възли на щитовидната жлеза.операция

  • 58 973
  • 63
  •   1
Отговори
  • вкъщи
  • Мнения: 2 453
на свекърва ми са и открили 2 възела на щит.жлеза с размер 32 мм.казали са и,4е е за операция в софия.тя е много притеснена.  има ли
някой с подобен проблем,какво представлява операцията,опасна ли е и не може ли да се лекува с лекарства?

# 1
  • Мнения: 1 029
здравей.Това за съжаление е честосрещан напоследък проблем при жените.Майка ми и баба ми са с такива операции (като при баба ми освен възли имаше и аденом).Миналата година оперираха и приятелката ми,която е на 23 SadМи какво да ти кажа,не е приятно, естествено-операция.Но за радост (много гадно,ное факт) е често практикувана операция така че свекървати няма от какво да се притеснява
с лекарства незнам дали се лекува, знам че след операцията се пие ел тироксин цял живот
успех

# 2
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Потърсете и други мнения от специалисти, не бързайте с операцията. Хубави отзиви има за немската клиника в Гоце Делчев.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 428
Скоро четох една статия по въпроса. За съжаление не си спомням в кой вестник беше,но ще опитам да я намеря. Беше всъщност интервю с една лекарка, която прилага консервативно лечение при възли на щ.жл., т.е. с лекарства. Нейния коментар за операциите беше,че една жлеза започне ли да прави възли, продължава и след операцията. Според мен потърсете и второ, ако трябва и трето мнение на специалист преди да решите операция.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 956
Мисля, че първо трябва да се направи биопсия, за да се знае какво се реже все пак...
На мен преди 4 год. ми правиха 2 операции, защото възела се оказа злкокачествен. Операцията не е тежка, следоперативния период - също  Peace

Дано не се стигне дотам, но все пак лекарите преценяват  Peace

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз съм с по 2 възела във всеки лоб. Но личната лекарка ме съветва да отида поне на още един специалист да ме погледне. Ако някой знае добър ендокринолог в София да пише.

# 6
  • Мнения: 2 908
Аз съм с възел в десният лоб-не съм го наблюдавала от една година и 2 месеца вече.Не ми прави проблеми-не мисля скоро да ходя.

# 7
Здравейте момичета! Аз се оперирах преди една година от възел на щитовидната жлеза. Както някои от вас споменаха не е приятно, защото все пак е операция, но обикновено лечението протича благоприятно. Що се отнася до Л-тироксина - не се пие цял живот това лекарство, аз например го пих 6 месеца. Също така зависи от възела дали е топъл или студен, зависи от хормоналните изследвания, така че само с предположения и догадки не става. А и не винаги се налага операция. Операция може да се назначи след всички необходими изследвания и преглед от ендокринолог и хирург.  Не се притеснявайте, бъдете по-смели и мислете позитивно! 

# 8
  • Мнения: 1 029
Здравейте момичета! Аз се оперирах преди една година от възел на щитовидната жлеза. Както някои от вас споменаха не е приятно, защото все пак е операция, но обикновено лечението протича благоприятно. Що се отнася до Л-тироксина - не се пие цял живот това лекарство, аз например го пих 6 месеца. Също така зависи от възела дали е топъл или студен, зависи от хормоналните изследвания, така че само с предположения и догадки не става. А и не винаги се налага операция. Операция може да се назначи след всички необходими изследвания и преглед от ендокринолог и хирург.  Не се притеснявайте, бъдете по-смели и мислете позитивно! 

много странно,за първи път 4увам ел тироксин да се пие толкова кратко....
но щом лекар така е казал....
до колкото знам,той не лекува нещо а компенсира липсващата 4аст на жлезата.но незнам де,не сам лекар
и още нещо,последните няколко ендокринолога,които сме посетили(защото и аз ходя на профилактика,предава се по наследство!!!)казват 4е понятията "топли"/"студени" възли е остаряло.Няма ве4е такива неща-възлите са си възли.И "топли" или "студени" трябва да се наблюдават и да се вземат необходимите мерки

# 9
 Да, така е. И топлите, и студените възли трябва да се наблюдават. Аз иначе от години си знаех, че имам възел, но от "страх" /колкото и глупаво да звучи/ не си правих нито изследвания, нито нищо. Откриха ми ги случайно при един преглед и в продължение на няколко години ходих при едни познат лекар да ме гледа на ехограф /веднъж в годината/. Изследвания реших да си направя миналата година, защото дишането ми се затрудни, все по-често бях със сърцебиене, станах по-раздразнителна. Впоследствие ме оперираха и сега една година по-късно се чувствам прекрасно.  Та....исках да кажа, че лекарите преценяват на базата на направените изследвания, снимки, дали се налага операция или не. Иначе наистина си права, че няма студени, няма топли възли вече - възлите са си възли и са наистина много неприятни  ooooh! А и то вече толкова много болести има на щитовидната жлеза, че....Моята ендокриноложка казва, че броя на хората с болни щитовидни жлези се е увеличил с няколко пъти през последните години. Гадно, но факт  Sad

# 10
  • Мнения: 752
И на мен случайно ми откриха възел на щитовидната жлеза. Личната лекарка от миналата година имаше съмнения, че имам проблем със щитовидната жлеза. Сега съм почната изследания и ще видим какво ще излезе. Някой да е ходил в някаква клиника по ендокринология? След Нова година джи пито ме праща там за излесвания. Исках да чуя и други мниния.

# 11
  • Мнения: 172
Това е най-добрият ендокринолог в България.
http://www.saintsofia.com/index.php?menuid=4&submenuid=188&lang=bg

Работи не само в тази клиника, просто на нейния сайт намерих инфо за него.


Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 15:27 от Italia

# 12
  • Мнения: 752
На мен не ми се отваря.

# 13
  • Мнения: 172
Копирах текста от сайта. Ето:
Д-р Б. Лозанов е дългогодишен професор в Медицинския университет - София. Понастоящем е консултант по ендокринология към Правителствена болница "Лозенец" и председател на Експертния съвет на МЗ по проблемите на ендермичната гушавост в България. Автор на основно ръководство по ендокринология и на повече от 150 научни труда, главно в областа на тиреоидните заболявания. Главен редактор на списание "Ендокринология" - издание на Българското дружество по ендокринология.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 914
Аз съм с Тиреодит на Хашимото от няколко години, но наскоро ми откриха възел. Досега нямах. А съм на 22. И трябва да съм спокойна, защото, ако се притеснявам, е по- вероятно да се стигне до растеж и до операция. Но как да съм спокойна, като си помисля... Страх ме е от евентуалната операция.  Cry Cry Cry

На мен също ще ми е от полза препоръка за добър ендокринолог. От началото си ходя при една и съща.  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт