анализ беше изчислен висок риско от Даун. При това никой не счете да ми обясни за какво въобще става въпрос - колко неточно изследване е това и т.н.
Ходих на генетична консултация при доц. Кременски, който ни поуспокои. По негов съвет си напарвих амниоцинтезата в Майчин дом при Мазнейкова - била най-добра и ми струваше 32 лв - 17 лева си купуваш игла и 15 лева си плащаш видозона. Изследванията за хромозомни болести излязоха след 5 дни, а за Спина бифида след 10.

Стискам палци и дано всичко мине леко и безпроблемно!!!!!!

# 3
  • Мнения: 2 755
Цитат на: pipi67
И "за" или "против"? #Bad Talk

Никога няма да се постигне консенсус по тази тема. Много се изписа по темата. Всеки трябва да вземе решението сам! Няма да ти казвам, колко безсънни нощи изкарах докато взема решение да се подложа на амниоцентеза, или не  ooooh! Накрая реших първо да си направя БХС, който въпреки, че не дава гаранция повече от 70%, все пак е някакъв ориентир. Резултатите бяха отлични и се отказах от амниоцентезата, въпреки че гинеколожката при която ходех 100 пъти ми повтори, че БХС не е надеждно изследване. Да, но амниоцентезата пък не е безобидна манипулация и също има известен риск. Та, след като отказах амниото се подложих на всички видове ехографски изследвания - фетална морфология, фетална ехокардиография и всякакви други изследвания, които могат да установят евентуална малформация. Родих живо и здраво дете, въпреки, че бях в рисковата група - над 35 години.
Нищо не мога да те съветвам. Както казах, това решение всеки си го взема сам. Успех.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Цитат на: Tonita
Цитат на: pipi67
И "за" или "против"? #Bad Talk

Никога няма да се постигне консенсус по тази тема. Много се изписа по темата. Всеки трябва да вземе решението сам! Няма да ти казвам, колко безсънни нощи изкарах докато взема решение да се подложа на амниоцентеза, или не  ooooh! Накрая реших първо да си направя БХС, който въпреки, че не дава гаранция повече от 70%, все пак е някакъв ориентир. Резултатите бяха отлични и се отказах от амниоцентезата, въпреки че гинеколожката при която ходех 100 пъти ми повтори, че БХС не е надеждно изследване. Да, но амниоцентезата пък не е безобидна манипулация и също има известен риск. Та, след като отказах амниото се подложих на всички видове ехографски изследвания - фетална морфология, фетална ехокардиография и всякакви други изследвания, които могат да установят евентуална малформация. Родих живо и здраво дете, въпреки, че бях в рисковата група - над 35 години.
Нищо не мога да те съветвам. Както казах, това решение всеки си го взема сам. Успех.

    Това все едно аз съм го писала Grinning  Grinning  Grinning . Разликата е само, че ще раждам след около 10 дни/планово секцио заради проблеми с ретината Sad /. Надявам се и при мен всичко да е добре....Много дълго го чакахме това бебе.....

# 5
  • по света
  • Мнения: 1 587
Iskam da vi popitam boleznena li e manipolazijata ,kak minava?Az sa6to ste triabva da pravia edin den,ako moze da spodelite opita si s men!

# 6
  • София
  • Мнения: 15 198
Цитат на: juliana
Iskam da vi popitam boleznena li e manipolazijata ,kak minava?Az sa6to ste triabva da pravia edin den,ako moze da spodelite opita si s men!


Аз си правих амниоцинтеза. Не бих казала, че е болезнена. Очаквах да е по-неприятна, отколкото всъщност се оказа.
Не ми направиха обезболяване на мястото, където прободе иглата-не беше и необходимо. Усетих убождане, но то е с толкова тъничка игла, че не може да се каже, че боли (като имаш предвид, че аз се ужасявам от инжекции и даже на филм не мога да гледам спринцовки, камо ли наяве). Изтеглянето на амниотичната течност изобщо не се усеща. След това ми сложиха мускулно папаверин (доколкото си спомням) и всъщност това беше най-болезнената част от цялата манипулация.
Не се тревожи! Бъди спокойна и вярвай, че всичко ще бъде наред! Стискам палци.

