Пита "Слънчоглед"

  • 23 671
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 724
Реших да споделя една стара семейна рецепта за питка със сирене и масло
                  Продукти
4 яйца /единият жълтък е за намазване/
около 250 мл. топличка вода
/1 сл .олио
1  равна сл. сол
1 сл. оцет
1 сл. захар
2 пакетчета суха мая /или едно- прясна/
около 180 гр. масло
сирене/ количеството е на вкус/
брашно -колкото поеме /около 1 кг./
Не давам точните количества ,защото зависи от големината на яйцата ,от брашното и тнт....
/Работи се с продукти със стайна температура/
               Приготовление

Брашното се пресява, прави се кладенче и в него се поставят всички продукти, без маслото и сиренето.
Омесва се меко тесто,което се дели на 5 равни части.
Точат се 4 кори с дебелина около половин сантиметър, всяка се маже с меко масло и се троши сирене върху цялата повърхност.
Поставят се една върху друга и внимателно се притискат с точилката /горната кора не се маже/
С помощтана чаша и нож се изрязва кръг в средата и този кръг се поставя в центъра на тавата, в която ще се пече питката.
Останалата част се нарязва на 16 парчета ,всяко от които се навиват като кифлички от широката към тясната страна.
Нареждат се на малки разстояния около кръгчето/ като лъчи/.
Петото топче се дели на 3 части, оформят се фитилчета ,от които се плeтe плитка.
Тази плитка се поставя между кръга и кифличките.
Така подредената питка се оставя на топло ,докато втаса /около 1 час./
Намазва се с останалото масло и разбития жълтък и се пече в умерена фурна.
Става много вкусна и пухкава.
Надявам се да ви хареса  Hug.
Ето моето творение:
 

# 1
  • Мнения: 2 829
Алекс-благодаря за рецептата--  bouquet
идват празници и със сигурност ще се пробвам да я направя

интересно ми е това че има оцет ,той доколкото разбирам се слага при замесването ,нали така

# 2
  • Мнения: 2 724
Алекс-благодаря за рецептата--  bouquet
идват празници и със сигурност ще се пробвам да я направя

интересно ми е това че има оцет ,той доколкото разбирам се слага при замесването ,нали така
Мънки, така е,при замесването се слага Peace.
Рецептата е много стара, получила съм я като наследство /в един оръфан тефтер Laughing/.

# 3
  • Мнения: 832
Точно днес говорих с моите колежки, че искам да направя някоя хубава пита, но хич нямам опит.А така искам да се науча....И ето тази страхотна рецепта.Още в събота ще я направя,нямам търпение.Мъжът ми страшно ще се зарадва.

# 4
  • Мнения: 2 159
не съм правила пити до сега и имам малко сигурно глупавички въпросчета Mr. Green
"Останалата част се нарязва на 16 парчета ,всяко от които се навиват като кифлички от широката към тясната страна." - това триъгълници ли са, не можах да разбера на какви парчета режем?
Пека от горе и отдолу в незагрята предварително фурна или? умерена фурна 180 градуса ли е?
Какви размери е тавата, че ме е страх да не прелее. Мога ли да сложа хартия отдолу?
И последно става ли за прощъпулник, има ли опасност да се разпадне?
Затрупах те с въпроси, ама много ми хареса Peace

# 5
  • Мнения: 2 724
Нарязва се, както се реже торта, парчетата не са трийгълни/ като се изреже кръгчето ,се отрязва и върха на парчето/,дано си ме разбрала, но това няма значение, завиваш от широката към тясната страна Peace.
Аз пека в незагрята фурна ,така питката допълнително втасва.
Моята фурна е с обдухване ,затова пека на 170 градуса, зависи от фурната /но не повече от 180/.
Тавата ми е 30 см диаметър.
Не е нужно да слагаш хартия, намасли добре дъното и го напудри с брашно, не залепва.
Няма опасност да се разпадне, но за прощъпулник мисля ,че трябва да е сладка питка Thinking.
В стария тефтер имам няколко рецепти, но не съм ги правила отдавна и не мога да ги покажа.
Ако се интересуваш, ще напиша рецептите ,а ако имам време, ще ги направя и снимам Hug.

