по кой метод отглеждате децата си - български или западен

  • 1 059
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 756
лично аз предпочитам метода , по който се отглеждат децата тук в uk, много по -добър е по отношение на хранене  и закаляване

# 1
  • Мнения: 1 238
Аз незнам какъв метод използвам-както писах в предната тема- каквото ми сърце каже  Wink Старая се храната да е здравословна, ако е студено да е облечена......общо взето гледам да се чувства добре.
Иначе за яденето гледам повечето деца тук наблягат на кренвиршите, пържени картофи, кюфтета, лазаня и спагети със кайма.
За облекло- виждала съм много деца без шапки в студа и с два реда сополи....незнам на туй ли му викат каляване...
За мен е достатъчно да изизаме всеки Божи ден, независимо какво е времето. Просто да е добре облечена. Нямам нищо против да гази в локвите стига да има гумени ботуши и дъждобранче.
Харесва ми това, че тук повечето деца ходят на някакъв спорт- било плуване, карате, езда, гимнастика. Оли ходи от скоро на плуване и за сега е доволна.
За бъгарския начин на отглеждане незнам много- моля сподели.

# 2
  • Мнения: 3 521
Просто следвам желанията на детето си - ако е гладно го храня, ако не желае - не настоявам. Не го насилвам да седи между 5 възглвници от 4 месечно. Не го слагам в проходилка. Не го храня с гевреци и вурст. Не държа 17 или 19 градуса в къщата, само защото някой е решил, че това било оптимална Т. Не го къпя 1 път седмично, но не и всеки ден...с 2 думи - оставила съм я да си живее живота и това явно добре и се  отразява. Mr. Green

# 3
  • Мнения: 1 238
За къпането беше писала нещо в предната тема- как така акробатика?
Аз къпя Оли всеки Божи ден(косата обаче не я мием всеки ден) и мисля, че щом като аз си вземам душ всеки ден, тя също би трябвало да се изплакне. Все пак по цял ден се търкаля по пода в градината, освен това мисля, че дупето трябва да се мие всеки ден. Едно време майка ми така ме е учила- ето едно българско нещо, което съм наследила и което смятам за правилно.  Wink Sunglasses

# 4
  • Мнения: 7 091
Я разяснете на невежите какви са тези западни и български модели на възпитание, че аз нещо не съм запозната и се чудя как да отговоря?  newsm78

# 5
  • Мнения: 4 399
Я разяснете на невежите какви са тези западни и български модели на възпитание, че аз нещо не съм запозната и се чудя как да отговоря?  newsm78

Доколкото разбирам axel_chiara има пред вид методи за отглеждане, не за възпитание. Наистина има голяма разлика като започнеш от това по каква схема се кърми, дава ли се вода на бебе, колко пъти се къпе бебето, кога се захранва, как се захранва, слага ли се да седне или се чака само да го направи, слага ли се в проходилка, кога и как се маха памперса и т.н. и се стигне до това дали да се издаде закон за това че децата трябва да спят на обяд до 7 годишна възраст.

И аз също много съм си била главата какво да взема от БГ и какво да усвоя от чужбина. В общи линии съм си изработила мой модел, някаква смесица от двете страни като се надявам че взимам само най-доброто. Или поне така вярвам в момента в който правя нещата, впоследствие понякога се убеждавам че съм направила грешка. През първите 2 месеца например кърмих по западния модел, след това обаче реших че е време да се влиза в някакъв ритъм. Сложих детето рано на гърне и съм доволна защото много отдавна не ака в памперсите. Но пък не настоявам да ги махаме, смятам че сезонът е неподходящ. Като беше бебе не я къпех всеки ден, а може би около 2 пъти в седмицата. В началото като чух за това ми се стори безумно, после като се замислих, като прочетох, започнах да се чудя защо се налага наистина едно бебе да се къпе всеки ден. То поти ли се? Къде се цапа? Сега мием дупето всеки ден, понякога и по 3 пъти на ден  #Crazy. Нямам избор, като дойде и каже 'мий попо!' не мирясва докато не го измием. Но пак не я къпя всеки ден, поне не през зимния сезон. Това за само дребни примери колкото да илюстрирам че търся път по средата.

# 6
  • Мнения: 404
Аз си я гледам по мой си начин.  Старая се да яде здравословно, макар, че не винаги успявам, особено когато сме навън.  За обличането, никога не е слагала чорапогащник, освен ако не е с пола или рокля.  Памперса свалихме на 2 години и половина,  (отне ни две седмици), макар че започнах да я слагам на гърнето от 9 месечна, и тя уж беше свикнала да ходи на веки 40 мин - 1 час.  Но след това започнах един огромен ремонт и не можех да я чакам да виси по дълго време на гърнето и затова спрях и отложих до втората година.  Чете и на двата езика, но английския чете безупречно, а на български срича.  Както са казали и другите мами, опитвам се да събирам от всички методи по малко, за да постигна оптималния вариант.   Къпем се един път сседмично главата и цялото тяло и всеки ден от шията надолу.  Ходи на балет и на плуване.  Смятам, че се справяме отлично засега. 

# 7
  • на езерото
  • Мнения: 263
   Много се чудих какво да отговоря, преди да стана майка една моя позната ми каза " Каквито и гниги да прочетеш за възпитание и отглеждане няма да ти свършат много работа, най добрият учител е самото дете",мисля че това е абсолютно вярно Peace
  Както са отговории повечето момичета, гледам да е нахранена , облечена според  сезона и чиста .
 

