до кога да притискаме децата със следобедния сън

  • 4 268
  • 37
  •   1
Отговори
  • тъгата в мен
  • Мнения: 1 041
Е,мамита,дано не съм само аз с тези терзания!Имам едно юначе на близо 5 години и напоследък започна да се измъква от следобедния сън!Вярно е ,че сега сме такъв сезон ,в който не сме постоянно навън и децата(особено такива нинджи като моя)трудно изразходват цялата си енергия и щуротия на която са способни!По стечение на обстоятелствата сеге сме се в къщи-след лекуване с антибиотик-и почти всички занимания ни са предимно в седнало положение:)))-рисуване,пластелини,апликации,пъзели+1филмче...и то,времето минало:)Дошло време пак за лягане-следобедно!каква досада,а?Поне като не спи,лежи задължително и си разглежда някоя книжка или си размишлява над нещо своичко Simple SmileВярно,че към7-8часа вече му "падат батериите" и в 8.30 е заспал,вярно е също,че и на мене така ми е по-рахат,ама това пусто притеснение,че още е малко човече и почивката следобяд е повече от необходима,не ме оставя на мира!Така и така съм майка звяр и ми се полага да настоявам за това пусто спане!+това сега не ходи на градина и ми е паднал в ръчичките Laughing
А отделно,в градината много рядко спи,защото не може да им свикне с тамошното ранно лягане в12.30??!!
п.п
Да го бяхте видяли лятото,как от вилнеене не мога да го събудя нито в4 нито ,нито в 5 часа  rotfImbo

# 1
  • Мнения: 394
Ти сама си отговаряш на въпроса че си права и че така ти е по добре ами защо се измъчваш?
Моя син -1и10 става сутрин към 8-9 часа заспива към 14 и спи до 16-17 часа и няма укротяване до 23 часа ако стане с твоя режим рахат ще съм но ако не спи става нервен след 16 часа че не е спал и няма как! А дъщеря ми четвърта група-5 годишна пееше по време на обедния сън и не е била сама незаспала и не искаше поради този проблем да ходи на градина че все и се карали госпожите, и вече пред училищната група мислеха как в градините да направят така че децата да не спят на обяд а да прелича на режима на училището и някои деца вместо да ги слагат да спят ги оставяха да рисуват но без да говорят високо за да не пречат на другите паралелки който проговори обаче отива да спи!
А сега и времето е такова че не го мъчи детето те няма къде да се изморяват!

# 2
  • Мнения: 3 880
ама това пусто притеснение,че още е малко човече и почивката следобяд е повече от необходима,не ме оставя на мира!

Не се вманиачвай толкова Peace Нито е чак толкова малък, нито следобедния сън е zадължителен. Хората са раzлични, децата съЩо, някои спят до обяд, други в 6 сутринта са кукуряк, един има нужда от много сън, на друг няколко часа са му достатъчни. Щом на детето не му се спи не виждам какъв е смисъла да се натиска, а после пък вечерта да не може да zаспи до средноЩ.
ДъЩеря ми скоро Ще навърШи 4 г. и вече повече от година не спи следобяд. Предпочитам да си ляга по нормално време (към 8 )  и беz да я моля, когато наистина й се спи, отколкото обяд и вечер да се натискаме, караме и иzнервяме вzаимно_ това със сигурност е по_вредно от пропуснатия следобеден сън Wink

# 3
  • Мнения: 4 399
На 5 години определено ми се струва че е късно да настояваш да спи след обяд. В книгите пише че около 3 години повечето деца се отказват от дневния сън. Разбира се всичко е индивидуално и някои и на 8 години може да се нуждаят от него. Но ако твоето дете няма такава нужда, не е на възраст на която трябва да настояваш да спи. Както Биба е казала по-добре е да си ляга вечер по-рано. В Австрия след 3 годишна възраст вече не ги слагат да спят в детската градина (спят само тези, които сами си легнат). Знам че в България практиката е друга, но и тук деца растат и очевидно нямат проблеми с това че не спят след обяд.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 30
А защо го мъчиш да спи?Всяко дете е различно.Което има нужда от следобеден сън си го показва само.Казвам това от собствен опит.Синът ми спеше след обяд до близо 7 год. , докато дъщеря ми се отказа категорично още на 2,5г.След като опитвах да я припивам няколко дни поред,най-сетне аз самата се отказах от идеята.Така като я гледам,се развива добре и съня след обяд не и липсва.В детската градина и се случва да подремне понякога,но много рядко.Важното е да не пречи на децата, които спят.

