Рапица - вредна или не

  • 4 834
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 106
Здравейте, мами!
Дали някоя от вас знае какво е действието на рапицата върху детското стомахче и дали е полезна въобще...
Девер ми едно време работеше като студент почасово в една маслобойна и ми каза, че не било полезно това олио и да гледам на етикета да пише слънчогледово, защото ако не пише, значи е от рапица или нещо друго Crazy Аз си имам проблеми със стомаха и съ забелязала, че наистина не ми влияе добре като готвя с такова олио... Да не говорим какво ми е понякога, след ядене на пържени картофи в заведение  Sick
Погледнах в Гугъл, но освен за вредите от рапично гориво не намерих друго инфо.

Чудя се, защото има едни пюрета на Гербер от 5-ти месец, супа май се водят с разни зеленчуци и ми направи впечатление, че съдържат рапична мазнина и не знам дали ще е полезно за бебока...

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Аз съм давала пюрета с рапична мазнина,но си нямам и представа за какво става въпрос.Мисля/мислех/ си ,че щом е за бебета би трябвало всичко да е наред с тази мазнина.

# 2
  • София
  • Мнения: 15 219
Не бих казала, че е вредна. Рапичното олио си олио като олио. Съдържа растителни мононенаситени мастни киселини - както и зехтинът. Въпрос на традиция и вкус е да се ползва рапично, слънчогледово, сусамово, соево, царевично или друго олио. Рапичното олио е доста популярно в много страни-Германия, Австрия, Швейцария, в Северна Америка...... В Гърция и Турция се произвежда също.
Преди няколко години имаше недостиг на суровина за производство на слънчогледово олио (реколтата беше много слаба) и някои производители смесваха рапично олио (което е по-евтино) със слънчогледово. Тогава на етикетите се появиха надписи "растително олио".
Аз не съм ползвала такова, защото са ми казвали, че при пържене миришело на риба.  Rolling Eyes Не че в къщи много-много се пържи.

Иначе, в Гугъла има много неща . Ето тук, например, има сравнение на съдържанието на  омега-киселините в хранителните продукти:
http://64.233.183.104/search?q=cache:GfCoJaB-tlUJ:www.nanocom-bg … bg&lr=lang_bg
Рапично олио се препоръчва при ракови заболявания.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 10:59 от Vivi

# 3
  • Мнения: 1 449
...
Рапичното олио е растителна мононенаситена мастна киселина - каквато е зехтинът и фъстъченото олио. По-скоро е въпрос на традиция и вкус да се прибавя именно рапично олио: в Германия, Австрия, Швейцария, Северна Америка. В случая – може успешно да се замени със зехтин.
...
Това е по повод на една тема за мазнините, които трябва да се добавят в кашите. Но е валидно и за пюретата.


Съдържанието на мазнина в пюретата и кашите през първите месеци от захранването е важно, защото:
- внася допълнително мазнини (важни за развитието на мозъка, ретината, нервната система и т.н.)
- подпомага усвояването на мастноразтворимите витамини
- повишава енергийната стойност
==> Дали е рапична мазнина, царевично олио или друго, едва ли е от съществено значение на този етап.

С напредване на храненето - имаш различни опции за здравословно приготвяне на храна (зехтин, масло, слънчогледово олио, олио от тиквени семки и пр.). Решаваш според вкуса в семейството и географските ширини.

За момента мазнината в готовите пюрета е ок.
После, при преминаване към обща храна, е добре е да се спазва горе-долу следното съотношение на мазнините:
- поравно полиненаситени и мононенаситени растителни мазнини
- растителните мазнини да са поне половината от общото количество мазнини
- в ранна детска възраст най-важни са растителните и млечните мазнини


Общи условия

Активация на акаунт