Имам проблем с яденето на пюрето с лъжица

  • 928
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 745
Здравейте момичета!Синът ми е на 4 месеца и реших да го захраня с пюре от морков.Трудно ми е да го правя,понеже той плюе това,което попадне  устата му.Пробвах да сложа пюрето в млякото.Така го яде,но когато увелича количеството на пюрето биберона се запушва.не знам какво да правя.дайте съвет.чета че много майки захранват децата си на 4 месеца с пюре. newsm78

# 1
  • Мнения: 1 183
Aз мисля,че все още не е готов,изчакай 1-2 седмици и пробвай пак,но го давай с лъжица пюрето не в шише,малко по малко ще свикне  Wink

# 2
  • sf
  • Мнения: 10 081
не слагай пюрето в шише. ще си изиграеш лоша шега и съвсем няма да иска лъжица.
по пирнцип трябва време , за да свикне с лъжицата. ще се цапа и плюе, но лека-полека ще свикне.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 523
нормално е да плюе - това е рефлекс. не му слагай пюрето в шишето - идеята е да свикнат с лъжицата. и при нас в началото (преди 4 седмици  Embarassed ) беше така - ама вече се понаучи. Simple Smile

може би все пак е добре да изчакаш 1-2 седмици и пак да пробваш.

# 4
  • Мнения: 351
Моят син пък все едно не е пил мляко с биба ами с лъжица.Яде си без проблеми.Обаче понеже гука от кеф през цялото време докато го храня с пюрето понякога се случва да плювне.И аз бих те посъветвала да не го слагаш(пюрето)в млякото ами да се въоражиш с търпение и леко полеко той ще свикне.Изчакай един два дена и опитай пак само не го насилвай все някога ще стане Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 6 011
Малко дечица възприемат едновременно двете нови за тях неща-различен от млякото вкус и лъжица. На мен ми трябваше почти месец да свикне човека с лъжицата, много труден период беше...

И моят съвет е да не даваш пюрето през биберон, после ще ти е още по-трудно да го научиш с лъжица. Другото важно нещо се оказа позата при хранене-аз го хранех като го държах в моите ръце и претърпявах неуспех след неуспех. После ми казаха, че много по-лесно сатва ако е полуседнал на възглавница и ти да си пред него. Това се оказа добър ход при нас и така се научи да се храни-облегнат полуседнал на възглавница, че нямаше още 6 месеца за да сяда.

Също така зависи каква е лъжичката-ние сменихме доста лъжички от всякакъв материал и цвят, докато се оказа накрая, че най-добре се храни с най-обикновена метална лъжичка за кафе.

Нормално е да плюе храната-бебетата имат силно изразен инстинкт за самосъхранение ии избутват всичко по-твърдо с езика за да не се задавят.

За твое успокоение, ще ти кажа, че в този първи месец от захранването и две лъжички на хранене да глътне си беше голям успех за мен. От 6-месечна възраст е в другата крайност-отказа напълно шишето и всичко яде с лъжица, пие от чаша за възрастен и т.н.

# 6
  • Мнения: 106
Ами ние в началото ядохме 1-2 пъти с лъжица, и после край! Не ще и това си е...
Сега сме на шише  Tired и си ги хапва с удоволствие, даже реве като свърши дажбата с круши или ябълки, много ги обича.
Не мисля, че е кой знае какъв проблем, има време, иначе и ние сме на 4 мес. и малко.

# 7
  • Мнения: 5 940
Извинявай, че не мога да ти дам съвет лично на теб, но мога да посъветвам майките на по-малки бебета какво да правят, за да нямат подобен проблем. Ако смятате, че е необходимо да се дава Вигантол, трябва да го давате с лъжица. Така бебоците свикват с лъжичката и при захранването няма никакъв проблем. Така беше поне с моя син, той си беше свикнал с лъжичката и нямахме никакви притеснения.

# 8
  • Мнения: 46 437
Един от признаците, по които трябва да се водим, че детето е готово за захранване е, че поема храната навътре, а не я избутва с език. Моето беше същото, чак след 6-ти месец се получи. Изчакай. Ако толкова държиш да захранваш, пробвай пак след 1 седмица, ако не, изчакай спокойно месец - два  Peace

# 9
  • Мнения: 1 217
Явно детето ти  не е готово за лъжица.
Изчакай 1 седмица и пробвай пак,но примерно с тиква.
Калоян го захраних малко преди да стане на 5 месеца,но той така ме гледаше
в устата как ям #Crazy,или когато сме седнали на масата да ядеме,просто имах чувството ,
че ако продължи с тези погледи ще се задава.
Казвам го това в смисъл,че е бил готов за захранване.

# 10
  • Мнения: 106
Да, и мен ме гледа, все едно, че ще изяде всичко от приборите ми преди мен.
При нас проблемът дойде, че беше малко болна и аз всички гадости й ги давах с лъжица - голяма грешка! Явно реши, че всичко що е в лъжица е гадно и задължително трябва да се плюе  ooooh!
Та сега не можем излезе на глава...

# 11
  • София
  • Мнения: 17 591
Няма никакъв смисъл от пюрето в шишето за момента (а и по принцип, струва ми се. Не се сещам за особена полза от това). Идеята на лъжицата е да свикне, да почне да въргаля храната в устата си, да се смеси със слюнката и т.н., не директно да отиде в гърлото. Не очаквай да стане веднага и... ами, как да ти кажа, знам, че модата налага да се почне захранването с гадости, но ти би ли яла варен и смлян морков без нищо? Аз лично не. Ако и ти не го харесваш, не се чуди, че детето ти не го иска. Склонна съм да вярвам, че ако му дадеш плодово пюре - банан, ябълка, круша или сливи - много по-бързо ще почне да зяпа, като види лъжичката. И това, дето после нямало да хапнат зеленчук до живот, ако се запознаят първо с плодовете, си е басня. Синът ми папка почти всичко, което му давам с лъжичка - и зеленчуци, и плодове. Е, нищо не може да се сравни с бананите, когато не успявам да загреба със скоростта, с която зейва тази устичка, но това не му пречи да яде и каквото друго му давам. Никога не съм го насилвала - ако иска, иска. Ако не, давам му млякото.

