И аз ще питам: хемоглобин, кашички и прочие...

  • 1 952
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 915
Вчера измериха хемоглобина на дъщеря ми: 105, при зададена норма на лабораторията 120.

Да си кажа, малко съм обезпокоена.  Neutral Face Снощи изчетох всичко по форумите за хемоглобина, уж е нормално за кърмено бебе да е по-нисък, но можеше да бъде и по-височък...

Захранвам Мариела от 2 седмици, почнахме с оризова каша от кафяв ориз, на 7мия ден въведох каша от елда, а днес - каша от просо.

Въпросите ми са:

Някой виждал ли е в София да продават амарант?

Добре ли е след около седмица да въведа коприва? Таткото ще ходи на село - и ще набере екологично чиста.

Какво количество каша е нормално да давам? Малката не яде повече от 20-на грама, и то разредени с кърма. Но не защото не иска - всеки ден е различно, аз се опасявам да не й претоваря стомахчето.

Педиатърката ни подхвърли варианти за вдигане на хемоглобина: обичайните месо и жълтък, капки Малтофер...Понеже зная, че захранвам по западната схема, ми предложи да давам месен бульон...
След като въведа и зеленчуци, дали да не дам и месен бульон? ЛЛЛ предлагаше месо като трета въведена храна... Thinking Вашето мнение?

Днес интернет доставчикът ни нещо се излага и нямам достъп до чуждестранни сайтове и нищо не мога да прочета...В "Наръчника за хранене според възрастта..." са си посочили хората месо към 8ми месец, ама дотогава бебоците си папкат обогатени с желязо каши - тук има ли такива Confused:

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Имах абсолютно същите притеснения и въпроси преди два месеца Stuck Out Tongue Даже пусках тема за месото.Ами ако искаш можеш да го дадеш и по-рано, но мами с опит казаха, че децата им не са повишили чувствително хемоглобина от него.Аз започнах да давам по-родовно елда/преди само по-веднъж седмично, щото сме дебелички, сега - през два дни давам, тя е богата на желязо/.Жълтък и месо още не давам, но от миналата седмица - заешки бульон, ама ние сме по-големи де Wink Коприва също давам веднъж седмично.И давай смело повечко храна - няма да й се претовари стомахчето от стотина грама каша или пюре.С просото само  внимавай - има глутен.
И да, има обогатени с желязо готови каши, но то колко се усвоява в такъв изкуствен вид...не мога да кажа.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 249
Не се притеснявай, хемоглобина не ви е толкова нисък и
постепенно ще се вдигне.
По въпросите:
Амарант не съм виждала.
Изчакай с копривата. Това обаче не пречи таткото да набере и да я изсушите за по-късно.
За количеството каша - колкото бебка иска, след кърмене. Между другото, елдата е богата на желязо.
За месото, ако нямате притеснения откъм алергии, давай.

За обогатените с желязо каши, въпросът е спорен, понеже в този му вид е трудноусвоим. Но иначе, да, има такива каши, но не мога да ти кажа като марки.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: belinda

С просото само  внимавай - има глутен.

Няма глутен:)

# 4
  • Мнения: 5 713
И ние сме с нисък хемоглобин според педиатърката- 104. Питах я каква е долната граница при бебета и тя каза 110. Знам, 4е е обезпокояващо ако е под 100. Аз също захранвам късно, но не смятам 4е има някаква връзка Arrow късно захранване- нисък хемоглобин, въпреки 4е майките, с които излизам се опитаха да ми насадят това в главата. Коприва днес за сефте дадох, та не знам дали може да е първи зелен4ук. Ето виж какво намерих за копривата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=12418&highlight=%EA%EE%EF%F0%E8%E2%E0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8177
Обсъдени са и други храни богати на желязо. Елдата, която си по4нала да даваш също съдържа желязо, ние много я ядем.
Капките и на нас ни ги изписаха, но аз не ги давам. Малко съм резервирана. Не съм убедена, 4е трябва да ги пие. Из4етох бая и по този въпрос. Месо и жълтък щом знаеш схемата на късното захранване, ти е ясно кога се дава. Аз ще ги вклю4вам след 9 месец. Месният бульон беше заплануван след 8-я месец, но аз нещо се замотах и още не сме го по4нали.
За обогатените каши с желязо, ами да уж пише на кутиите на купешките, ама дали е така не знам. Ние наблягаме на домашните.
За коли4еството каша в рамките на 10-ина дена стигнахме коли4ество от 150гр.
Аз 4есто давам от тези храни заради желязото: елда, спанак, 4ервено цвекло, авокадо, от днес коприва.
Дано съм ти била полезна Grinning

# 5
  • Мнения: 4 915
Благодаря за отговорите.  Simple Smile
Зная за елдата - имах нисък хемоглобин през бременността и се опитах да я ям на каша, ама нахраних накрая гълъбите с нея.  Sick Добре, че малката я харесва.  Wink

Просото всъщност не съдържа глутен - изчетох поне 20 бебешки и здравни сайта по въпроса. Накрая питах и Бу.  Wink  И е най-богато на желязо сред зърнените храни.

Оф, тая коприва иначе си е полезна, ама нали съдържала оксалова киселина...Ще помисля...
Ще въведа зеленчуци, богати на вит.С, за да се усвоява по-добре желязото...

За месото - поне навършен 7ми месец ще изчакам. В тъмното пуешко има високо "желязно" съдържание, трябва да конфискувам някоя селска пуйка.  Twisted Evil Или по-добре с купешко пюре?

