Никулден идва

  • 20 526
  • 186
  •   1
Отговори
  • Мнения: 526
 Този хубав празник идва а в къщи имаме двама именници, сина ми Никола и свекъра ми Кольо та предлагам една рецепта, а от вас чакам още предложения.
  Пълнен шаран:
 шаран до 2кг.
 ориз 0.100кг
 гъби0.100кг
 орехи0.010кг
 черен пипер
 сол
 черен пипер
 чечвен пипер
 една глава лук/малка/, около 0,100г масло
Запържваме лука и гъбите, слагаме ориза и го запържваме докато се "оцъкли" добавяме и подправките. Пълним шарана и го зашиваме. Намазвам тавата с малко олио и покривам тавата с фолио и печем 1ч и 1/2, отвива ме го и го запичами.  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 622
Правя го същия начин и става много вкусен  Laughing

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Майка ми правеше подобен, само че без ориз, а пък лука и орехите бяха много - всъщност основното на плънката. Овиваше го в разточено тесто, което пък става невероятно хрупкаво, като се опече. Спомням си, че аз ядях май почти само коричките.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
А иначе за пържен шаран наскоро ми казаха една рецепта, но не съм я пробвала - след като се нареже шарана на филийки, се залива с кисело мляко и се оставя да престои така поне 2 часа. След това се оттръсква от млякото, топи се в брашно и се пържи по стандартния начин. Ставал много по-вкусен заради киселото мляко. Мисля този никулден да го направя по този начин.

# 4
  • Мнения: 5 001
Този хубав празник идва а в къщи имаме двама именници, сина ми Никола и свекъра ми Кольо та предлагам една рецепта, а от вас чакам още предложения.
  Пълнен шаран:
 шаран до 2кг.
 ориз 0.100кг
 гъби0.100кг
 орехи0.010кг
 черен пипер
 сол
 черен пипер
 чечвен пипер
 една глава лук/малка/, около 0,100г масло
Запържваме лука и гъбите, слагаме ориза и го запържваме докато се "оцъкли" добавяме и подправките. Пълним шарана и го зашиваме. Намазвам тавата с малко олио и покривам тавата с фолио и печем 1ч и 1/2, отвива ме го и го запичами.  bouquet
А ааа това ще го пробвам тази година аз......  bouquet
Досега съм го правила шарана като плакия във фурната,като съм го изкисвала 24 часа за да не ми миреше на тиня..

Последна редакция: пт, 23 ное 2007, 14:03 от TheNMaster

# 5
  • Мнения: 1 906
slava73, шарана го правя точно по този начин. Става много, много вкусен   chef .
Знае ли някой, как точно се прави с тесто  Rolling Eyes ?

# 6
  • Мнения: 162
    Щом казвате, момичета, че е вкусен и аз така щего направя. мъжът ми необича да му мирирше на речна риба, а дъщеря ми е като прахусмукачка като види риба. Мерси за рецептата.  bouquet

# 7
  • Мнения: 814
Пълня шарана по същия начин, но прибавям и малко стафиди и пълнежът става много вкусен.

# 8
  • Мнения: 3 036
Шарана винаги ми мирише на тиня,но заради празника и традицията приготвям хек или скумрия.

# 9
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
За любителите на нетрадиционните ястия, прибавям ето тази вкусна и интересна рецепта :

Ето една стара чешка рецепта(от 19 век) за приготвяне на шаран! Спокойно може да го направите за Никулден, нищо че тук го готвят за Коледа! На мен много ми харесва тази специфична комбинация! А ако нямате шаран, използвайте и друга риба!

Шаран на черно

(Добре е да се приготви ден преди сервиране)

Продукти:

2 с.л. масло
корени за супа(1 морков, малка глава целина,1 корен от магданоз)- настъргани
1 глава лук - ситно нарязана
2 с.л. захар
смес от следните подправки(3 карамфилчета, щипка мащерка, 10 зърна черен пипер, 6 зърна бахар, 1 дафинов лист)
2 резенчета лимон(с кората)
25 мл оцет
750 мл рибен бульон или вода
6 порции шаран
4 с.л мармалад от сливи
100г сушени сливи - нарязани
50г нарязани бадеми
20г стафиди
50г орехи
според оригиналната рецепта се слагат и 2 с.л настъргана меденка(но може да се замени с галета)

Приготовление:

В по-голяма тенджера се запържват в маслото корените за супа и лука. Прибавя се захарта и при непрекъснато бъркане се оставя лука да карамелизира леко.Прибавете подправките, лимона и оставете за минута да си пуснат аромата. След това долейте оцета и оставете да се изпари.Това е основата за соса. Така приготвената основа, залейте с бульона или водата и оставете за около 5 минути да поври.
В леко врящият сос сложете порциите шаран и оставете да се задуши за около 12-15 мин., като от време на време обръщате порциите. След това извадете рибата и в соса разтворете мармалада от сливи.
Сушените плодове и ядките сварете в малко вода за около 5 мин. През това време прецедете соса през ситен гевгир и прибавете плодовете и ядките заедно с водата. Сгъстете с трохите от меденката или с галета. Преди подаване загрейте бавно соса, като в него внимателно сложите порциите шаран. При сервиране ги изваждайте също внимателно, залейте със сос и сервирайте с гарнитура от картофи или ориз или най-добре с традиционните чешки кнедли!

Добър апетит!

# 10
  • Мнения: 526
Ако пържите шаран става по-хрупкав ако вместо да оваляте парчетата в брашно сложете галета.

# 11
  • Мнения: 91
Шарана винаги ми мирише на тиня,но заради празника и традицията приготвям хек или скумрия.
само, че ние си готвим пъстърва заради традицията и май миналата година излезе по евтина и от килограм шаран по мои наблюдения

# 12
  • Мнения: 5 001
Шарана винаги ми мирише на тиня,но заради празника и традицията приготвям хек или скумрия.
А знаете ли поверието,че трябва рибата да е с люспи за ви върви в къщи на пари.... Wink

# 13
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Шарана винаги ми мирише на тиня,но заради празника и традицията приготвям хек или скумрия.
А знаете ли поверието,че трябва рибата да е с люспи за ви върви в къщи на пари.... Wink
Аууу ами аз взимам гол шаран  ooooh!
Иначе правя пълнен шаран с лук,орехи и стафиди и отвън с доматен сос с лук и чесън, става много ароматен и не мирише нито на тиня, нито много много и на риба  Mr. Green
Това с тестото е готино - свекърва ми го прави, но е пипкава история, не е за нервак като мен Mr. Green

# 14
  • Мнения: 5 001
На мен това поверие много ми харесва(за люспите и парите) и затова си купувам шаран с люспи...Хванала съм му цаката с чистенето и готово  Joy

Общи условия

Активация на акаунт