Започването с пюрета - кога? Към 6-тия или след 4-тия месец?

  • 2 863
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 262
Бебето ми е на 4 месеца и половина. Лекарят каза да започна със захранване със зеленчуково пюре вместо обедното мляко и плодово по няколко лъжички за десерт след всяко хранене с мляко. Но мен ме възпират теориите за отлагане на захранването - да започне към шестия месец. Какво ще ме посъветвате, кого да слушам? Знам, че ще оцелее и така, и иначе, но кое е по-добре според вас?

# 1
  • Мнения: 491
Аз започнах да захранвам през 4-тия месец с плодово пюре,през 5-тия със зеленчуково,а сега започнах да давам и с месо.Според мен няма значение кога ще започнеш да захранваш.Но вече е  практика всички педиатри да препоръчват захранване от 4-тия месец

# 2
  • Мнения: 3 376
Разбира се,че има значение кога ще се захрани бебето!!! Rolling Eyes

Колкото по-късно,толкова по-добре  Peace Доказано е,че до 6 месечна възраст детския организъм няма нужда от нищо друго освен от мляко.

Захраних сина ми след 6-ти месец  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 17 591
На 6 месеца може вече и със зъби да се сдобие. Мисля (мое мнение), че все пак е по-добре да се даде повече време на стомахчето бавно да свиква с новите идеи, а не на 6 месеца за пръв път да вкуси нещо различно от мляко, пък после или да му текат лигите на 2 години за неща от вашата маса, но още да се учи с пюрета, или да се въведат всевъзможни неща на юруш за 2 месеца. (Само че мнението ми не се базира на модата).

# 4
  • Мнения: 6 438
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681
Ето тук много добре са обособени причините,заради които е по-добре да се изчака със захранването поне до 6 месец  Peace

# 5
  • Мнения: 3 376
(Само че мнението ми не се базира на модата).

Не мисля,че захранването след 6-ти месец е мода някаква...Тук става въпрос за здравето на детето.
И не разбрах какво общо има разликата за това дали е захранено 4-ти до 6-ти месец т.е. 2 месеца и яденето на пюре на 2 години...
Нека не превръщаме темата в поредния спор "за" или "против".
Авторката иска мнения,най-добре е да споделим своя опит,а тя сама да прецени кое е най-добро за детето и  Peace

# 6
  • Мнения: 5 940
Захраних на четири навършени месеца. Не знам дали съм постъпила правилно, но синът ми очевидно имаше нужда от различна храна-пиеше по пет пъти на ден мляко по 200 милилитра и ревеше за още. Към това като се прибави и вечното бъркане по чиниите, дърпане на храна и рев, когато започнем да се храним. На четири месеца почти беше седнал, беше си удвоил теглото при раждането, че и надминал. Всичко това, комбинирано и с моето желание да му предложа нещо различно от млякото,ме накара да захраня. Сега е почти на шест месеца, да чукам на дърво, нямах никакви проблеми до момента-хапва зеленчукови и плодови пюрета и каши от елда и ориз и царевица. Може би е по-добре да се изчака поне до навършени пет месеца, но прекаленото чакане понякога довежда до заглавия във форума от сорта "тотално обърках захранването".

# 7
  • Мнения: 911
Разбира се,че има значение кога ще се захрани бебето!!! Rolling Eyes

Колкото по-късно,толкова по-добре  Peace Доказано е,че до 6 месечна възраст детския организъм няма нужда от нищо друго освен от мляко.

Захраних сина ми след 6-ти месец  Peace

Точно така.
При това всеки месец е от значение. Просто през четвъртия риска е по-малък, но има риск!
Най-добре- след 6-и - тогава вече храносмилателната система е по-зряла и може да понесе захранване. И въпреки това ПАК има риск.
Не забравяй, че има разлика между "хранене" и "захранване" - последното значи, че бебето се запознава с храната на големите, НО продължава да е на кърма/АМ като основна храна.
Извинявай, Sedada,
 но не преглеждаш ли теми преди да пускаш - през последните 4-5 дена твоята е таман трета по въпроса.
Ах. тези мързеливи, закостенели педиатри!

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 07:40 от korinka

# 8
  • Мнения: 911
На 6 месеца може вече и със зъби да се сдобие. Мисля (мое мнение), че все пак е по-добре да се даде повече време на стомахчето бавно да свиква с новите идеи, а не на 6 месеца за пръв път да вкуси нещо различно от мляко, пък после или да му текат лигите на 2 години за неща от вашата маса, но още да се учи с пюрета, или да се въведат всевъзможни неща на юруш за 2 месеца. (Само че мнението ми не се базира на модата).

Това е малко прекалено, Катенце.

# 9
  • Мнения: 351
Аз сега захранвам...започнах 3 дни преди Крис да навърши 4 месеца с по 1,2,3 лъжички ве4е сме на 30 мл. два пъти на ден между храненията.Но пък моето дете както детенцето на Valerie,непрекъснато беше гладно.Роди се 3.700кг. а на 3 м. беше 7.500кг Embarassed!Сега наи вероятно е вече поне 8кг.  на 29.11.ще разбера....По принцип не би трябвало да даваш и плодово и зеленчуково пюре на веднъж преди да си захранила Naughty.Започва се само с едното!

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 809
Аз избрах средата-5 месеца и няколко дни.Започва се с няколко лъжички,а не веднага заместване на обедното хранене.А плодовото е най-добре между храненията/аз давах веднъж на ден в началото/пак няколко лъжички.

# 11
  • Мнения: 161
И аз така избрах средата - 5 месеца. Можех и да си чакам до 6 месеца, ама Нелия е от вечно гладните и тези дето бързат да растат. Почнах с оризова каша и все още сме на такава. Мисля от другата седмица да въведа и ябълкова каша, а пюретата като стигнем 5,5 месеца. Не искам да избързвам че тя имаше много силни колики докато навърши 4 месеца.

# 12
  • Мнения: 262
Зададох въпроса, защото мисля, че не е все едно дали детето е изцяло на кърма или предимно на адаптирано мляко и малко кърма, както май са повечето бебета на тая възраст. Ако бебето ми беше изцяло на кърма май нямаше да се замислям толкова, но се чудя дали млеката са достатъчно добри, за се храни толкова просължително време само с тях, нали все пак са правени от хората и въпреки съвременните технологии доколко покриват нуждите на детето - това не знам?!

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Изобщо не мисля, че има значение дали е само на кърма или на смесено хранене. Малко странно ми звучи израза " Ако беше само на кърма, щях да захраня след 6 месец, но ще захраня по-рано защото е на АМ" - къде е логиката питам аз? АМ са достатъчно добри и абсолютно покриват нуждите на децата през първите месеци от живота им. А относно захранването аз съм на мнение, че детето само ще ти покаже кога е готово за захранване. Има си признаци и то много, а и майчинското чувство ще ти покаже кога е най-добре. При всички случаи щом захранването е след 4 месец е добре за бебето. За протокола захраних дъщеря си на 5 навършени месеца - бавно и полека.

# 14
  • София
  • Мнения: 593
На 6мес. е по- добре Peace

Общи условия

Активация на акаунт