Re: Adobe Illustrator - програма за векторна графика

  • 60 427
  • 531
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 379
мерси, получи се само при един обект Confused
при другия не ще....после пак ще се поборя Rolling Eyes
Другият обект да не би да е с остри ъгли, вместо с плавни?
Острите ъгли нямат водачи при възлите. Но това е поправимо!
С помощта на Convert Anchor Point Tool заострен ъгъл се променя в извивка с възел с водачи, а извивка се превръща в заострен ъгъл и изчезват водачите.
Този инстумент се намира п&#10

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 18:17 от sciura piccolina

# 1
  • Мнения: 2 379
Ето как изглежда интерфейсът на ИлЮстратор:



Най_горната лента е лента на менЮтата.
В ляво (вертикално) се намира Tool Bar, в който са разположени различните инструменти за работа.
Под лентата на менЮтата се намира лентата Options Bar, която сменя съдържанието си според това, какъв инструмент е избран в Tool Bar. Там са допълнителните опции и фините настройки. Simple Smile
В дясно са различните Palettes. Има такава за цветове, за слоеве (Layers, точно като във PhotoShop) и други...

Ето как се наричат различните инструменти:

Буквата в скобите е за по_бърз достъп от клавиатурата.

Някои от инструментите, съдържат в себе си други, подобни инструменти.
Виждате, че в долния десен ъгъл на някои иконки има малка черна стрeлкичка. Това означава, че този инструмент се "разгъва" и може да се избира между него и подобните му.
Например инструментът писалка (Pen Tool) се разгъва в четири разновидности: Нормална писалка за чертане на криви; Писалка, с която да добавяме възли на криви; Писалка, с която да отнемаме възли на криви; Инструмент за промяна на вида възел.

Ето как би изглеждал  Tool Bar, ако се разгънат всички възможни инструменти:


За начало ще се спрем само на някои основни инструменти.

Rectangle Tool служи за изчертаването на правоъгълници. Селектирайте инструмента, кликнете върху полето за работа и, без да пускате бутона на мишката, започнете да влачите. Според движението на ръката ви се изчертава правоъгълник. Ако държите натиснат клавиша Shift, докато чертаете, ще изчертаете идеален квадрат.
При Rectangle Tool се намират и другите инструменти за чертане на геометрични форми.
Rounded Rectangle Tool e за чертаене на правоъгълници със заоблени ъгли. Може да променяте степента на заобляне, ако докато чертаете, натискате стрлка нагоре или стрелка надолу.
Ellipse Tool начертава идеална окръжност, ако натискате Shift, докато чертаете.
Разгледайте и другите инструменти за чертане на геометрични форми и вижте как се променят възможностите за настройки в Options Bar (горе).

Начертайте си някаква фигура и я оставете селектирана.
Настройката на цветовете става от двете квадратчета Fill Swatch и Stroke Swatch съответно за цвят на запълване на фигурата и цвят на контура:

Когато кликнете на някое от двете квадратчета, например на Stroke Swatch, то застава над Fill Swatch и така в този момент можете да избирате цвят за контура на фигурата. Изберете си цвят от Swatches в Color Palette (ако не е на екрана Window/Swatches). Кликнете на квадратчето Fill Swatch, така че да застане отгоре. Вече можете да променяте цвета на запълването.
Малкото бяло квадратче с диагонална червена стрекла (обозначено е с None) маха цвят на запълване или цвят на контур.

Какво представляват фигурите в ИлЮстратор или изобщо във векторните програми? Crazy
Представляват съвкупност от криви и възлови точки, които управляват кривата. Възловите точки изглеждат като малки квадратчета върху кривата. Една окръжност например се състои от 4 възлови точки и 4 криви, които свързват точките.

Начертайте няколко окръжности и ги оцветете в различни цветове.

Можете да се местите от обект на обект, използвайки Select Tool (черната стрелка). Този инструмент селектира целия обект (цялата съвкупност от криви и възли) наведнъж. С този инструмент можете и да местите обекта.
За да промените някоя от вашите окръжности и да постигнете по_странна форма, използвайте Direct Selection Tool (бялата стрелка). С този инструмент се селектират отделни възли или отделни криви от даден обект. Отидете с бялата стрелка до някой неселектиран обект и кликнете някъде на контура му и, без да пускате бутона на мишката, влачете. Ще видите как фигурата се деформира.

При възлите (малките квадратчета) стърчат едни черти. Grinning Това са "водачите" на възела, които определят каква ще е извивката на кривата. Опитайте се да местите водачите, използвайки бялата стрелка, и ще видите как се изменят фигурите.

Сега за писалката (Pen Tool). С писалката се чертае чрез клик+издърпване и после пак клик+издърпване и т.н Така се получава някаква крива с възлови точки там, където кликвате. Ако кликвате без да издърпвате, така правите остри ъгли без водачи и се получава начупена крива.
Когато се чертае, обикновено никой не се старае да изчертае прецизен контур от първия път, а се нахвърля нещо приблизително и после се доизкосурява с употребата на Direct Selection Tool (бялата стрелка).
Можете да прибавяте и да махате възли по някоя крива с помощта на Add Anchor Point Tool и Delete Anchor Point Tool (намират се при Pen Tool).