# 8
  • Мнения: 1 545
Самоцитирам се, защото бях писала в предишната тема, без да видя, че е отворена нова  Cry
".... Първо, доста общо е разделението на български и западен подход. Според мен всяка отделна държава, да не кажа област от нея, си има свои традиции за хранене, къпане, обличане и прочие на децата. Има закостенели, които още си гледат децата както бабите са ги учили (без да ги критикувам, просто светът се развива и много нови неща се откриват), и такива, които следват съветите на модерните педиатри. Малък пример - нас ни навличаха, когато имахме температура и щом закашляхме - сироп против кашлица. Сега съветите са при температура децата да са леко облечени и дори - баня с по-хладка вода (я да ви чуе някоя бг баба че къпете дете с температура  ), а кашлицата не се подтиска, защото е нормална защитна реакция на организма, с която изкарва по-бързо бактериите.
Та следвам майчинския си инстинкт и чета много. Приела съм и много от тукашните традиции, които съм преценила за добри. Една от най-великите е бидето - просто след всяко ходене по голяма нужда дупето задължително се мие. Така личната хигиена е "вродена" в италианците. Едно от нещата, за които най-много страдат в чужбина, е липсата на биде  .
Храненето е също доста здравословно. Само дето малко сурови зеленчуци ядат, все са готвени, ама аз си уча детето много салата да яде. Пицата тук съвсем не е факт фууд, а една пълноценна храна, ама това можете да го разберете само ако сте я опитали в Италия, и то на юг от Рим. Иначе всичко, което по света предлагат като пица, е нещо съвсем различно.
Кола давам без ограничение,но когато имаме гости или сме на някой рожден ден. Нормално у нас се пие само вода. До сега не съм прочела нещо за вредното действие на газираните напитки, естествено когато не се прекалява с тях. Къпя детето си лятото всеки ден,  че и по два пъти. Зимата - когато преценя, че трябва. Карам го в къщи да си събува обувките, което си е чисто българска традиция  , тук никой не го прави, но в моята къща не ходим с обувки и той може да се търкаля на чисто.
Такива ми ти работи....."

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
За гледане на бебе, местните методи са много по-малко стресови за майката. Няма нищо здължително, всичко е препоръчително и гледането е песен Simple Smile Непрекъснато се говори за здравословно хранене на децата, но масово на практика наблюдавам обратното. На мен майките много ми се чудят, че още храня щерката с манджи за обяд и вечеря, че синът яде също непрекъснато готвено и салати. От тази гледна точка съм последовател на българските традиции, винаги на масата да има топла манджа и салата  Peace Садвичът, за мен, не е основно ядене. Не слагат сол в яденето, но захар  Sick Даже и в бебешките пюрета прекаляват с нея! Та, аз за мене си намирам златната среда и следвам моя схема Wink

# 10
  • Мнения: 847
Както са се изказали преди мен - всяка майка преценява кое е най -добро за детето.
Хареса ми късното захранване на френската система ,ако така може да се каже...Ина4е се гледаме както ни харесва - детето е отделна ли4ност и се съобразявам с неговите желания.За сега резултата е пове4е от 4удесен - расте здрав и щастлив .

# 11
  • Мнения: 404
Пицата тук съвсем не е факт фууд, а една пълноценна храна, ама това можете да го разберете само ако сте я опитали в Италия, и то на юг от Рим. Иначе всичко, което по света предлагат като пица, е нещо съвсем различно.


В Италия пица не съм яла, но в нашия град има италианска пицерия, която е отворена 1914г и от тогава си работят в нея само членове на семейството.  И пицата не се казва пица, а доматен пай.  Което ще рече, че има много малко кашкавал и мноооого доматен сос.  Тестената част на пицата е съвсем тънка, по-тънка от малкото ми пръстче.  Предполагам, че за такава пица говориш.  Ох, потекоха ми лигите. 

# 12
  • Мнения: 3 423
Не къпя всеки ден, не заголвам паца,
не слагам на гърне, не давам попара,
обличам го с каквото имам, говоря му
на български, не го мажа с мас, не го
въргалям в сол, не го заплашвам, че ще
го пребия, не го слагах в проходилка,
нито го връзвах като куче, никога не
съм се питала по кой метод го отглеждам
или възпитавам. Не ме и интересува. За
мен е важно детето ми да е здраво, да
е нахранено, да е весело и игриво.

# 13
  • Мнения: 613
Сега, като се замисля, май повече с превес на местният модел. По отношение на памперс и на биберон-залъгалка, не съм поставяла никакви срокове на дъщеря си. Няма да напиша кога ги махнахме, за да не бъда обвинена в недобросъвестност  Laughing, но за мене важното беше детето да е спокойно. И двата прехода станаха плавно, точно тогава, когато тя реши че е готова.
Помня, имахме един период /беше около 2/, когато тя ядеше само солени бисквитки. Аз бях много притеснена, но педиатърът ми каза, че въпреки че не го огласява всеки път, но място за притеснения според него няма, стига детето да поема нещо. И това си отшумя без проблеми.
Оставям я да се търкаля по подовете /това много ме шокираше тук в началото Simple Smile/.
С фуул тайм работа нямам време за готвене, така че и тук се доближаваме до местните. Не я насилвам да яде, неща които са полезни, но не обича и не страдам от това. Има и други полезни неща.
Разликите от тука са само: по отношение на ядене, че не и давам сладко,  /освен по повод/ и никакви кендита, плюс газирано.
И втората е, че винаги е навлечена до последно, въпреки че живеем на място където почти не пада сняг. Всички детайли си имаме по облеклото, все едно отиваме в Скандинавия.
Важното за мене, обаче е, че се радвам на много здраво и игриво дете. Какви по важни индикации за една майка от тези  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 7 091
Аааа, значи аз не съм разбрала за какво иде реч. Ами в този случай отговарям- нито един от двата. Имам си някакъв си мой смесен вариант на отглеждане Simple Smile Засега гледам работи, ама знам ли Simple Smile Laughing

Общи условия

Активация на акаунт