# 5
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Че вие сте големи, бре.... Моята не помня вече преди колко години спрях да я мъча. Това беше едно от нещата, които много мразех като малка- да трябва да лягам  Sick Ако издържа без проблеми до вечерта, значи е О.К.

# 6
  • Мнения: 1 111
 Че малкият ми дето е на две не спи редовно следобеден сън, какво остава за по-големия-6 г.Той след третата си година спря да спи през деня.Не мисля, че е проблем.

# 7
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Моето дете спи към 8-10 часа нощем и това е. На една година. През ум не ми е минавало, че мога да ЗАДЪЛЖА човешко същество да спи. Най -ранните ми спомени са за това, как съм в яслата и трябва да спя, но не мога и всеки ден се преструвам на заспала по няколко часа, за да не ми се карат.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 227
Мартин е на 5 и половина и никога не съм го насилвала да спи. Не спи следобяд доста отдавна, не помня точно, но повече от година вече. В градината понякога спи, но в повечето случаи си кротува в леглото - това го казват и той, и госпожите. Не виждам смисъл да го принуждавам - на мен самата ми беше някакъв ад този следобеден сън едно време, и до ден днешен не мога да спя през деня ... явно детето се е метнало на майка си  Simple Smile
Ако иска да спи - ляга си сам, ако иска да яде - иска си. Гледам нищо да не е с принуда, защото според мен принудата води до обратен ефект + тормоз за детето и за родителите  Peace

# 9
  • Високо в планината на изобилието
  • Мнения: 484
До четири годишна възраст моят син спеше следобед.После се отказа сам.

# 10
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
до 3 г, малката спеше след обед, после удължи сутрешния сън до 10/11  и така!

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
На 5 години вече не трябва да се притискат. То си е до детето. Ако му се спи, само ще си легне. Моята дъщеря не спеше следобед от 4 годишна, като стана първи клас,започна да спи след училище, но от втори вече не е пожелавала.

# 12
  • тъгата в мен
  • Мнения: 1 041
Айде сега ще пробваме да не спим!Т.е.ще полегнем,че мама е уморена, без караници ще си прочетем по нещо и нищо чудно аз да се удремя!Наистина вечер е голям кеф,когато си легне по-рано,защото и аз тогава се вмъквам в графата"и аз съм човек"  tiptoeА и навсякъде пише,че сънят преди полунощ е много здравословен и полезен!
Аз не си спомням по мое време да съм висяла до късно,докато сега,децата сякаш масово заспиват след22.30!Благодаря на всички за коментарите,ще се постарая да не не се карам много Simple Smile))))

# 13
  • Мнения: 3 192
Моите престанах да ги натискам към 5 годишна възраст. Беше по-лесно от "натискането", а и вечер заспиваха по-рано и по-бързо.

# 14
  • Мнения: X
Моята дъщеря не спи следобед от 2г.6м.
Не иска, не я карам, ако и се спи, сама иска да си легне. Това се случва само, ако е много изморена, защото е ходила някъде сериозно преди обяд.
Така не се тормозя, а вечер заспива много лесно и спи непробудно през ноща.
Когато бях малка много мразех следобедня сън, даже градината мразех заради него, но майка ми ме натискаше до 6 годишна да спя.  Sick С моето сете насилие за хранене и сън не проявявам.
Дори си мечтая за момента, в който сънят няма да е задължителен и в детските градини, но едва ли ще е скоро.

Общи условия

Активация на акаунт