# 6
  • Мнения: 2 159
много ти благодаря за отговорите Hug
ами тогава ще я направя за Коледа Peace
мислех, че вентилатора суши тестените неща и не смеех да го пускам щом имам тесто

# 7
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Страхотна е  Hug

Много ми се иска да я направя, защото с Болярската питка нещо не ми се получи, дано сега имам по- голям успех!!!!

# 8
  • Мнения: 2 724
Страхотна е  Hug

Много ми се иска да я направя, защото с Болярската питка нещо не ми се получи, дано сега имам по- голям успех!!!!
Ще чакам отзиви Hug.
Ще си позволя да ти дам няколко съвета:
Най -важното е продуктите да са със стайна температура.
Брашното трябва да се пресява, да да стане пухкава питката.
Маслото по възможност не го заменяй с маргарин, може да го смесиш с малко зехтин ,за да не прегори при стапянето.
И още нещо- измери си предварително всички необходими продукти и ги подреди пред теб ,да са ти под ръка .

# 9
  • Мнения: 2 724
Барабана, ето това е питка ,подходяща за прощъпулник:
   
Ако се сложи между пластовете сусам, става още по -вкусна.
Отдавна не я бях правила и съм забравила ,че е за по голяма тава.
За малко да я гоня из кухнята ooooh!...
Ето и рецептата:
   Сладка питка
 1 лимон сока и кората
4 суп. лъж. захар
4 яйца ,единия жълтък е за мазане
1 ч.ч. пр. мляко
щипка сол
120 гр .масло
две пакетчета суха мая
5 сл. зехтин или олио
Брашно около 1 кг
Захар за поръсване и сусам по желание.
Брашното се пресява и му се прави кладенче в средата.
Маята се разбърква с топлото мляко, 1 лъж. брашно и 1 лъж. захар и се оставя да кипне.
Към брашното се прибавят яйцата, маята ,захарта, лимона и всичко се омесва на меко тесто.
Разделя се на 4 топки ,които се разточват на кора ,мажат се с разтопената мазнина и се поръсват със сусам.
Слагат се една върху друга, леко се разточват като многолистно тесто и се нарязва на 32 триъгълни парчета.
Всяко се навива от широката към тясната страна и се реди в добре намаслена тава от вън навътре на малки разтояния
   
   
Ако имате висока тава, става много дебела .
Втасва, маже се с яйцето и останалото масло и се ръси обилно със захар ,колкото повече, по- добре.
Пече се в умерена фурна.
Да ви е сладко Hug.

# 10
  • Мнения: 2 159
леле aleks златна си Hug Hug Hug
ще я тествам  уикенда и ще докладвам Wink
а като я извадиш от фурната я поръсваш със захар ли?
колко горе долу трябва да е голяма тавата, че моята е 30см диаметър Confused

# 11
  • Мнения: 2 724
Барабанче, захарта се поръсва преди да я сложиш във фурната ,пече се с нея.
Тавата трябва да е малко по -голяма или още по- добре- по- висока ,тогава става дебела.
Тази на снимката е  30 см в диаметър и дойде малка.
На вкус наподобява козунак .
Непременно сложи сусам  и вътре и отгоре.
Пожелавам ти успех Hug.

# 12
  • Мнения: 7 474
Чудесни питки  Алекс   bouquet

# 13
  • Мнения: 2 724
Чудесни питки  Алекс   bouquet
Лео, благодаря  Hug.
Бях забравила за този стар тефтер .
Има много интересни рецепти.

# 14
  • Мнения: 2 829
Алекс  bouquet

страхотна питка е и тази,поздравления

мъжа ти е късметлия,предполагам,че го знае Laughing

Общи условия

Активация на акаунт