Две матки с две маточни шийки!Ами сега???

  • 4 270
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте на всички момичета!!!
Съвсем нова,новиничка съм във форума.Моят проблем е,че съм с две матки и две маточни шийки,но пък яйчниците са ми само два!Опитвам се да забременея,но за сега нищо.Докторката ми каза,че ще е трудно,понеже трябва да се улучи точната матка с овулацията.Предложиха ми по "точен начин" чрез ин витро,но за сега ми се иска да стане по естествен път.А аз имам толкова много въпроси,че просто незнам от къде да започна????Моля ви ако някой се е сблъсквал с този проблем нека ми пише!!!
Благодаря ви от сърце

# 1
  • Мнения: 7 718
Бих ти препоръчала да опиташ с инсеминации и в двете матки. Ако имаш нормално функциониращи яйчници стимулация не е нужна. Тръбите проходими ли са ти? Спермограма?

# 2
  • Мнения: 989
Albiletka, здравей!
Искам да те питам как установиха наличието на две маточни тела? Ако е само с УЗИ е възможно да не е точно така. Абсолютно същата диагноза ми бяха поставили и на мен, с тази разлика, че аз имах и влагалищен септум т.е преграда, разделяща влагалището на две. Това беше диагнозата на 2 светила във Варна и само 1 лекар изрази съмнение, че може да е една матката със септум вътре /преграда/. Направих цветна снимка за да се изясни положението, но снимката не беше направена добре и не се виждаше нищо. Доктора ме насочи към д-р Тюфекчиева в Майчин Дом София за да ми направи хистероскопия и да изреже влагалищния септум. Д-р Тюфекчиева каза, че ще направим първо лапароскопия и след това ще решаваме дали се налага хистероскопия. При лапароскопията се оказа, че маточното тяло е едно, от което следваше, че най-вероятно наистина има септум вътре. Докторката ме прати за втора цветна снимка, но и тя не доказа нищо. И така за втори път на операционната маса. Първо ми изрязоха вагиналния септум - така се визуализираха 2 шийки, за които се предполагаше, че са толкова, но не се виждаха. Дилатираха едната и проникнаха в матката, където се оказа, че има септум от горе до долу - затова и на УЗИ се вижда като 2 матки. Изрязоха го и сега съм с чисто нова структура.  Laughing  Останаха ми само 2-те шийки, но мисля, че не са проблем.
Според мен преди да правиш стимулации и процедури трябва да изясниш какво е наистина положението с маточните тела. Ако мога с още нещо да ти помогна само питай. Доста неща изчетох покрай моите патила. Успех ти желая!

# 3
  • Мнения: 902
Непременно трябва да се разбере, каква точно е матката. После може да се мисли за вариант инсеминация (ако наистина са две отделни матки) или пластика.
Първа стъпка - подходящия специалист!

# 4
  • Мнения: 12
Здравейте момичета:)!Благодаря ви,че се отзовахте толкова бързо!!!Започвам наред с отговорите си.Спермограма мислим да направим в наи-скоро време.За тръбите последно ми казаха,че са проходими!Проблема ми го откриха преди 4 години и за мене беше голям шок от неизвестното.Веднага се обърнах към специалист от Пловдив.Той ми направи само вагинален ехограф и заключи,че са две шийки с две независими маточни кухини,плътно разделени една от друга.Когато го попитах за евентуална бременност тогава,той ми каза:"не се притеснявай има много такива като теб,не е нужна хирургична намеса,ще забременееш но малко по трудно!"Сега докторката ми пак е от Пловдив хирург гинеколог предложи ми да изчакаме за да видим дали ще зачена по естествен начин и ако не стане,ще правим цветна снимка и ако се наложи пластика.Все още съм в началото и за това ще ви бъда благодарна на всеки един съвет.Опитах се да намеря някаква литература и да прочета нещо повече но неможах.Като чета обаче отговора на Scarlet,разбирам ,че ме очакват доста препятствия по пътя към моето бебе.И искам да я попитам:при теб изключиха ли възможноста за зачеване,след като е останала матката разделена?
Благодаря ви много!!!Прегръщам ви всички Hug Hug Hug