Не сме обременени с алергии, като въведа поне 3 зеленчука, сигурно и месо ще вкарам - ако след контролата след месец не се е вдигнал хемоглобина...Нали от месото се усвоява желязото 25-30%, а от растителните - 2-10%...
Ама ми се стори по-приемлива идеята за бульон, и без това желязото било водноразтворимо и отивало в бульона... Thinking Ще го обмислям пак...

Явно ще увеличим и количеството каши.  Blush

П.П. Забравих да напиша за спанака - не съм му особен фен за храна за беба отсега.  Confused
Първо - заради нитратите в него.
Второ - всъщност той не съдържа висок процент желязо.  Bulb
При изчисляването е объркано мястото на десетичната запетайка. Това го знам още от учителката си по биология.  Stuck Out Tongue А и наскоро четох пак за тази грешка, коментираха, че Попай Моряка трябвало всъщност да яде леща.  Grinning

# 6
  • Мнения: 6 315
На Йоан хемоглобинът му бе малко по-висок от този на твоята беба и според педиатърката това било нормално за всички бебета гледани в София. На него изследванията му ги правихме чак на 7 месеца, защото консултацията на 6 се падаше точно по Коледа... Каза ми да наблегна на месото и жълтъка (аз тогава ги въведох всъщност) и червено цвекло най-вече. Друго по това време като зеленчуци нямаше особено. Пуешкото е добър избор!

Мое мнение е, че листните зеленчуци като коприва и спанак не носят кой знае колко желязо. От тях то е почти неусвоимо, защото съдържат фитати и оксалати и защото не е хем-желязо. Аз спанак давам на дечко - купувам му замразен спанак на Bonduelle в кутия. Там той е като замразени "топчета", които пускам във вряща вода за няколко минути и после пасирам с картофи, моркови и др. зеленчуци.

# 7
  • Мнения: 5 713
За просото 4е не съдържа глутен, не знаех Embarassed Ще трябва да разнообразим менюто с него. За спанака, 4е не е кой знае колко богат на желязо, също съм останала непросветена. Маги него го оби4а за разлика от копривата/ днес беше нещо много отвратена/, аз 4есто давам спанак.

# 8
  • Мнения: 6 315
Забравих да кажа, че аз му правя пюретата и не му давам купешки - в тях има много малко месо.

# 9
  • Мнения: 1 586
За храните нямам какво да допълня. Само ще споделя личен опит.

На 6 месеца Андреа имаше хемоглобин 105, не беше още захранена. Педиатърката ми е от старата школа и я смених декември поради основни неразбирателства по въпросите на гледането на бебе. Въпреки, че е възпитател на старата школа, тя самата ми каза, че макар и хемоглобинът да е леко нисък, не се налага допълнителен прием на желязо, а е достатъчно да наблегна на жълтък и месо (тогава разбра, че детето още тепърва се захранва и беше леко учудена). Жълтък дадох след годинката, детето ми месо не яде. Каши съм давала само купешки безмлечни (пуст мързел - не се наканих за домашните  Embarassed ), зеленчуци и плодове съм давала всякакви - захранени според правилата. На годинка хемоглобинът беше 120 - идеален според мен, макар и на минимума на нашите таблици.

Скоро го писах, но пак ще го повторя - у нас се работи със завишени стойности за норма на хемоглобина. В САЩ дори не се правят профилактични прегледи на 6 месеца, защото се знае, че по принцип тогава децата си имат физиологична анемия. Скоро имаше тема в здравния форум за приема на железни препарати, може да я погледнеш. Общо взето по света не се изписват така с лека ръка, както у нас. Не са толкова безобидни.

Това е, дано малко те успокоя. Не виждам никакъв проблем при вас. Захранвайте си се спокойно Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: verri_77
За просото 4е не съдържа глутен, не знаех Embarassed Ще трябва да разнообразим менюто с него. За спанака, 4е не е кой знае колко богат на желязо, също съм останала непросветена. Маги него го оби4а за разлика от копривата/ днес беше нещо много отвратена/, аз 4есто давам спанак.

Заблудата възникна, понеже на много места на хора, болни от цьолиакия, не препоръчват просо заради опасност от "заразяване"на културата с такава, която е глутенова (например, ако на място дето е расло нещо глутеново, после се посади неглутеново или в завода после ги смесят поради някаква причина). Такива препоръки съм чела и за елдата и амаранта. А при цьолиакийно болните глутена, независимо от количеството, е критичен.

# 11
  • Мнения: 5 713
Цитат на: Andrea$
Общо взето по света не се изписват така с лека ръка, както у нас. Не са толкова безобидни.

Да, така е. Съгласна съм с теб. Въпросния Малтофер се дава при доказана анемия с взета кръв от вената.

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Iva_D
Цитат на: belinda

С просото само  внимавай - има глутен.

Няма глутен:)

Стига бе!Верно ли?Моята информация е,че само елдата, оризът и царевицат нямат.А, и това новото, дето Бу го изкопа отнякъде Laughing
На моята опаковка, купена от диетичен магазин, определено пише,че има Rolling Eyes Ей сега вече съм озадачена......

# 13
  • Мнения: 4 915
Andrea$, мерси за споделеното, действа успокояващо.

Като стигнем до месото, ще предпочета да не е купешко пюре. Добре, че ми напомни, Margarita.  Wink

Червеното цвекло не беше ли алерген, или да не се тревожа, щом не сме обременени с алергии?

# 14
  • Мнения: 6 315
Мисля, че цвеклото не е алерген, но то пък е зеленчукът с най-много нитрати  Rolling Eyes (числата не ги помня, но като факт го запомних). Аз лично му давах по мъничко, то поне е сладко и им харесва на бебетата.

Общи условия

Активация на акаунт