Защо е вреден маргарина?

  • 13 544
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 883
Не знам дали е за тук тази тема, но понеже има много хора и затова искам да ви питам, ако сте срещали инфо за вредата от маргарина, моля споделете! Вероятно е коментирана тази тема, но аз не открих нищо освен няколко постинга на мами, които категорично го отричат. Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 099
В Здравния имаше пространна тема по този въпрос + линкове. Потърси я. Интересна е.

# 2
  • Мнения: 2 149
Моята логика е проста, може и да е грешна.
Маслото си е масло, прави се от мляко, както са го правили хората векове назад във времето. Маргаринът го знаем от колко...15 години? Или 20?
Мисля си, че е по-полезно едно качествено масло пред маргарин, особено 500 гр за 1 лев.

# 3
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Значи аз в момента уча биохимия и миналата седмица ни обясниха какво представлява маргарина.Той е 100% петролен продукт.Съдържа само транс-мазнини. Животинските организми имат ензими за разграждане само на цис-мазнини(растителните и животински мазнини),транс-мазнините са напълно "непознати" за човешкия организъм, и заради това не се разграждат от него. Те се натрупват в организма и изхвърлянето им в последствие е много трудно.
Та така - НЕ ЯЖТЕ МАРГАРИН.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
PR войната между маслото и маргарина започва, когато производителите на маргарин искат да стъпят трайно на пазара във Франция. И затова се "допитват" до експерти, правят"независими проучвания" и така се стига до извода, че холестеролът е вреден. А холестеролът се съдържа в маслото и други животински продукти. Води масирана кампания във всички възможни медии за вредата от маслото и чудесата на маргарина като равностоен заместител и хората започват да се плашат. Продажбите на масло падат, а на маргарин се увеличават.
След години се пука балонът за вредата на холестерола като цяло и се надува друг - изведнъж се открива лош и добър холестерол. И производителите на масло и млечни продукти харчат много пари за друга кампания, в която се опитват да изчистят името на маслото като виновник за лошия холестерол. И така продажбите на малсо започват да се покачват, защото хората се успокояват малко. И сега на моменти се появяват разни "независими проучвания" по въпроса. Равновесието за кратко се променя, докато излезе поредната новина.

# 5
  • Мнения: 25 568
И аз знам, че се получава от петрол. Както и спиртът, който се влага в "ракията", "водката", "уискито" и другите винпромски специалитети.

# 6
Постинга за цис- и транс- мазнините е най-близо до истината (или поне до това, което аз съм учила), само че става въпрос за оптични изомери на мазнини, аминокиселини и т.н.
А и като цяло повечето синтетични продукти са по-вредни от прирпдните.

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Как така петролен продукт  newsm78 ... прави се от втвърдена растителна мазнина и му се добавят разни подобрители, оцветител и синтетични витамини ...  опаковката е петролен продукт

# 8
  • Мнения: 25 568
Как така петролен продукт  newsm78 ... прави се от втвърдена растителна мазнина и му се добавят разни подобрители, оцветител и синтетични витамини ...  опаковката е петролен продукт

Ами пресметни. Колко струва литър растителна мазнина, колко ще струва, след като се преработи до втвърдяване и колко ще струва крайният продукт?
Мазнините, които се влагат в маргарина, се получават при преработката на нефт. Не ме питай как, не знам, не съм химик.

# 9
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Не. Цис и транс мазнините не са оптични изомери.

  Цис

  Транс

Маргаринът е петролен продукт, транс мазнините не се срещат в растителните и животински организми. Peace

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това е мит някакъв ... вероятно мазнините , които се хидрогенират не са с добро качество

# 11
да, знам за цис- и транс- изомерията.
Исках да кажа, че проблема е в оптичите изомерни форми: D и L. Това, което аз съм учила е, че в човешкия организъм се разграждат L- изомерите, защото са природни, а D-изомерите- не (може и да беше обратното  newsm78  newsm78)

# 12
  • Мнения: 1 942
А бе я не говорете щуротии  Crazy Как маргарина ще се прави от преработката на нефт?!

# 13
  • на село
  • Мнения: 3 897
Нищо не разбрах, цис - транс- , все едно на патагонски ми се говори,
ако някой има желание ще обясни ли на по -достъпен език,
не като на биохимици, все пак не всички сме такива  Mr. Green.

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
маргарин

Общи условия

Активация на акаунт