Можете да чертаете със свободна ръка с моливчето (Pencil Tool). Този инструмент е достатъчно интелигентен, така че сам заглажда несигурностите на движението на ръката и сам си поставя възлите, където трябват. Каквото и да начертаете, пак можете да го осъвършенствате с бялата стрелка.

Различните обекти се наслагват и покриват един друг според последователността им на начертаване. Този ред може да се промени. Слектирайте обектът, който искате да преместите по_нагоре или по надолу и отидете на Object/Arrange и изберете между опциите там. До Arrange можете да стигнете и с клик с десен бутон, когато мишката е върху обекта.
В един слой (layer) можете да имате много обекти. А можете да разполагате обектите и в отделни лейъри, които работят и се застъпват по същия начин като във ФотоШоп.
Обект, който е от по_долен лейър не може да застъпи обект, който е от по_горен лейър, дори и най_упорито да дадете командата Bring To Front десет пъти. Или трябва да разместите лейърите, или да преместите желаните обекти в един и същи лейър.

# 2
  • Мнения: 2 379
След като сте прочели и осъзнали всичко Grinning, за първо упражнение, нарисувайте ми поне една от тези картинки: (без водните знаци на iStockphoto Blush)

http://italiano.istockphoto.com/file_closeup/object/4561914_mini … is.php?id=4561914
http://italiano.istockphoto.com/file_closeup/object/4056841_bask … on.php?id=4056841
http://italiano.istockphoto.com/file_closeup/object/4056364_simp … te.php?id=4056364
http://italiano.istockphoto.com/file_closeup/object/4536761_moun … ge.php?id=4536761
http://italiano.istockphoto.com/file_closeup/object/4127915_cart … nd.php?id=4127915

Да ви подшушна:
Става чрез наслагване на различни обекти.

Приятна работа Hug

# 3
  • Мнения: 6 167
Пълен 'запис'.  Peace Hug
Когато решавах каква програма за вектори да избера  се колебаех м/у  Корел и Илюстратор.
Понеже вече имах някаква бегла представа от Фотошоп реших, че Илюстратора е моята програма.
От няколко месеца не съм се упражнявала -  използвам едни сд-ръководства от Линда.ком
Есеншълс на Илюстратор. До момента успешно съм направила лого на фирмата на мъжа ми, както и някои етикети на продукти.

Програмата според мен е логична за потребителите на Фотошоп,  най-вече интерфейса ( така ли се казва) е почти същия, като на Фотошоп, тоест не се налага да минаваш в съвсем различни гледки и принципи.
Има някои разлики в комбинациите от клавиши - например undo фукнцията е комбинация от различни клавиши в двете програми.
 
Ще следя с интерес   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 884
Оооо, да, от обяд се оглеждам за темата.   bouquet
Установих че Пен тул-а играе ролята на кривите на Безие. Обаче това с водачете не ми се получава с Direct Selection Tool-a.   newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 43 903
я  и тук да се драсна

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Ох, искам и тук да чета .. ама май ще ми стане множко  Tired
Пък и я нямам инсталирана, пък ... кое по-напред, съвсем ще ми се размъти главата  #Crazy
Ще следя пък ще видим  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 2 379
Оооо, да, от обяд се оглеждам за темата.   bouquet
Установих че Пен тул-а играе ролята на кривите на Безие. Обаче това с водачете не ми се получава с Direct Selection Tool-a.   newsm78
Работи, работи. Трябва да цъкнеш точно върху малкото квадратче на края на водача. За някои неща се иска малко прекалено голяма прецизност и избождане на очите. Crazy

Сега бягам, че хората без вечеря вече ще ме бият. Twisted Evil

# 8
  • Мнения: 1 630
запис
Мерси Пиколина    bouquet

# 9
  • Мнения: 1 884
Имам още един въпрос ... ъъъъ къде по дяволите ми е зуум оута.  Joy

# 10
  • Мнения: 1 884
Справих се и без зуум-а,не е голяма работа, тъй като след приближаването не можах да намера как да си върна нормалното вю на документа.
Тъй че, не е много прецизно.



Виж отдолу линиите ми не са добре, освен това съм го рисувала 1:1. Ако се опитам да го увелича, нали няма да загуби качеството.

# 11
  • Мнения: 11 607
От sciura piccolina и SheDevil съм ей така #Crazy #Crazy #Crazy

Вие милост нямате, да знаете......

# 12
  • София
  • Мнения: 43 903
SheDevil - А това вместо да го рисуваш с линии е много по-лесно да го направиш от правоъгълници слети по между си и изобщо комбинирани...иначе може да си го увеличиш колкото искаш, няма проблем....най-много да ти поизтънеят контурите....

# 13
  • Мнения: 6 167
Имам още един въпрос ... ъъъъ къде по дяволите ми е зуум оута.  Joy

вляво лупичката, държиш АЛТ бутона и то става на минусче.
цък.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 743
Уау, аз ще съм мерудия и тук - няма начин просто  Laughing  Hug
Благодарско на Пиколина  Hug

Общи условия

Активация на акаунт