# 7
  • Мнения: 8 451
Здравей!Правих си амниоцентеза през август.Беше поради висок риск от синдром на Даун.На 35 години съм.Много се бях уплашила но се оказа че изобщо не е страшно.Не боли повече от една обикновена инжекция-и та само за 1-2 секунди.Прави я д-р МазнейковалДоколкото знам-тя и Виолета Димитрова са най-добрите в тази област.Тогава все още не се плащаше.Никой не е намеквал за пари.Малко по-късно я направиха платена.Купих си само иглата-около 20 лева.Мазнейкова ме предупреди да е тънка-явно има и по-дебели.Каза че понякога и носели неподходящи игли.Гледай да не си сама,защото веднага след това дори не те оставят да си полежиш а те изпращат сама да си занесеш взетия материал на 13 етаж.Аз бях с мъжа ми-той отиде а аз седнах на 5 етаж и не се помръднах от там половин час.Толкова време е чакал той за да остави материала.През следващите няколко дни не прави никакви усилия-гледай само да лежиш.Има вариант да ти направят от взетия материа ДНК тест и ще знаеш резултата на 5 ден.Тогава и той беше безплатен-сега не знам.При мен всичко беше наред-но го изживях наистина много зле.Не се притеснявай толкова много-в повечето случаи всичко е наред.Казаха ми и пола-момиченце бях наистина много щастлива.Успех Пипи!!Стискам палци! Grinning

# 8
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Sad Аз също се консултирах с Кременски и даже по негов съвет не си правих БХС, защото така или иначе съм на 37 г. Просто се бях навила за амнио, а сега колкото повече приближава , толкова повече съм се уплашила. Все пак друго е , когато го чуваш от жени, минали по този път, с които всичко е нарад! Много ми помагате, а и не съм единствената в очакване. Аз също чух много хубави неща за Мазнейкова и Димитрова и ще контактувам с тях. Ще се молите за мен и ще ми стискате палци! #2gunfire

# 9
  • Мнения: 4 212
Аз също си правих амниоцентеза. Болезнена не е, по скоро страха който носих със себе си беше по силен. Процедурата трае около 40, 50 секунди. Иглата не е много тънка, но и болка няма, през цялото време сестрата и доктора ти приказват някакви отвле4ени неща, или те питат разни работи. При мен дезинфекцираха корема и действаха, сложиха ми марля и после станах и отидох в стаята за по4ивка. Задължително се лежи 2 4аса, а след като си отидеш в къщи, 2 дена е добре да лежиш. Тук в Испания процедурата е безплатана. Желая ти успех.

# 10
  • Мнения: 132
Бих искала да споделя с някого страховете си при очакване на резултатите от амниоцинтезата. От БХС получих резултат висок риск 1:54, а аз съм на 31 години. Д-р Димитрова ми направи амниоцинтеза и днес или утре чакама резултат за Даун. Ще се пръсна от безпокойство и напрежение!!!!  Как беше при вас ?!?!?!

# 11
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Успокой се, аз съм на 39.Миналата година, когато бях бременна, моят риск също беше доста голям /по-голям от твоя/, що сълзи изплаках, още повече че при мен закъсняха със самото изследване. Но всичко си беше в норма, и сега си имам една страхотна принцеса, която дори вече се опитва да прохожда. Стискам ти палци и ти желая лека бременност и раждане  Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 725
Ох мила,

абсолютно те разбирам как се чувстваш!!!!!
Аз отслабнах 2 килограма докато чаках резултатите от Даун - при това само за седмица - обаждах се нон-стоп в Майчин дом да питам готов ли е резултата и т.н.
Слама богу нямаше никакъв проблем, ама и този биохимичен скрининг е толкоз неточен, че нямам думи.....
Аз с второто дете няма да си го правя!!!!
Успокой се - според мен повече се вреди на детето като те подлагат на всичко това - всички притеснения, страхове и безсънни нощи....
Стискаме палци и всичко ще е наред!!!!!!!!!!!!!!!!

# 13
  • Мнения: 6 472
БХС-то е доста неточно изследване, така че не се шашкай толкова Grinning Всичко ще бъде наред:)  За съжаление, както и да те успокояваме, на тебе ще ти е свито под лъжичката Confused

# 14
  • Мнения: 132
Благодаря ви безкрайно много за подкрепата!!! Звучи оптимистично и успокояващо!!! Аз се страхувам да се обадя и да чуя това, което ще ми кажат там. Консултантите на 13 етаж не са особено добри психолози ......   Sad

Общи условия

Активация на акаунт