# 5
  • Мнения: 989
Albiletka, на мен матката ми сега е цяла т.е без преграда. Поне се надявам, че е така - още не съм ходила на контролен преглед след хистероскопията, но веднага след операцията докторите ми казаха, че всичко са оправили. Трябва да ида на контролен преглед 15 дни след началото на следващата менструация, което се пада другата седмица, ама нямам време сега и ще ходя седмицата 10-17.12.2007г. Док каза, че иска да направим и нова цветна снимка - сега като уж всичко е ОК трябва да стане. Предполагам, че това ще е доказателството за успешната операция.
Щом са ти поставили такава диагноза само с УЗИ ти препоръчвам да направиш на първо време една цветна снимка - ако е направена както трябва би следвало да се визуализира маточната кухина и да се отхвърлят всякакви съмнения относно формата и броя на моточните тела. Ако има проблеми, както стана при мен, май най-добрия вариант е комбинирана хистероскопия+лапароскопия за доказване вида на аномалията и евентуалното остраняване на септум в матката, ако има такъв.
Иначе при мен, мнения имаше много, относно това дали мога да забременея с две матки. При мен обаче проблем беше и влагалищния септум, който закриваше достъпа на сперматозоидите до лявата маточна шийка /поне според 2 от докторите/. Съответно единия искаше да махне септума, а другия ме тъпка с клостил за да овулирам от двата яйчника, а не само от единия.
Чела съм много по въпроса и общо взето мненията се делят на две - едните казват, че не е проблем при забременяване, а само при износване /има голяма вероятност от аборт в по-късните седмици на бременността, когато бебето няма достатъчно място да се развива/ а другите казват, че и самото забременяване се случва доста трудно. Аз лично за себе си реших да разреша проблема веднъж завинаги и махнах де що има септуми. Това не значи, че и при теб трябва да стане така. Определено обаче, съм на мнение, че трябва да се докаже вида на аномалията преди каквито и да било процедури или стимулации. В интерес на истината нито един лекар от многото, при които ходих не изключи възможността за естествено забременяване, но един казваше, че "след няколко аборта ще видим какво ще правим", друг, че "трябва да предизвикаме и двата яйчника да работят всеки месец т.е. да пиеш клостил", трети:"това е проблем само за износване не за незабременяване" и т.н. и т.н.
Аз не съм много съгласна с Лали, за инсеминации в двете матки, защото:
1. Ако са наистина две матките и ако се получи бременност и в двете износването ще е трудно, но не невъзможно.
2. Ако обаче се получи многоплодна бременност в една от двете матки и едноплодна бременност в другата тогава износването ще е почти невъзможно.
А за тръбите въз основа на какво изследване ти казаха, че са проходими? Цветна снимка, хидротубация или лапароскопия са изследванията, които доказват проходимост на тръбите. Ако само са те гледали на УЗИ и са ти казали, че няма проблем с тръбите бягай далече от този лекар.
Сега прочетох, че ти предлагат цветна снимка и евентуално пластика. Това говори за информираност на сегашният ти лекар. Чела съм и за доста жени, заченали и родили с двурога матка /проблема е сходен/ и са разбрали за тази аномалия чак при второ раждане или даже след това по някакъв повод, така, че надежда винаги има.  Hug  Знам, че ти е доста трудно сега - още помня как се чувствах аз, когато за пръв път разбрах за тази си аномалия. Повярвай ми - всичко е поправимо. И само не започвай да мислиш в посоката:"Защо аз, защо на мен?" Помня, че това бе едно от първите неща, които си помислих, когато прочетох, че това е аномалия, случваща се при 1 на 6-7 хиляди жени. Това не е зависело от теб- то се е случило в най-ранно ембрионално развитие. Нарича се аномалия в сливането на Мюлеровите канали. Сега обаче има много неща, които могат да се направят, така че да си имаш бебче. Затова само с оптимизъм и вяра напред.  Hug Heart Eyes

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 23:08 от Scarlet_

# 6
  • Мнения: 12
 Scarlet,Благодаря ти много за бързия отговор.Да сега вече докторката ми си я бива.Но наистина за тръбите ми казаха само от УЗИ,нищо повече.Сега тя се е заела сериозно с мен и Януари месец ще ходя пак,надявам се вече да направим цветната снимка!Дано не се налага пак да сменям докторката,а да подходи сериозно!До сега съм сменила три!Само гледат как да ме върнат и да ме залъгват с елементарните неща.Едната от тях първата ми,даже и не каза за проблема ми,съвсем случайно отидох на друг лекар и той ми каза "новината".
 Честно казано страх ме е,но пък повече от всичко искам да гушна бебето си Hug,за това ще направя всичко възможно това да стане!!Ще ви държа в течение на нещата!Пиши и ти как е минал твоят преглед!!!Пожелавам на теб и другите момичета с проблем много ,много успех и късмет!!! Hug Hug Hug

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 00:53 от Albiletka

# 7
  • Мнения: 7 718
Няма как да се установи проходимост на тръбите с УЗИ.

# 8
  • Мнения: 313
Lali е права - само цветна снимка за тръбите.Успех  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 668
здравеи сладурано!!искам да ти пожелая успех!аз се запознах с една жена докато лежах в аг-то в гр.плевен беше бременна и пак така с  по две от вси4ко Simple Smile)каза 4е си е станало по нормален път оплождането.не се притесняваи 4е си с две.аз съм с една и забременях трудно.костваше ни 1 година но си стана когато най малко очаквахме.успех мила

# 10
  • Мнения: 12
Здравейте!!Sisa малко ме обнадежди:)Дано и при мен да се получи така,но кой знае???Сега ще направим спермограмата и цветната снимка задължително и после ще видим какво по нататък!
Благодаря на всички ви за подкрепата Hug Hug Hug
Успех на всички ви!!!

# 11
  • Мнения: 966
Желая ти успех и стискам палци  Peace

Общи условия

Активация на акаунт