Алергия към глутена /цьолиакия/

  • 6 511
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 307
Здравейте!
Имам следното питане - преди няколко месеца откриха на майка ми алергия към глутена, която се оказа по рождение. Самата аз не разбирам как е възможно да не я открият толкова години, но...
Разбрах, че е възможно тази алергия да се предава по наследство и се чудя как да разбера дали моето дете не е също алергично към глутена? И какви изследвания трябва да му се направят?
Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят!   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 335
Като малка съм била диагностицирана с това заболяване. След близо 6 години строга диета, в момента не мога да се оплача от друго, освен че лесно губя килограми, което само допускам, че е следствие на заболяването.
Що се отнася до наследствеността: Аз съм първата в семейството ми (по двете линии) с цьолиякия.
Детенцето ти има ли или имало ли е чести стомашно-чревни проблеми? Други оплаквания като прилошаване и повръщане, които не са провокирани от грип или вирус? Ако не, мисля, че нямаш причини за притеснение.
При желание можеш да говориш с гастроентеролог.
Ето тук има малко интересна и полезна информация:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1123

# 2
  • Мнения: 307
Той още е малък - почти на 15 месеца е, но до годинката често повръщаше. За други оплаквания не мога да кажа.
Благодаря ти за информацията!   bouquet  bouquet  bouquet

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 383
На мен са ми открили цьолиакия на възрастта на сина ти. Последва диета от близо 13 до 15 години. Преди мен също не е имало болни в рода. Казват, че е възможно след години отново да се провокира заболяването.
Иначе по изпражненията се следи за симптоми, и разбира се безапетитие, повръщане, слабеене.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 783
Изследват се специфични антитела - антиглиадинови, антиендомизиумни, антиретикулинови. Най- специфични са IgA и IgG  -анти -тъканна трансаглутаминаза.
Има генетично предразположение.
Симптомите до две годишна възраст са хронична, обилна, мазна, зловонна диария, липса на апетит, голямо коремче.
При по- големи деца- хронична диария с изоставане в растежа, анемия, остеопороза.
Успех!

# 5
  • Мнения: 62
Здравейте!
Имам следното питане - преди няколко месеца откриха на майка ми алергия към глутена, която се оказа по рождение. Самата аз не разбирам как е възможно да не я открият толкова години, но...
Разбрах, че е възможно тази алергия да се предава по наследство и се чудя как да разбера дали моето дете не е също алергично към глутена? И какви изследвания трябва да му се направят?
Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят!   bouquet

След като детето ти е на 15 месеца, трябва все оше да го пазиш от приема на глутеносъдържащи храни, понеже стомахчето и червицата му не са достатъчно добре развити. Предполагам, че постепенно по малко може да се включват към менюто му, за което е най-добре да се консултираш с лекар специалист (гастроенетеролог, педиатър), на каква възраст е добре да се започне с приема на глутен. Това заболяване може да се предаде наследствено, но по-вероятно е да се придобие при неправилно хранене в ранна детска възраст и да се прояви в много късен етап, както при майка ти. Това заболяване спада към автоимунните заболявания, което го прави обикновено и скрито и би могло да се прояви при възникване на някаква инфекция (грип, разстройство, повишена температура и др.) Най-честите симптоми са слабеене, смущения в стомашно-чревния тракт (разтройство, продължителна и необяснима диария, температура, газове, кисилини, кървене), кожни инфекции - наподобяват псориазис и др. Изследването може да бъде единствено, чрез проникване през уста или анус и вземане на секрет (неприятно е, а през ануса е дори и болезнено) или чрез прием на капсула, която извършва цялостно заснемане на храносмилателната система, но цената и е от порядъка на 1500 - 2000лв. Ако някой се интересува по-подробно, мога да му обясня каквото мога, можете да ми пишете и по е-майл, ще се радвам да помогна  Simple Smile

# 6
molq te dai mi informaciq mnogo 6te sam ti blagodarna na emeila mi

# 7
  • Мнения: 62
borka_77, nz kym men li se obry6ta6, ako da moje6 da mi pi6e6 na maila (ima go v profila mi), a ako iska6 pyrvo si spodeli oplakvaniqta, za da moje pove4eko hora da te izslu6at i da ti pomognat s kakvoto mogat. eto ti i nqkoi linkove, kydeto ima o6te info:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=301056.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=316596.0

# 8
  • Мнения: 62
Сори  за латиницата, просто забравих  Laughing

# 9
  • Мнения: 128
А какви са симптомите за тази алергия и може ли да предизвика обриви по тялото на определени места?

# 10
  • Мнения: 15 379
А какви са симптомите за тази алергия и може ли да предизвика обриви по тялото на определени места?
Просто си пишете и не четете Close...
Погледни 2-3 поста по-нагоре в темата, Имелда Маркос е дала разяснения, има и достатъчно линкове, които също са публикувани в темата!

Общи условия

Активация на акаунт