Тук погледнах, че те съветват да изчакаш седмица - аз бих ти препоръчала по-скоро да упорстваш. Всеки ден, по едно и също време, но не настоявай непременно да го изяде. Просто, примерно по обед, го вземи за ядене преди да е изгладняло и почни с 1 - 2 лъжички с нещо  (не морков, нещо, дето да е вкусно и да събужда желание за повторение), с усмивка, с шеги - като игра. Смейте се, забавлявайте се, не се стряскай, че всичко ще изпоцапа или че всичко ще изплюе. Така минутка - две, после си му дай млякото на човечето, но поне ще свикне с идеята за лъжица.

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 00:30 от katiABV

# 12
  • Мнения: 159
Няма никакъв смисъл от пюрето в шишето за момента (а и по принцип, струва ми се. Не се сещам за особена полза от това). Идеята на лъжицата е да свикне, да почне да въргаля храната в устата си, да се смеси със слюнката и т.н., не директно да отиде в гърлото. Не очаквай да стане веднага и... ами, как да ти кажа, знам, че модата налага да се почне захранването с гадости, но ти би ли яла варен и смлян морков без нищо? Аз лично не. Ако и ти не го харесваш, не се чуди, че детето ти не го иска. Склонна съм да вярвам, че ако му дадеш плодово пюре - банан, ябълка, круша или сливи - много по-бързо ще почне да зяпа, като види лъжичката. И това, дето после нямало да хапнат зеленчук до живот, ако се запознаят първо с плодовете, си е басня. Синът ми папка почти всичко, което му давам с лъжичка - и зеленчуци, и плодове. Е, нищо не може да се сравни с бананите, когато не успявам да загреба със скоростта, с която зейва тази устичка, но това не му пречи да яде и каквото друго му давам. Никога не съм го насилвала - ако иска, иска. Ако не, давам му млякото.



Тук погледнах, че те съветват да изчакаш седмица - аз бих ти препоръчала по-скоро да упорстваш. Всеки ден, по едно и също време, но не настоявай непременно да го изяде. Просто, примерно по обед, го вземи за ядене преди да е изгладняло и почни с 1 - 2 лъжички с нещо  (не морков, нещо, дето да е вкусно и да събужда желание за повторение), с усмивка, с шеги - като игра. Смейте се, забавлявайте се, не се стряскай, че всичко ще изпоцапа или че всичко ще изплюе. Така минутка - две, после си му дай млякото на човечето, но поне ще свикне с идеята за лъжица.

Подкрепям! На мен скоро ми предстои захранване с пюренце, но идеята за пюрето в шише и на мен не ми звучи. Аз лично мислех да захраня със зеленчуково пюренце, но ще имам предвид това, което Кати казва и в зависимост от това как малчо реагира ще пробвам с нещо по - вкусничко от морковчето.

# 13
  • Мнения: 1 254
здравейте
аз имах същия проблем като захранвах сина си. А преди това всички капки и лекарства съм му давата с лъжичка- и вигантола и Саб симплекс-(имаше ужасни колики) Първите 10 дена беше прекрасно-всичко си ядеше и не буташе, и изведнъж, О учас! отказа да яде с лъжичката
Хранели сме го по двама и по 1 час-направо настръхвах като дойдеше време за пюрето. На клоуни се правехме, беше чудо..Отказа да си пие и капките с лъжичка  ooooh!
Изчаках 2 седмици-пак същото, И започнах да му давам с биберон-от онези със степените на Авент. Поосле с тези накрайници с по-големите дупки. това за плодово пюре си е ок, ама зеленчуково и местно е абсурд да му даваш с биберон. . Но на този етап за мен беше по-важно малкия да свикне с вкуса на пюрето -а той много го харесваше. И така лека полека свикна и с лъжичката-чак не можах да повярвам. Всичко това в общи линии продължи месец и половина-два. Вече няма никакви проблеми с лъжичката и много си я харесва
Успех и търпение ти желая!

# 14
  • Мнения: 2 960
Наистина е много важно бебето да е готово за захранване. Един от признаците е ,ако си забелязала повишено слюнкоотделяне ,това им помага да се справят с въвеждането на новата храна. Аз започнах храненето ,като слагах сина ми в шезлонгчето ,а не го държах в  себе си. Отначало като му давах лъжичката се опитваше да смуче съдържанието в лея ,а не да лапа...и това е нормално ,все так за първи път му се случва  baby_neutral
   Вкусът също ги дразни-зеленчуковите пюрета  са по различни от сладкия и единстевно познат вкус на млякото. Аз слагах първоначално в зеленчуковите пюрета-пюрето оттиква на Хип. То им придава един сладък вкус и по се харесва от бебето. И така полека -лека се  започват да свикват.
  Но пък ако си решила да опитваш първоначално с шише,то има специални биберони с дупка за  каши-тип звездааа -май на Авент. Но внимателно с това по лесно хранене....да не свикне тогава ,че после #Crazy ще се озориш. Аз лично започнах с лъжичка и полека-лека стана работата.Успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт